Svensson gösta (24 Ergebnisse)
- Softcover
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,13
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Almqvist & Wiksell, Stockholm 1961. 511 pp. Soft cover with d/w. Good condition.
Verlag: Stockholm 1948 1948 1948
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,66
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
202 ; 242 s. Fotoillustrerade Häftad, två delar i en volym. Utan ryggtitel.
Verlag: Stockholm 1949 1949 1949
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,13
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
136 s. Fotoillustrerad Halvfranskt band, något nött. Främre omslag medbundet.
Nordiska studier i filologi och lingvistik. Festskrift tillägnad Gösta Holm på 60-årsdagen den 8 juli 1976.
[Holm, Gösta] Svensson, Lars Wieselgren, Anne Marie & Hansson, Åke [Red.].
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 9,42
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Studentlitteratur, Lund 1976. 499 sidor. Häftad. Något nött.
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 9,42
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1934. 291 sidor. Förlagets klotband. Illustrerad. Gott skick.
Nordiska studier i filologi och lingvistik. Festskrift tillägnad Gösta Holm på 60-årsdagen den 8 juli 1976.
[Holm, Gösta] Svensson, Lars Wieselgren, Anne Marie & Hansson, Åke [Red.].
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,13
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Studentlitteratur, Lund 1976. XXIII, 499 sidor. Klotryggband, marmorerade pärmpapper, främre omslag medbundet. Gott skick.
Weitere BilderSprache: Schwedisch
Verlag: Paris: Musèe national d'art moderne 1971
- Softcover
Anbieter: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, DeutschlandAntiquariat Bookfarm
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 16,00
EUR 40,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
4°, Broschur. 151 S. Borschur. Bei dem Buch handelt es sich um ein ehemaliges Bibliotheksexemplar mit Signatur und Stempel. M01385. sv Gewicht in Gramm: 1050.

- Hardcover
Anbieter: Buchpark, Trebbin, , DeutschlandBuchpark
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 62,40
EUR 105,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Gut. Zustand: Gut | Sprache: Englisch | Produktart: Bücher | Keine Beschreibung verfügbar.

- Softcover
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 37,68
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Stockholm; Moderna museet, 1977. 22x22 cm. (2), 16, xii, 17-32, (1, 1 blank) pp. Illustrated. Original printed wrappers, stapled. A fine copy of the catalogue for the exhibition of modern Swedish art in Mexico. All text in Spanish. Among the exhibiting artists were Nils Kölare, Lage Lindell, Evert Lundquist, Harald Lyth, Lenke R…othman, Enre Nemes, and Anders Petersén. Enclosed is a separate catalogue, equivalent to pp. I-XII in the main catalogue, covering painting and photography. This exhibition was held at Galeria José Clemente Orozco in Mexico City.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,36
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Vänersborg 1945. 30 s. Klammerhäftad. Gulnat och fläckat omslag. 23 x 15,5 cm.*Ur redaktören för Sveriges Natur Erik Larssons bibliotek.[#\139149].

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 23,55
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1961. 8vo. 511 pp.+ loose Tabula gratulatoria Sewn as issued. From the library of Arne Biörnstad, with his blindstamp. Softcover / Paperback.

Verlag: J. W. Cappelens 1953
- Hardcover
Anbieter: Le-Livre, SABLONS, , FrankreichLe-Livre
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut bis sehr gut
EUR 55,50
EUR 42,00 VersandVersand von Frankreich nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Couverture rigide. Zustand: bon. RO60088546: 1953. In-8. Relié cuir dos-coins. Bon état, Couv. convenable, Dos à nerfs, Intérieur frais. 308 pages. Illustré de nombreux dessins en noir et blanc dans le texte, et de cartes en couleur sur planches en fin d'ouvrage. 1er plat (illustré en couleur) de l'ouvrage broché conservé. Titre… doré sur le dos. Roulettes dorées sur les plats. Tranche de tête dorée. Texte en norvégien. Jaquette légèrement passée. Avec Jaquette. . . Classification Dewey : 490-Autres langues.
Weitere BilderVLADIMIR TATLIN - Moderna Museet, Stockholm Juli-September 1968
Hulten, K.G.P. - Derkert, Carlo - Andersen, Troels - Svensson, Gösta - Tatlin, Vladimir
Verlag: Stockholm: Moderna Museet, 1968 1968
- Softcover
- Erstausgabe
Anbieter: °ART...on paper - 20th Century Art Books, Lugano, , Schweiz°ART...on paper - 20th Century Art Books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 83,93
EUR 25,00 VersandVersand von Schweiz nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Soft cover. Zustand: Very Good. 1st Edition. 4° - 92pp - B/w Photo-reproductions. Exhibition Catalogue: Vladimir Tatlin (1885-1953) Russian and Soviet painter, architect and stage-designer. Tatlin achieved fame as the architect who designed The Monument to the Third International, more commonly known as Tatlin's Tower, which he…began in 1919. First edition, text in Swedish and English. Original wrappers. In Very good condition.

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 28,26
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, Svenska numismatiska föreningen, 2020. 4:o. 366 s. Illustrerad. Förlagsband. De 526 handlingarna presenteras både i original och i svensk översättning. Hardcover / Hardback.
Weitere BilderEdward Kienholz 11+11 TABLEAUX - Moderna Museet, Stockholm Jan. 7th - March 1st, 1970
Kienholz, Edward - Hultén, K.G.P. - Walden, Katja - Svensson, Gösta
Verlag: Stockholm: Moderna Museet, 1970 1979
- Hardcover
- Erstausgabe
Anbieter: °ART...on paper - 20th Century Art Books, Lugano, , Schweiz°ART...on paper - 20th Century Art Books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 307,74
EUR 25,00 VersandVersand von Schweiz nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Hardcover. Zustand: Very Good. 1st Edition. 8° - unpaginated. Color & B/w reproductions (11 double page). Exhibition Catalogue: Edward Kienholz (1927-1994) American installation artist and assemblage sculptor whose work was highly critical of aspects of modern life. First edition, text in English and Swedish. Original Binding. I…n Very good condition.

"The Machine " as seen at the end of the mechanical age - The Museum of Modern Art, New York
Hulten, Pontus K.G. - Melin, John - Svensson, Gösta - Österlin, Anders - Legg, Alicia
Verlag: New York: The Museum of Modern Art, 1968
- Hardcover
- Erstausgabe
Anbieter: °ART...on paper - 20th Century Art Books, Lugano, , Schweiz°ART...on paper - 20th Century Art Books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 307,74
EUR 25,00 VersandVersand von Schweiz nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Hardcover. Zustand: Very Good. 1st Edition. 8° - 216pp - Color & B/w reproductions. Publisehd as Exhibition Catalog (MOMA Nov.25, 1968 - Feb. 9, 1969) with reproductions of Works by Boccioni, Calder, César, De Chirico, Duchamp, Epstein, Max Ernst, Feininger, Giacometti, Gontcharova, Grosz, Hanna Höch, Hausmann, Paul Klee, Léger,… Lissitzky, Magritte, Malevich, Man Ray, Moholy-Nagy, Bruno Munari, Oldenburg, Picabia, Rauschenberg, Rosenquist, Schwitters, Severini, Takis, Tobey, Vesnin.Tatlin, Tinguely . First edition, text in English language. Original metal Binding. Very good condition.
Weitere BilderANDY WARHOL
WARHOL, Andy; edits with KÖNIG, Kasper, HULTÉN, Pontus and GRANATH, Olle. Design by MELIN, John, SVENSSON, Gösta and ARBMAN, Stig
Verlag: Stockholm: Moderna Museet. 1969
- Hardcover
Anbieter: LUCIUS BOOKS (ABA, ILAB, PBFA), York, Vereinigtes KönigreichLUCIUS BOOKS (ABA, ILAB, PBFA)
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 2.387,31
EUR 34,77 VersandVersand von Vereinigtes Königreich nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Deluxe edition. The catalogue for Andy Warhol's first major European retrospective. Illustrated card covers, with a design after Warhol's 'Flowers' silk-screen. All edges gilt. Housed in the original perspex slipcase, as issued. 614 black-and-white reproductions, divided into three sections: black-and-white reproductions of Warh…ol's work, followed by two sections of photographs of Warhol and his associates by Billy Name and Stephen Shore. A fine copy, the binding square and tight, without fading, loss or tears. The contents are clean throughout and without previous owner's inscriptions or stamps. The notoriously fragile perspex slipcase remains solid and in original condition with only a few light scratches. An exceptional example of this landmark Warhol publication, offered here in its most desirable form. The deluxe issue of Warhol's legendary Stockholm Exhibition Catalogue. Some copies were also signed by Warhol, this example is not. It is unknown exactly how many were issued in this gilt edged deluxe edition, most estimate around 50 copies and others possibly as many as 100. All deluxe issues were made from the second edition. Whatever the number, intact examples of this issue in attractive original condition are rare in commerce. (Parr & Badger: The Photobook II, p.144-145). Further details and images for any of the items listed are available on request. Lucius Books welcomes direct contact with our customers.

Verlag: Stockholm, Thule 1938. 1938 1938
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 64,99
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
28x18,5 cm. (12), 586 s. + 2 kartblad + 1 porträtt. Illustrerad. Häftad. Ryggen med någon mindre skada, annars bra. (Nordiska Museets Handlingar 9.).

Verlag: Stockholm, Thule 1938. 1938 1938
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 108,32
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
28x18,5 cm. (12), 586 s. + 2 kartblad + 1 porträtt. Illustrerad. Förlagets halvklotband. (Nordiska Museets Handlingar 9.).
Verlag: 1952-67 1952
Anbieter: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Röde Orm
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 141,29
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhem, Malmö 1952-67. Stort format: 29 x 22,5 cm. Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt. Förgylld ryggtext. Rött linne på pärmarna. Ryggarna med fem upphöjda bind. Fint skick. Volym 1: " Abbe - Dahlander". 333 (3) sidor. Rikt illustrerad. Volym 2: "Dahlbeck - Hagström". 359 (5) sidor. Rikt illustrerad. Volym 3: "Ha…hn - Lunderberg". 610 (2) sidor. Rikt illustrerad. Volym 4: "Lundgren - Sallberg". 597 (3) sidor. Rikt illustrerad. Volym 5: "Sallinen - Övrabymästaren". 839 (3) sidor. Rikt illustrerad. Böckerna är i mycket gott skick. Detta är den första stora samlade svenska konstnärsencyclopedien. Själva utgivningen tog mer än femton år. Med sina ca. 4200 sidor, 12500 biografier och 7500 bilder utgör Svenskt konstnärslexikon sannolikt den mest fullständiga, på sakliga grunder sammanställda inventeringen som någonsin har gjorts av ett lands konstnärsbestånd.
Svenskt konstnärslexikon. 1-5.
Lilja, Gösta - Andersson, Knut - Olsson, Bror - Svensson, S. Artur (red)
Verlag: Malmö, Allhem 1952-1967. 1952-1967. 1967
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 379,12
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Rikt illustrerad i färg och svart/vitt. Förlagets röda halvfranska band (5 vol).
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, , DänemarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 130,92
EUR 42,00 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
4to. 586 pp. Rigt illustr. samt 2 store foldekort.
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 423,86
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhems Förlag, Malmö 1952-67. Ca. 4200 sidor. 5 halvfskinnband med skyddsomslag. 29x23 cm. Skyddsomslag något nötta, annars mycket gott skick.
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 470,95
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhems Förlag, Malmö 1952-67. Ca. 4200 sidor. 5 halvfranska band med 4 upphöjda, marmoreade pärmpapper, övre guldsnitt. 29x23 cm. Mycket gott skick.