Verlag: Rand, McNally: Chicago, 1905
Anbieter: John K King Used & Rare Books, Detroit, MI, USA
Illus by Bror J. Olsson-Nordfeldt, 9 x 7", gilt-dec blue cloth, 180pp, covers somewhat worn, extremities bumped & fraying, hinges loose, several inkstamps from former owner, contents toned but still nice. Decorative binding.
hft. Zustand: Fine.
inb. Zustand: Fine.
EUR 22,02
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 40 pages. 7.25x5.25x0.10 inches. In Stock.
Verlag: Malmö, Utgivet av Allhems Förlag, 1950
Anbieter: Antiquariat Robert von Hirschheydt, Wedemark, Deutschland
Verbandsmitglied: BOEV
EA, 184 S., Hln. mit Golddruck und SU, vorderer Einband gering gebogen, Widmung auf dem Blatt zwischen dem Vorsatz und dem Schmutztitel, gut erhalten! In schwedischer Sprache! - Ein Bild der Stadt Lund vor etwas über 50 Jahren!
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Schweden
Göteborg, 1934. 21,5x15 cm. 131-136 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation från Olsson till Bror Albert Mattisson på främre omslag.
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Schweden
[Stockholm; Sällskapet Bokvännerna], 1956. [20,5x12,5 cm]. 97-129 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Rolf Arvidsson från tillg. förf.".
Linköping, 1945. 24x16,5 cm. 12 s. Illustrerad. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Albert Wifstrand från tillg. förf.".
Lund; Gleerup, 1946. (Lunds Universitets årsskrift. N. F. avd. 1. bd 42. nr 5). [25x17 cm]. 35, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Ouppskuren. Ryggen lätt solbränd.
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Schweden
[Stockholm; Svensk-estniska samfundet, 1949]. 23,5x16,5 cm. 101-113 s. + infäst tilläggslapp. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Albert Wifstrand från tillg. Förf.".
Gleerups, Lund 1944. 214 sidor. Häftad. Gott skick.
Allhems Förlag, Malmö 1954. 142, (3) sidor, häftad med skyddsomslag. Pappkassett. Gott skick.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Gebers 1954. 65,(1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Korta revor i skyddsomslaget. 19 x 13 cm.*Grafiska institutets skriftserie 9.[#\117029].
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Klammerhft., tryckta omslag. Fint exemplar med dedikation till Eric Österlund. Särtryck ur Linköpings stifts matrikel 1951. Linköping 1951. 8:o. 24 s.
Allhems Förlag, Malmö 1952. 177 sidor, häftad.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Gebers 1954. 65,(1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. 19 x 13 cm.*Grafiska institutets skriftserie 9.[#\112907].
Lund 1947. 103, (1) sidor + 1 plansch. Häftad. Gott skick. (Skrifter utgivna av Föreningen det Gamla Lund XXVIX. 1947).
C. W. K. Gleerups Förlag, Lund 1945. 61, (2) sidor. Häftad. Gott skick. (Skrifter i teologiska och kyrkliga ämnen 25).
Gleerups, Lund 1949. 366 sidor. Häftad. Gott skick.
C. W. K. Gleerups Förlag, Lund 1946. 35 sidor. Häftad. Något nött omslag. Dedikation S. E. Bring.
Sprache: Schwedisch
Verlag: Tidskriftsförlaget Allhem Malmö, 1939
Erstausgabe
25,5 x 18,5 cm. Zustand: Gut. 1. Auflage. 415 Seiten Vart Lands Kulturhistoria i Skildringhar och Bilder. Fjärde Bandet: Den Yngre Vasatiden. Mit zahlreichen, teils farbigen, Abbildungen im Text und auf Tafeln, einige gefaltet. Innen sauberer, guter Zustand. Hardcover, Halbledereinband mit Lederecken. Mit den üblichen Bibliotheks-Markierungen, Stempeln und Einträgen, innen wie außen, siehe Bilder. Leder und Deckel an den Kanten berieben, etwas fleckig. Ecken etwas bestoßen und aufgerieben. Farbiger Kopfschnitt. DE-110-06 sv Gewicht in Gramm: 1430.
Erscheinungsdatum: 1949
Anbieter: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Schweden
Allhems Förlag, Malmö 1949. 177 [10], sidor. Dekorerat klotband.
Gleerups, Lund 1943. 185 sidor. Häftad. Gott skick.
Klammerhäftad. Gott skick, dedikation till Emanuel Walberg. Lund, C. W. K. Gleerup, 1949. 8:o. [ii] + 14 s. Om svenskt lärt namnskick, bruket i Sverige under 1500- och 1600-talen att konstruera namn med grekiska, hebreiska och latinska element. Ursprungligen en föreläsning med titeln "Nomina eruditorum" 29 april 1946. En reviderad version på svenska publicerades i Meddelanden från Kyrkohistoriska arkivet i Lund, 6. Föreliggande version är ytterligare systematiserad och utökad med fler exempel.(K. Humanistiska Vetenskapssamfundets i Lund årsberättelse 1948-1949, 1.).
Zustand: Fair. Acceptable condition. No Dust Jacket Swedish edition. Reading copy only. Front board detached. Missing the backstrip and rear board. Dampstained. (Swedish Authors, Books in Swedish).
Lund; Gleerups, 1943. 20x13,5 cm. 185, (1) s. Osignerat linneband med ryggetikett i rött skinn. Omslaget medbundet. Exlibris för Ernst Christian Ysberg. Svag fläck nederst på ryggen. Fint ex.
Gleerups 1967. 200 s. Limhäftad/pocket. Dedikation från Hilding Pleijel med helgfrimärke på smutstitelbladet. 18,5 x 11,5 cm.[#\128737].
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, tryckta omslag i färg. Mycket fint exemplar. Dedikation: " Sten Lindberg från tillg. förf." Malmö, Allhems, 1952. 8:o. 16 s. Separattryck ur Småländskt. Studier och minnen. Tyckt i 133 numrerade exemplar varav detta är nummer 14, signerat av författaren.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Halvklotband, marmorerade överdragspapper, stänkta snitt, främre omslaget medbundet. Mycket fint exemplar. Lund, C. W. K. Gleerups förlag, 1949. 8:o. 368 s. (sista bladet tomt). + 11 planscher.
Oidentifierat särtryck. Sid. 121-140 + färgplansch. Klammerhäftad i ngt nött och fläckat blankt omslag med dedikation från författaren till Sixten Belfrage i överkant på framsidan. 30 x 21 cm.[#\107109].