Lilja gösta (22 Ergebnisse)
Verlag: Allhem 1957
- Softcover
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schwedenantikvariat sacher
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Sehr gut
EUR 7,06
EUR 14,50 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
hft. Zustand: Fine.
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 8,48
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Malmö; Allhem, 1957. [23x12 cm]. 77, (1, 2 blanka) s. Illustrerad, främst i sv/v. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Harry Kumlien med Alfred Wahlbergs oljemålning som förlaga. Lätta veck längs omslagskanterna. Bra ex.
Verlag: Stockholm: Wahlstrom & Widstrand, 1968. 1968
- Softcover
- Erstausgabe
Anbieter: Blue Mountain Books & Manuscripts, Ltd., Cadyville, NY, USABlue Mountain Books & Manuscripts, Ltd.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 40,04
EUR 4,97 VersandVersand innerhalb von USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very good. - Octavo, 7-1/2 inches high by 4-1/2 inches wide. Softcover, perfect bound withe wraps titled in black & illustrated in color. The spine is darkened and the covers are slightly soiled. 167 & [1] pages, with 32 full pages of illustrations and several textual illustrations throughout. Very good. First edition.…SCARCE.The text is in Swedish.

- Hardcover
Anbieter: Antikvariat Atlantis Malmö AB, Malmö, , SchwedenAntikvariat Atlantis Malmö AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 2 SternenZustand: Gebraucht - Gut bis sehr gut
EUR 23,55
EUR 15,90 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Hardcover. Zustand: Near Fine. Zustand des Schutzumschlags: Fine. Malmö : Allhem, 1952. 21 s., 20 planschblad. Förlagets dekorerade linneklotband med transparent skyddsomslag. Bibliofilupplafa om 333 exemplar varav detta är nr 201.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,30
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, dek. omslag. Gott skick. Malmö, AB Allhems tryckerier, 1957. 8:o. 80 sid. Illustrerad.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,19
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Två delar, häftade, dek. omslag, dek. skyddsomslag. Ouppskurna. Gott skick. Malmö, Allhems förlag, 1952. 8:o. 144; + 152 sid. + svartvita planscher i ljustryck. Innehåll: "Vasatidsporträtt i sten", "Stukloftet paa Söfdeborg", "Le Blon, Quellinus, Millich och Den svenska hovparnassen", "Barockapoteoser", "Den avslöjade sanningen"…, "Molins fontän", "Christian Eriksson", "Natursymboliken hos Per Hasselberg", "Zorn som skulptör", "Gergard Hennings Liggende Pige". - - - (Tidskrift för konstvetenskap, 28-29.).
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,30
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhems Förlag, Malmö 1955. 296 sidor, häftad. 29x21 cm. Bra skick.
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,77
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Signum, Lund 1986. 148, [4] sidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag. Exlibirs (Heidi Boyce-Broström). (Böcker om konst).

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,13
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, tr. omslag. Fint skick. Tillsammans med ett särtryck av Bo Sylvan: "Norrköpings Museum, samlingar och verksamhet" (1966, med dedikation). Norrköping 1963. 8:o. 128 sid. Illustrerad. Innehåll: "Bredas kröningstavla" (Carl Fredric von Breda), "Förvandlad förebild" (Johan Fredrik Höckert), "En hjältes död" (Nils Forsberg),…"Randanteckningar till en målning från Grez" (Karl Nordström), "1909 års män i Norrköpings Museum" (Birger Simonsson, Isaac Grünewald, Gösta Sandels, Einar Jolin, Leander Engström), "Naiv tradition" (Pehr Hörberg, Kilian Zoll, Eric Hallström), "Kubistisk harlekin" (Otto G. Carlsund), "Kvinnosymbol" (Bror Marklund), "Spiral Åtbörd" (Arne Jones). - - - Gösta Lilja var chef för Norrköpings konstmuseum 1958-69 och blev därefter överintendent vid Liljevalchs konsthall.

Robert Jacobsen. Skulpturer Litografier Teckningar Akvareller.
(JACOBSEN, Robert) (1912-1993) - Gösta Lilja & Harriet Waern (red.)
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 15,07
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, dek. omslag, gott skick. Fint skick. Stockholm 1976. 8:o. 64 sid. Illustrerad med enbart bilder av skulpturer (trots titeln). Katalogdelen förtecknar 70 skulpturer 1949-1976 med uppgift om ägare. Innehåll: "Fantasi och ordningssinne" av Gunnar Jespersen, "Biografi", "Utställningar urval" samt "Katalog skulpturer". Utstäl…lning på Galleriet Kulturhuset i Stockholm 16.6-29.8 1976. (Galleriets katalog nr 12.) Robert Jacobsen, dansk konstnär, självlärd som skulptör och grafiker. Hans tidigaste abstrakta skulpturer var i trä och sten, men från 1949 övergick han till stålskulptur.
Weitere BilderSchwedische Kunst des 20. Jahrhunderts Gemälde - Skulpturen - Graphik - Zeichnungen - Göteborg 1967 / Swedish 20th Century Art Paintings - Sculptures - Graphics - Drawings - Gothenburg 1967
Westholm, Alfred - Thiele, Ernst - Lilja, Gösta - Mesterton, Dr. Ingrid
Verlag: göteborg: Göteborger Kunstmuseum, 1967 1967
- Softcover
- Erstausgabe
Anbieter: °ART...on paper - 20th Century Art Books, Lugano, , Schweiz°ART...on paper - 20th Century Art Books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 39,17
EUR 25,00 VersandVersand von Schweiz nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Soft cover. Zustand: Very Good. Zustand des Schutzumschlags: Good. 1st Edition. Sm.8° - Color & b/w reproductions. Exhibition catalog, text in German language. Original wrappers. In very good condition.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 7,25
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Tradition och förnyelse. Sverige i tiden 1900-1920. Stockholm: Kulturhuset 1977. 63,(1) s. Rikt illustrerad. Klammerhäftad. 24,5 x 16,5 cm. *Utställningskatalog. Galleriets katalog nr 16.[#\108481].
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 7,25
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Skånes Konstförenings publikation nr 17 1951. 47,(1) s. Rikt illustrerad. Trådhäftad. 24 x 18,5 cm.[#\115602].

Verlag: Eget Förlag 1993
- Hardcover
Anbieter: Exquisite Corpse Booksellers, Houston, TX, USAExquisite Corpse Booksellers
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut bis sehr gut
EUR 66,74
EUR 5,14 VersandVersand innerhalb von USAAnzahl: 1 verfügbar
Cloth. Zustand: Near Fine. Zustand des Schutzumschlags: Near Fine. Unpaginated (139 pages) with 53 illustrations in color. Inscription to the title page in blue ink, top right-hand corner. Text is in Swedish. Square Format. Grey cloth with acetate wrap. Biography. Inscription could be artists' signatures, a bit hard to decipher.… Please ask for a photograph if interested.

Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 28,26
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Norrköping; Norrköpings Museum, 1959. 25x18,5 cm. (8) s. Illustrerad. Klammerhäftad med tryckt omslag. Genomgående svagt veck vid rygghuvudet. Fint ex. Utställningskatalog med förord av Lilja, förteckning över de 42 utställda verken samt en kort biografi. Proveniens: Ingemar och Mikaela Leckius.
- Hardcover
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 25,90
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
[G. Kraitz, 1993]. Unpaginated (c. 140 pp.). Richly illustrated. Publisher's cloth with transparent dustjacket. 26 x 22 cm.*Includes 24 official postcards and photographic prints of different sizes with Kraitz motifs.[#\115218].
Verlag: Allhem 1952. 1952 1952
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 32,50
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
21 s. + 20 planscher. Förlagets linneklotband, pärmarna inslagna i transparent papper, märken från tejp på för- och eftersättsblad.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 47,10
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt, dek. skyddsomslag. Fint skick. Malmö, Allhems förlag, 1955. Diss. Folio. 300 s. + 4 färgplanscher. Sid. 267-70 är en utvikbar "synkronisk tabell". Rikligt illustrerad. (Förlagstext:) "Det moderna genombrottets svenska konst har varit föremål för ivrigt studium och ofta kommente…rats i olika sammanhang. Men tidigare har ingen sammanfattande studie ägnats åt hur den nya konsten uppfattades och bedömdes av sin samtid. Konstkritiken under decenniet 1904-1914, ett av de mest expansiva i hela vår konsthistoria, är temat för denna bok av den lundensiske konsthistorikern Gösta Lilja. - - - Efter en orientering i sekelskiftets konstpolitiska förhållanden här i Sverige börjar skildringen med Konstnärsförbundets stora minnesutställning 1905, vilken gav sammanfattningen av 90-talets nationella måleri. Samtidens egna värderingar av konstnärsförbundarnas insatser refereras utförligt; stilistiskt var detta nationella måleri i det väsentliga att tolka som en återverkan från fransk expressionism. Men först med det nya seklets första tiotal, då konstnärsförbundarnas elever i Paris lärde känna ett måleri med renare färger och ett hänsynslösare personligt grepp på motivet, bröt en ny fransk stilvåg fram. När de senare så omskrivna "1909 års män" utställde i Stockholm uppfattades deras konst som ett brott mot tradition och all god ordning. En storm av indignation och motvilja blåste upp. Invektiven haglade. Det är häpnadsväckande vilken lidelsefullhet som utvecklades på ömse sidor - ty konstnärerna själva blev sannerligen inte svaret skyldiga - och åtskilliga är de repliker från bägge hållen som gått till historien. Författaren har hämtat sitt material såväl från tidningarnas konst- och insändarspalter som från konstnärernas brev, dagböcker och anteckningar - ett gigantiskt till största delen tidigare okänt eller icke utnyttjat stoff, som presenteras i en laddad antologi av lugna analyser och våldsamma utbrott, attacker, infamier och lovsånger, ibland illustrerade med skämttecknarnas vassaste nidbilder i tusch och gift. Tidens hela konstpolemik lever upp - och många av rösterna har alltjämt någonting väsentligt att säga i den debatt om konstens väsen och konstens villkor, som i våra dagar endast sällan samlar lika lidelsefulla deltagare. Stor uppmärksamhet ägnar författaren också hur man i Sverige såg på de europeiska stilbildarna - på män som Gauguin, van Gogh, Cézanne, Matisse och andra portalfigurer i den modernas konstens tempel. - - - Bokens suista avsnitt behandlar kubismen, som visserligen inte hade några renläriga svenska företrädare, men vars principer ivrigt diskuterades av svenska konstnärer och kritiker - Ivan Aguéli och Pär Lagerkvist bland andra. Världskrigets utbrott 1914 utgör den naturliga slutpunkten för denna både dramatiska och pikanta kritikhistoria, där striderna kring utnämningen av den nye chefen för Nationalmuseum, den ominösa vigselrumsstriden samt Färg och form får sina egna rubriker. Av stort intresse är författarens klarläggande av hur en liten litteratur av klarsynta analyser, som växte upp kring det nya måleriet, bidrog till att omskapa den traditionella konstkulturen. Samtidigt framträdde nya tendenser. Kriget inledde en ny epok i vår konsthistoria".
Verlag: 1952-67 1952
Anbieter: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Röde Orm
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 141,29
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhem, Malmö 1952-67. Stort format: 29 x 22,5 cm. Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt. Förgylld ryggtext. Rött linne på pärmarna. Ryggarna med fem upphöjda bind. Fint skick. Volym 1: " Abbe - Dahlander". 333 (3) sidor. Rikt illustrerad. Volym 2: "Dahlbeck - Hagström". 359 (5) sidor. Rikt illustrerad. Volym 3: "Ha…hn - Lunderberg". 610 (2) sidor. Rikt illustrerad. Volym 4: "Lundgren - Sallberg". 597 (3) sidor. Rikt illustrerad. Volym 5: "Sallinen - Övrabymästaren". 839 (3) sidor. Rikt illustrerad. Böckerna är i mycket gott skick. Detta är den första stora samlade svenska konstnärsencyclopedien. Själva utgivningen tog mer än femton år. Med sina ca. 4200 sidor, 12500 biografier och 7500 bilder utgör Svenskt konstnärslexikon sannolikt den mest fullständiga, på sakliga grunder sammanställda inventeringen som någonsin har gjorts av ett lands konstnärsbestånd.
Svenskt konstnärslexikon. 1-5.
Lilja, Gösta - Andersson, Knut - Olsson, Bror - Svensson, S. Artur (red)
Verlag: Malmö, Allhem 1952-1967. 1952-1967. 1967
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 379,12
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Rikt illustrerad i färg och svart/vitt. Förlagets röda halvfranska band (5 vol).
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 423,86
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhems Förlag, Malmö 1952-67. Ca. 4200 sidor. 5 halvfskinnband med skyddsomslag. 29x23 cm. Skyddsomslag något nötta, annars mycket gott skick.
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 470,95
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Allhems Förlag, Malmö 1952-67. Ca. 4200 sidor. 5 halvfranska band med 4 upphöjda, marmoreade pärmpapper, övre guldsnitt. 29x23 cm. Mycket gott skick.