Verlag: Goteborg [Sweden]: Wettergren & Kerbers Forlag (1957). (1957)., 1957
Anbieter: Blue Mountain Books & Manuscripts, Ltd., Cadyville, NY, USA
Zustand: Very good. - Small quarto [9-3/4 inches high by 7 inches wide], softcover bound in printed cream wrappers. The binding is bumped with the spine & extremities darkened & with the surface rubbed away from the bottom corner of the front wrap. The tail of the spine is chipped. There is a small stain to the front wrap & some tiny marks to the rear wrap. Title, 168 & [1] pages. Black-and-white portrait frontispiece & full-page black-and-white illustrations. Very good. The text is in Swedish with an English summary. The English subtitle printed on the title page is "A study in the religious art and ideas of Ernst Josephson".An important Swedish artist and pioneer of modern art, Josephson's latent, inherited schizophrenia overtook him at the age of 37.
Sprache: Deutsch
Verlag: Rundqvists Boktryckeri; Göteburg, 1967
Anbieter: books4less (Versandantiquariat Petra Gros GmbH & Co. KG), Welling, Deutschland
Softcover/Großformat. Zustand: Gut. keine Angabe Buchschnitt und Seitenränder alters-/papierbedingt angebräunt; Rückensignatur, ordnungsgemäß vorne und hinten ausgestempelt, ansonsten gut erhaltenes Buch aus aufgelöster Bibliothek einer großen deutschen Medienanstalt. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 160.
Verlag: Paris . Editions Pierre Jean Oswald ., 1976
Couverture souple. Zustand: Très bon. Un volume petit in8 , broché , couverture illustrée , ( 14 x 19 cm), 69 pages , illustrations .
Dek. förlagsband i fint skick. Stockholm, Samfundet Sverige-Finland, 1990. 8:o. 88 sid. Rikligt illustrerad med teckningar av Ernst Josephson. Josephsons illustrationer till 26 av de 35 dikterna i Fänrik Ståls sägner av Johan Ludvig Runeberg, jämte relevanta utdrag ur diktsviten. - - - (Ur förordet:) "I den stora samling teckningar från Josephsons sjukdomstid, som på sin tid ägdes av konsthandlare Gösta Stenman i Stockholm, ingick ett antal framställningar med anknytning till Fänrik Ståls sägner. Stenman visade dem bl a på en utställning 1940 i sitt galleri vid Storgatan, i vissa fall med hänvisning till en bestämd sägen, i andra under den summariska titeln 'Ur Fänrik Stål'. Innan Stenmans Josephson-samling något år senare skingrades hade Ingrid Mesterton tillfälle att fotografiskt dokumentera den. Utgivaren av denna bok har nu beretts möjlighet att gå igenom denna omfattande fotosamling och har därvid kunnat identifiera merparten av de Fänrik Stål-illustrationer som återges här. Genom ytterligare forskningar har detta bildmaterial kunnat kompletteras med ännu ett viktigt blad. Dock har det, trots intensiv efterforskning, ej gått att få fram en komplett serie. Fänrik Ståls sägner omfattar 35 dikter och det har varit möjligt att identifiera bilder till 26 av dessa. Det är möjligt att Josephson illustrerat samtliga - så gjorde han gärna i sina litterära bildserier - men några blad kan ha skänkts bort eller sålts på ett tidigt stadium. Den spridning som Josephsons teckningar fått sedan de stora samlingarna skingrats gör det föga troligt att vi någonsin skall få tillgång till en komplett bildsvit. Endast några få av de bilder som återges här har tidigare varit publicerade och då med beskrivande titlar som inte knutit dem till Fänrik Stål".
Verlag: Bonn, Städt. Kunstmuseum; Bochum : Museum Bochum, Kunstsammlung., 1979
ISBN 10: 3809300454 ISBN 13: 9783809300458
Anbieter: Biblion Antiquariat, Zürich, ZH, Schweiz
4°. [292] S., zahlr. Ill. (z.T. farb.). OKart. Sprache: deutsch.
Anbieter: Librairie de l'Amateur, Strasbourg, Frankreich
Verbandsmitglied: ILAB
Paris, P. J. Oswald, collection "Les maîtres méconnus", 1976 ; petit in-8, 69 pp., broché, couverture illustrée. Catalogue publié à l'occasion de l'exposition de Josephson s'étant tenue au Centre Culturel Suédois à Paris en 1976. 1976.
Verlag: göteborg: Göteborger Kunstmuseum, 1967, 1967
Anbieter: °ART...on paper - 20th Century Art Books, Lugano, Schweiz
Verbandsmitglied: ILAB
Erstausgabe
Soft cover. Zustand: Very Good. Zustand des Schutzumschlags: Good. 1st Edition. Sm.8° - Color & b/w reproductions. Exhibition catalog, text in German language. Original wrappers. In very good condition.
Samfundet Sverige-Finland 1990. 87 s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. Fläck på främre pärm . Stött övre yttre hörn. 22,5 x 17,5 cm.*Illustrationer av Ernst Josephson. Strofer ur "Fänrik Ståls sägner" av Johan Ludvig Runeberg.[#\43580].
Jubileumsutställning 18 sept-24 okt 1954. Isacsons, Göteborg (1954). 32 s. Sparsamt illustrerad. Klammerhäftad. 22 x 15 cm.[#\132985].
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Göteborgs konstmuseum 4 maj - 1 sept. 1974. (2),24,(2) s. Illustrerad. Klammerhäftad. 19 x 18 cm.[#\87185].
Couverture souple. Zustand: bon. R200095065: 1976. In-8. Broché. Bon état, Couv. convenable, Dos satisfaisant, Intérieur frais. 69 pages. Quelques dessins et illustrations en couleurs et noir et blanc, dans et hors texte. . . . Classification Dewey : 740-Dessin, arts décoratifs et mineurs.
Verlag: Bonn Städt Kunstmuseum; Bochum : Museum Bochum Kunstsammlung, 1979
Anbieter: Neusser Buch & Kunst Antiquariat, Neuss, NRW, Deutschland
0. 26 cm + Beil. (2 Bl.). [292] S., zahlr. Ill. (z.T. farb.). O.kart. gut. Zust. Auf Wunsch gerne Foto via E-mail. Sprache: Deutschu 1,500 gr.
Verlag: Bonn Städt Kunstmuseum; Bochum : Museum Bochum Kunstsammlung, 1979
ISBN 10: 3809300454 ISBN 13: 9783809300458
Anbieter: Neusser Buch & Kunst Antiquariat, Neuss, NRW, Deutschland
0. 4° [292] S., zahlr. Ill. (z.T. farb.). kart. Einband mit leichten Gebrauchssp., kleiner Stempel, ansonsten sehr guter Zustand. Sprache: Deutschu 1,300 gr.
Sprache: Deutsch
Verlag: Bonn : Städt. Kunstmuseum - Bochum : Museum Bochum, Kunstsammlung, 1979
ISBN 10: 3809300454 ISBN 13: 9783809300458
Anbieter: Bücher bei den 7 Bergen, Sibbesse, Deutschland
brosch. Zustand: Gut. [292] S. : zahlr. Ill. (z.T. farb.) ; 26 cm Leichte Gebrauchsspuren, gestempelt, sonst guter Zustand. EB1087/1206 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 1080.
Sprache: Deutsch
Verlag: Bonn : Städt. Kunstmuseum - Bochum : Museum .Bochum, Kunstsammlung., 1979
ISBN 10: 3809300454 ISBN 13: 9783809300458
Anbieter: Antiquariat BehnkeBuch, Neu Kaliß, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
26*21 cm. OBroschur. [292] S. : zahlr. Ill. (z.T. farb.) Einband leicht berieben, Kapitale bestossen, hinterer Deckel leicht lichtrandig, sonst gut. K20-3 ISBN 3809300454 Wichtiger Hinweis: Aufgrund der EPR-Regelung zur Zeit KEIN Versand in EU-Länder. Due to EPR, there is currently no delivery to EU-countries. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 1250.
Trevligt blått rexinklotband, främre omslaget medbundet. Stämplat "For review". Göteborg, Wettergren & Kerber, 1957. Diss. 8:o. 172 sid. + frontispisporträtt. Illustrerad med reproduktioner av teckningar. Med käll- och bildförteckning. / Summary in English: "A study in the religious art and ideas of Ernst Josephson" (5 pp.). Josephson anses allmänt ha lidit av schizofreni, enligt Lars Sjöstrand med ett bipolärt inslag vilket gör schizoaffektivt syndrom till en alternativ diagnos. - - - Innehåll: "Ernst Josephsons religiösa utveckling fram till sjukdomsutbrottet sommaren 1888", "Bréhat-krisen", "Religiösa föreställningar efter hemkomsten", "Den religiösa bildkonsten efter 1888", "Bilaga. Två dikter från sjukdomsutbrottet pa Bréhat".