Anbieter: Better World Books, Mishawaka, IN, USA
Erstausgabe
Zustand: Good. First Edition. Pages intact with minimal writing/highlighting. The binding may be loose and creased. Dust jackets/supplements are not included. Stock photo provided. Product includes identifying sticker. Better World Books: Buy Books. Do Good.
Anbieter: Better World Books, Mishawaka, IN, USA
Erstausgabe
Zustand: Very Good. First Edition. Former library copy. Pages intact with possible writing/highlighting. Binding strong with minor wear. Dust jackets/supplements may not be included. Includes library markings. Stock photo provided. Product includes identifying sticker. Better World Books: Buy Books. Do Good.
Hardcover. Zustand: Fair. No Jacket. Former library book; Missing dust jacket; Readable copy. Pages may have considerable notes/highlighting. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Hardcover. Zustand: Good. No Jacket. Missing dust jacket; Pages can have notes/highlighting. Spine may show signs of wear. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Hardcover. Zustand: Fair. No Jacket. Missing dust jacket; Readable copy. Pages may have considerable notes/highlighting. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
hardcover. Zustand: Good.
EUR 10,29
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorbhardcover. Zustand: Very Good. Title: Interbellum Romania Matei Cazacu This book is in very good condition and will be shipped within 24 hours of ordering. The cover may have some limited signs of wear but the pages are clean, intact and the spine remains undamaged. This book has clearly been well maintained and looked after thus far. Money back guarantee if you are not satisfied. See all our books here, order more than 1 book and get discounted shipping. .
Anbieter: WorldofBooks, Goring-By-Sea, WS, Vereinigtes Königreich
EUR 8,54
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Very Good. The book has been read, but is in excellent condition. Pages are intact and not marred by notes or highlighting. The spine remains undamaged.
EUR 10,29
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorbhardcover. Zustand: Very Good. Shipped within 24 hours from our UK warehouse. Clean, undamaged book with no damage to pages and minimal wear to the cover. Spine still tight, in very good condition. Remember if you are not happy, you are covered by our 100% money back guarantee.
Zustand: good. Befriedigend/Good: Durchschnittlich erhaltenes Buch bzw. Schutzumschlag mit Gebrauchsspuren, aber vollständigen Seiten. / Describes the average WORN book or dust jacket that has all the pages present.
Zustand: good. Befriedigend/Good: Durchschnittlich erhaltenes Buch bzw. Schutzumschlag mit Gebrauchsspuren, aber vollständigen Seiten. / Describes the average WORN book or dust jacket that has all the pages present.
hardcover. Zustand: Good. Zustand des Schutzumschlags: Used good. 2025 janName written Inside.
Softcover. Zustand: Bon. Ancien livre de bibliothèque avec équipements. Ammareal reverse jusqu'à 15% du prix net de cet article à des organisations caritatives. ENGLISH DESCRIPTION Book Condition: Used, Good. Former library book. Ammareal gives back up to 15% of this item's net price to charity organizations.
Softcover. Zustand: Bon. Ancien livre de bibliothèque avec équipements. Edition 2011. Ammareal reverse jusqu'à 15% du prix net de cet article à des organisations caritatives. ENGLISH DESCRIPTION Book Condition: Used, Good. Former library book. Edition 2011. Ammareal gives back up to 15% of this item's net price to charity organizations.
Zustand: good. Befriedigend/Good: Durchschnittlich erhaltenes Buch bzw. Schutzumschlag mit Gebrauchsspuren, aber vollständigen Seiten. / Describes the average WORN book or dust jacket that has all the pages present.
Softcover. Zustand: Bon. Ancien livre de bibliothèque avec équipements. Edition 2004. Ammareal reverse jusqu'à 15% du prix net de cet article à des organisations caritatives. ENGLISH DESCRIPTION Book Condition: Used, Good. Former library book. Edition 2004. Ammareal gives back up to 15% of this item's net price to charity organizations.
Zustand: acceptable. Ausreichend/Acceptable: Exemplar mit vollständigem Text und sämtlichen Abbildungen oder Karten. Schmutztitel oder Vorsatz können fehlen. Einband bzw. Schutzumschlag weisen unter Umständen starke Gebrauchsspuren auf. / Describes a book or dust jacket that has the complete text pages (including those with maps or plates) but may lack endpapers, half-title, etc. (which must be noted). Binding, dust jacket (if any), etc may also be worn.
In-8 carré ( 180 X 120 mm ) de 497 pages, broché sous couverture illustrée. Bon exemplaire. Symbolisme,Hermétisme,Occultisme,Esotérisme,Religion.
In-8 ( 180 X 120 mm ) de 387 pages, broché sous couverture illustrée. Bel exemplaire. Droit,Justice,Crimes,Crimonologie,
Sprache: Englisch
Verlag: Descrierea CIP a Bibliotecii Nationale a Romaniei, Bucuresti, 2006
ISBN 10: 9738588170 ISBN 13: 9789738588172
Anbieter: Westwood Books, Cramlington, Vereinigtes Königreich
EUR 29,83
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Fine. Zustand des Schutzumschlags: Fine. N/A (illustrator). 2006. Descrierea CIP a Bibliotecii Nationale a Romaniei, Bucuresti, 2006. Hard Cover. Book Condition : Fine like new, unread. Superb photographic history of Romania. Scarce book. English captions. Bookseller Inventory #002939. 4to - over 9¾" - 12" tall. N/A.
Anbieter: Antiquariat Thomas Haker GmbH & Co. KG, Berlin, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
EUR 11,52
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover/Pappeinband. Zustand: Gut. VIII, 217 S. ; 24 cm. Guter Zustand. Bibliotheksexemplar mit Stempeln und Signatur auf Einband. Sonst Seiten sauber. / Good. Ex-library with usual markings. Clean pages. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 450.
Zustand: Neuf.
Gebundene Ausgabe. Zustand: Wie neu. Alle Bücher & Medienartikel von Book Broker sind stets in gutem & sehr gutem gebrauchsfähigen Zustand. Unser Produktfoto entspricht dem hier angebotenen Artikel, dieser weist folgende Merkmale auf: Ausgabejahr:. 2006. Helle/saubere Seiten in fester Bindung. Mit Schutzumschlag in gutem Zustand. Altersfreigabe FSK ab 0 Jahre Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 975.
Zustand: Neuf.
Zustand: AS NEW. Etat de NEUF / AS NEW condition 2600005048 9782600005043 1050B 2.
Verlag: NON LIEU, 2012
ISBN 10: 2352701120 ISBN 13: 9782352701125
Anbieter: Gallix, Gif sur Yvette, Frankreich
Zustand: Neuf.
Anbieter: Schiller Verlag / Büchercafe ERASMUS, Bonn, Deutschland
Softcover/Paperback. Zustand: Neu. 528 S. Liceul nu este doar locul primei instructii, al buchiselii disciplinate. Este, inevitabil, si un loc al memoriei: cu totii ne amintim si la varsta nostalgiilor pre-senile povestim celor mai tineri ispravi de pe vremea cand eram elevi: sotii spectaculoase, complicitati camaraderesti, idile timide, dascali aprigi sau caricaturali, vise adolescentine, escapade, mascari, vitejii, totul intr-un sos de duiosie previzibila, pe laitmotivul «A fost odata» Cand insa amintirile cristalizeaza intr-o retea stabila, mereu actuala, cand ele ies din sfera episodicului mai mult sau mai putin intamplator, spatiul care le intretine nu mai este un simplu loc al memoriei, ci devine un loc al destinului. Adica al unor evenimente resimtite ca repere formative, al unor intalniri decisive, modelatoare, al unor «coincidente» existentiale, care fac parte nu dintr-un album cu file ingalbenite, ci din structura biografiei noastre, din croiala ei netrecatoare. Nu orice loc al memoriei, nu orice spatiu al intalnirilor constituie un potential loc al destinului. E nevoie de o constiinta comunitara a apartenentei la acelasi design istoric, de persistenta in timp a experientelor de viata traversate impreuna, pe scurt, de un interes viu si solidar pentru evenimentele trecute. Andrei Plesu Am incercat, pe de o parte, sa inteleg epoca in care ne-am nascut si am trait, si sa-i fac si pe colegii si contemporanii mei sa reflecteze la viata lor in Romania anilor 19501960, pe de alta. Am trait cu totii impreuna primele doua decenii ale regimului comunist si am pastrat, cum era si normal, amintiri deosebite. Pentru unii au fost vremuri bune, pentru altii mediocre sau proaste, pentru cativa, un adevarat cosmar. Formam o grupa de varsta nascuta imediat dupa al Doilea Razboi Mondial, intr-o perioada cand o lume intreaga disparea pentru a lasa locul alteia. Un blestem chinez suna cam asa: «Iti urez sa traiesti intr-o epoca interesanta!» Si a fost, intr-adevar, interesanta perioada copilariei si a adolescentei noastre, desi eram prea tineri ca sa intelegem mare lucru: unii au inteles mai repede, altii mai incet. Matei Cazacu Generatia Razboiului Rece Povestea generatiei noastre se confunda cu istoria Romaniei postbelice. Majoritatea celor care am trecut examenul de bacalaureat la liceul "Spiru Haret" in anul 1964 suntem nascuti in 1946 (77 de persoane dintr-un total de 119), anul marii secete a secolului al XX-lea, dar si al celor mai bune vinuri din ultima suta de ani. Ceilalti 43 de absolventi, reprezentand peste o treime din tota, sunt nascuti in 1947 (23), 1945 (14), 1944 (4) si 1943 (1). Putem deci afirma ca suntem reprezentantii generatiei denumite in Occident baby boomers, copii veniti pe lume in mare numar dupa razboi ca o reactie fireasca a vietii, a bucuriei de a trai, dupa imensele masacre de pe campurile de lupta si din lagarele mortii. Acesta este insa un concept american, deoarece Europa anilor de dupa razboi se transformase in ceea ce un istoric englez a numit recent the Savage Continent°, iar Europa de Rasarit ramanea in continuare bloodlands, dupa cum scrie Timothy Snyder. Asadar, noi suntem prima generatie de copii ai Razboiului Rece. Am intrat la scoala in clasa I in septembrie 1953, la cateva luni dupa moartea lui Stalin si la inceputul unei destinderi politice interne considerate a fi o adevarata destalinizare, in orice caz un regim mai putin fioros ca cel din anii precedenti, si in preajma celei mai grele ierni a secolului (peste 5 milioane de metri cubi de zapada cazuti intre 30 ianuarie si 3 februarie 1954). Am terminat liceul in anul 1964 in euforia "independentei" afirmate oficial prin Declaratia din aprilie, prin care Partidul Muncitoresc Roman refuza sa se implice in conflictul sino-sovietic si isi afirma, pe plan ideologic, echidistanta fata de cei doi colosi. In realitate, nu era vorba de simpatie pentru chinezi, ci de o contrapondere fata de puterea sovietica. Mao va condamna in mod public "sovinismul de mare putere° si raptul Basarabiei de catre Stalin. Deschiderea catre Occident si incetarea bruiajului posturilor de radio dujmanoase", pe de o parte, golirea inchisorilor de prizonieri politici, renuntarea la politica de persecutie a fostelor elite si mai ales a copiilor lor carora li s-a permis in sfarsit accesul pe merit la studii superioare, pe de alta, anuntau o normalizare a vietii publice pentru o societate care mai suferise o "glaciatiune" in perioada 1958-1962. MATEI CAZACU (nascut in 1946) este un istoric roman care traieste in Franta din anul 1973. Arhivist paleograf cu diploma de la Ecole Nationale des Chartes (1977), Doctor in istorie si civilizatie bizantina si post-bizantina al Universitatii Paris I Panthéon Sorbonne (1979). A predat la Universitatea Paris IV Sorbonne si la INALCO din Paris, a fost cercetator la CNRS (1979-2011). A publicat numeroase studii istorice si volume, dintre care mentionam: LHistoire du prince Dracula en Europe Centrale et Orientale au XVe siècle; The Story of Romanian Gastronomy; Dracula (Premiul Thiers al Academiei Franceze); Gilles de Rais; Ioan Basarab, un domn roman la inceputurile Tarii Romanesti. A fost una dintre vocile active ale exilului romanesc anticomunist. ISBN 9786067930740 Der Spezialist für Bücher aus Siebenbürgen, dem Banat und Rumänien. Wir freuen uns auf Ihren Besuch in einer unserer Buchhandlungen in Hermannstadt, Mediasch, Birthälm und Temeswar. ro.
Zustand: Neuf. Vacarisas, Vincent (illustrator).
Sprache: Englisch
Verlag: Bucuresti, Noi Media Print, 2006
ISBN 10: 9738588170 ISBN 13: 9789738588172
Anbieter: Buch von den Driesch, Steyerberg, Deutschland
Ill. OPp OU 24x29cm. Zustand: Sehr gut. 127 p. Sehr gut; Titel m. Exlibris-Stempel - textsauber 08-20591 9738588170 + + + Versand noch am gleichen Tag bei Bestelleingang werktags bis 15 Uhr + + + Alle Preise inkl. MWSt. + + + Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 1001.
Verlag: Published by New York Graphic Society Ltd., 11 Beacon Street, Boston, Massachusetts First US Edition . USA 1975., 1975
Anbieter: Little Stour Books PBFA Member, Canterbury, Vereinigtes Königreich
Verbandsmitglied: PBFA
Erstausgabe
EUR 13,12
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Very Good. First US edition hard back binding in publisher's original black cloth covers, red title and author lettering to the spine. Quarto 10½'' x 8¼''. Contains 244 printed pages of text with monochrome illustrations and photographs throughout. Very little wear to the cloth. Near Fine condition book in near Very Good condition dust wrapper with nicks and chips to the upper and lower edges, not price clipped. Dust wrapper supplied in archive acetate film protection, this preserves and prolongs the life of the paper, it is not adhered to the book or to the dust wrapper. Member of the P.B.F.A. ISBN 0821206141 MODERN FIRST EDITIONS.