Anbieter: WorldofBooks, Goring-By-Sea, WS, Vereinigtes Königreich
EUR 4,14
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Fine.
Sprache: Englisch
Verlag: Green Tiger Press, La Jolla, 1982
ISBN 10: 0914676938 ISBN 13: 9780914676935
Anbieter: Argosy Book Store, ABAA, ILAB, New York, NY, USA
hardcover. Zustand: near fine. Carl Larsson (illustrator). Abundantly illustrated in color and in black and white. 193 pages. Square 4to, glossy pictorial boards. La Jolla: Green Tiger Press, 1982. Near fine.
hft. Zustand: Fine.
Zustand: very good. Gut/Very good: Buch bzw. Schutzumschlag mit wenigen Gebrauchsspuren an Einband, Schutzumschlag oder Seiten. / Describes a book or dust jacket that does show some signs of wear on either the binding, dust jacket or pages.
Anbieter: Cotswolds Rare Books, OXFORDSHIRE, Vereinigtes Königreich
EUR 19,96
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: As New. Zustand des Schutzumschlags: As New. unused copy.
Anbieter: Romtrade Corp., STERLING HEIGHTS, MI, USA
Zustand: New. This is a Brand-new US Edition. This Item may be shipped from US or any other country as we have multiple locations worldwide.
PAP. Zustand: New. New Book. Shipped from UK. Established seller since 2000.
EUR 45,69
Anzahl: 15 verfügbar
In den WarenkorbPAP. Zustand: New. New Book. Shipped from UK. Established seller since 2000.
Stockholm; Riksantikvarieämbetet, 2008. 25x17 cm. 310 s. Illustrerad. Förlagets tryckta pappband. Ryggfoten aningen tilltryckt. Fint ex.
Anbieter: Majestic Books, Hounslow, Vereinigtes Königreich
EUR 50,94
Anzahl: 3 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Anbieter: Burwood Books, Wickham Market, Vereinigtes Königreich
Verbandsmitglied: PBFA
Erstausgabe Signiert
EUR 38,15
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardback. Zustand: Fine. First Edition. Hardback. 4to. Original publisher's illustrated boards, lettered white on spine and cover. Copiously illustrated in colour throughout. Signed presentation from the author on title page, 'Hope to see you again soon, B. Christian 2009'. ISBN: 9783941560178 Fine. Signedes.
Anbieter: libreriauniversitaria.it, Occhiobello, RO, Italien
Zustand: NEW.
Verlag: Författarförlaget 1987 1987, 1987
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
32, (5) s. + 47 planscher. Förlagets dekorerade pappband.
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 54,46
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In.
Verlag: Nordiska Museet 1994 1994, 1994
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
148 s. Illustrerad. Häftad. (Skrifter om skogs- och lantbrukshistoria 6).
Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich
EUR 57,53
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 560 pages. 9.05x8.27x1.18 inches. In Stock.
Zustand: New. 2023. Paperback. . . . . . Books ship from the US and Ireland.
Verlag: Stockholmia förlag 2021., 2021
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
169 (1) s. Illustrerad. Häftad.
Häftad, dek. omslag med flikar, fint skick. Stockholm 2006. 8:o. 52 s. Rikt illustrerad med helsidesbilder i färg, till stor del Stockholmsmotiv. Med kronologi. Utställning på Konstakademien 11 februari-12 mars 2006, och därefter i Kvidinge, Uttersberg, Borås konstmuseum och Ronneby.
Häftad, dek. omslag. Gott skick. Stockholm 2012. 8:o. 36 sid. Illustrerad i färg.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag i färg. Gott skick. Stockholm 1953. 8:o. 136 sid. Förtecknar 771 nummer. Med kronologi. Sparsamt illustrerad. Första upplagan. (Liljevalchs konsthall katalog n:r 205.).
Förlagets dek. pappersband. Fint exemplar. Stockholm, Författarförlaget, 1987. 8:o. 40 s. + 47 planscher i färg + [viii] s. Med biografi. Målaren och grafikern Bo Larsson (f. 1945) är en av våra skickligaste stockholmsskildrare.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag i färg. Gott skick. Stockholm 1953. 8:o. 136 sid. Förtecknar 783 nummer. Med kronologi. Sparsamt illustrerad. Andra upplagan, utökad med 12 nummer jämfört med den första. (Liljevalchs konsthall katalog n:r 205.).
EUR 45,12
Anzahl: 3 verfügbar
In den WarenkorbZustand: NEW.
Verlag: Stockholmia förlag 2013., 2013
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
143 s. Illustrerad. Illustrerat förlagsband.
Verlag: Upplands Fornminnesförenings Förlag 2008 2008, 2008
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
280 s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag, obetydliga bruksspår. (Upplands Fornminnesförenings tidskrift 55.).
Verlag: Nordiska Museet 1995. 1995, 1995
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
190 s. Illustrerad med några teckningar, tabeller, kartor och fotografier i svartvitt. Häftad. (Skrifter om skogs- och lantbrukshistoria 7). Med inledning av Janken Myrdal. Innehåll: "Om skogseldens natur och eldkulturen i Sveriges skogar" av Anderson Granström, "Experiment kring förhistoriskt svedjebruk" av Roger Engelmark, "Pollenanalys, odling och svedjebruk. Gödsel- eller svedjebruk i norra Norrland" av Ulf Segerström, "Forntida svedjeodling i Västsverige" av Gundela Lindman, "Förhistoriska kalendrar och forntida skogsbränder" av Hans Göransson, "Bronsålderns hackerörsområden och användningen av eld" av Leif Gren, "Svedjebruk på 1500-talets finska kungsgårdar" av Eljas Orrman, "Det värmlandsfinske svedjebruket" av Per Martin Tvengsberg, "Domboksmaterial från 1600-talet om finskt svedjebruk i Värmland" av Gabriel Bladh, "Datering och tolkning av markanvändning: exemplet Gammelvallen" av Eva Myrdal-Runebjer & Gabriel Bladh, "Swidden cultivation and enviroment" av Matti Sarmela, "Om bränning och finsk kolonisation i den nordliga barrskogen" av Kjell-Åke Aronsson, "Svedjefinnarnas rätt till land" av Lennart Stenman. Avslutande texter "Symposierapport" och "English summaries".
Föreningen gamla Lund, Lund 2006. 157, (2) sidor. Häftad. Gott skick. (Föreningen Gamla Lund Årsbok 88).
Argo Books, Berlin 2009. 4to. 72 pages. Illustrated in colours. Orig. boards. Near fine-.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, tryckta omslag, ouppskuren. Fint exemplar. Stockholm 1945. 8:o. 234 + 174 + xxviii s. Innehåller bl. a. direktörstal av Hjalmar Gullberg, inträdestal av Elin Wägner (över Hans Larsson), "Minne av Olof Ulrik Torsslow" av Bo Bergman (s. 49-234 + titelplansch som avbildar en porträttmedaljong), samt "P. D. A. Atterboms brev till J. E. Rydqvist 1829-1855" (s. 1-174, med personregister). / Svenska Akademiens handlingar (SAH) är årsböcker som utgivits sedan Akademiens instiftelse 1786. De innehåller redogörelser för Akademiens verksamhet samt tal och uppsatser m.m.