paperback. Zustand: Near Fine. Excellent, unmarked copy with little wear and tight binding. We ship in recyclable American-made mailers. 100% money-back guarantee on all orders.
Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich
EUR 26,32
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. reprint edition. 352 pages. 8.50x5.50x0.50 inches. In Stock.
ICA Bokförlag, Västerås 1985. 95 sidor. Häftad. Gott skick.
Verlag: Stockholm 1995. 1995, 1995
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
240 s. Illustrerad. Häftad.
Anbieter: Clivia Mueller, Isernhagen, Deutschland
concentration (S. A. Photosynht. Res. 45) S. 169 - 175. gr8. m. zahlr. Abb. Kopie) Sonderabdruck Offprint. 1995. Mit Gebrauchsspuren/Used condition. geklammert/no cover. Sprache: - - -/.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Dek. förlagsband i gott skick. Dedikation till Gunilla Palmstierna-Weiss (1928-2022) från en av författarna i anslutning till dennes självporträtt på bakpärmen. Stockholm, Prisma, / Riksutställningar, 1982. 4:o. 29,5 x 21 cm. 113 sid. Illustrerad av Per-Uno Ågren. (Baksidestext:) "Göran Carlsson, formgivare / pedagog, och Per-Uno Ågren, antikvarie, redovisar i 'Utställningsspråk' med bild och text intryck från gemensamma besök i europeiska och amerikanska museer samt erfarenheter från ett mer än 10-årigt samarbete kring förnyelsen av de kulturhistoriska basutställningarna i Västerbottens museum, Umeå. Boken är främst inriktad på basutställningar i museer, en utställningskategori som under de senaste årens museidebatt varit föremål för mycket uppmärksamhet. Den är ett försök att komma åt utställningsmediets specifika möjligheter att förmedla upplevelser och kunskap. Vad skiljer utställningen från boken, bilden och texten? Hur går man till väga när man vill formulera ett stoff i en utställning? Inledningsvis beskrivs några särskilda museiutställningar - i Air and Space-museet, Washington, i Geologiska och Naturhistoriska museerna i London, i British Columbia-museet, Victoria. Därefter diskuteras en rad allmänna synpunkter på utställningar: val av språkform, utställningsrums egenskaper, användningen av miljörekonstruktioner och modeller o s v. Författarna redogör slutligen för arbetsgången vid tillkomsten av de tre nya basutställningarna i Umeå. Rikt illustrerad med teckningar och foton".
Häftad, dek. omslag med flikar. Nyskick. Umeå, BildMuseet Umeå universitet, 1998. 27 x 18 cm. 160 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Fotografier av Olof Wallgren. Innehåller bl.a.: "Europeiska bilder i svenska slott - exemplet Wrangel" av Arne Losman, "Andreas Vesalius tog bilden i vetenskapens tjänst" av Sten G. Lindberg, "Carl Clerck och hans makalösa fjärilsbok" av Björn Dal, "Två kartor och två stadsbilder" av Erik Carlquist och "Diderots planscher - ett bildverk för nya och kritiska synsätt" av Michel Wlodarczyk. (Utgiven med anledning av en vandringsutställning som öppnade på BildMuseet i Umeå 1998.).
Verlag: Metamorfos förlag 1955., 1955
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
48 s. Klammerhäftad. Gott skick. med bidrag av bl.a: Karl Venberg, Herman Melville, Svante Foerster och Stig Carlson.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Eskilstuna, Svenska föreningen för Historiska Värdepapper, 2023. 8:o. 550 s. Rikt illustrerad. Förlagsband. Antologi med artiklar hämtade ur tidskriften Historiska Värdepapper samt med ett antal nyskrivna. Hardcover / Hardback.
Verlag: Cavefors (1970), Staffanstorp [Sweden], 1970
Anbieter: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, Dänemark
orig. wrappers. Zustand: Minor rubbing. VG. Textual maps. (illustrator). 18x12cm, 279 pp., Series: Zenitserien, 11. Text entirely in Swedish: "Development & Underdevelopment in Ethiopia: A Political & Economic Study".
Zustand: Very Good. Stockholm, Fria teaterns förlag, 1956. 8:o. Illustrerade. Klammerhäftade. Fyra häften. Allt som utkom av Fria Teaterns tidskrift Teaterkonst. I redaktionen satt vid sidan av utgivaren även Hans Dahlin och Sven Anders Stjernström. Tidskriftens syfte var att öppna debatt och ge information om riktningar och problem inom den moderna teatern. Serien inleds med en uppsats av den franske Jacques Copeau. Häfte tre ägnar sig åt Brecht etc. Softcover / Paperback.