Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2015
ISBN 10: 1107077656 ISBN 13: 9781107077652
Anbieter: Antiquariat Thomas Haker GmbH & Co. KG, Berlin, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
EUR 24,40
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Sehr gut. 290 p. Very good. Name on first page is blacked out. Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 650.
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2015
ISBN 10: 1107077656 ISBN 13: 9781107077652
Anbieter: Antiquariat Thomas Haker GmbH & Co. KG, Berlin, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
EUR 25,60
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Gut. 290 p. Good. Ex-library with usual markings. Clean pages. Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 650.
[Odense], 1972. [24,5x17 cm]. 96-138 pp. Original printed wrappers. The spine is a bit rubbed, and partly loose. 4 holes are punched through all leaves in the left margin, for the leaflet to be placed in a folder. Arvidsson's own copy.
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2015
ISBN 10: 1107077656 ISBN 13: 9781107077652
Anbieter: Prior Books Ltd, Cheltenham, Vereinigtes Königreich
Erstausgabe
EUR 23,87
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Like New. First Edition. A firm and square hardback with sharp corners and strong joints, just showing a few very minor rubs. Hence a non-text page has a small 'damaged' stamp. Despite such this book is actually in nearly new condition and appears unread. Thus the contents are crisp, fresh and tight. Also, no pen-marks and not from a library so no such stamps or labels. Now offered for sale at a very sensible price.
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Schweden
Höganäs; Wiken, 1988. 22x14 cm. 249, (1 blank) s. Illustrerad. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Fint ex. Med bidrag av bl. a. Karl Ragnar Gierow, Hakon Stangerup, Algot Werin och Sven Delblanc. Med en dedikation från Arvidsson till litteraturvetaren Gösta Löwendahl med fru.
Stockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1974. 22,5x17,5 cm. 3-16 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Genomgående litet veck vid ryggfoten, samt genomgående hörnveck upptill.
Stockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1974. 22,5x18 cm. 20-29 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Aningen nött vid rygghuvudet. Fint ex.
Stockholm; Natur och Kultur / Oslo; Universitetsforlaget, 1971. [24x17 cm]. 287-339 s. Häftad med tryckt omslag. Ryggen aningen nött och med en liten spricka nedtill. Något solkat omslag.
[Sunne; Selma Lagerlöf-sällskapet], 1966. [25x16,5 cm]. 5-26 s. + fotoplansch + brevfaksimil. Häftad med tryckt omslag. Ryggändarna nötta, endel små vikmärken. Dedikation: "Anders & [?] från tillgivne vännen Rolf".
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2017
ISBN 10: 1107434467 ISBN 13: 9781107434462
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 44,77
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In.
Lund, 1973. 24x16,5 cm. 114-138 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Bernt Olsson från tillg. Vännen förf.".
Stockholm; Natur och Kultur / Oslo; Universitetsforlaget, 1971. 24x17 cm. 287-339 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Docent Bernt Olsson från gamle vännen Rolf A.".
Lund, 1973. [24x16,5 cm]. 114-138 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med 4 hålslagningar i vänstermarginalen. Revig rygg. Några små fläckar på omslaget. Lätt vikmärke på främre omslag. Pagineringen har korrigerats med blyerts. Arvidssons eget exemplar.
Verlag: Lund 2000 2000, 2000
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
417 s. Ill. Förlagets illustrerade pappband. Bakre prämen något blekt samt med gammal prislapp, i övrigt välhållen.
Lund; Gleerups, 1963. 22,5x17,5 cm. 45-64 s. + fotoplansch. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med ett par fula fläckar samt lite bläckkludd på främre omslag. Inlagan med några småfläckar, några blad är lätt vågiga. Med en teckning som verkar vara ett barns på insida av främre omslag och i marginalen på s. 59. Dedikation: "Till Mor från tillgivne sonen författaren".
Lund; Gleerups, 1966. 22,5x17,5 cm. 131-151 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation på främre omslag: "Prof. Algot Werin från tillgivne Rolf Arvidsson".
Lund; Gleerups, 1956. 22,5x17,5 cm. 179-188 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Omslaget något mörknat. Klamrarna aningen rostiga. Inlagan med genomgående lätt hörnveck. Med några bilagda pressklipp som behandlar detta nr av tidskriften. Dedikation från Arvidsson till hustrun Elisabeth: "Till Lisbeth från hennes egen Rolf".
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2017
ISBN 10: 1107434467 ISBN 13: 9781107434462
Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich
EUR 64,67
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. reprint edition. 274 pages. 8.75x6.00x0.75 inches. In Stock.
Verlag: Gleerups, Lund, 1972, 1972
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
76, (2) s. Häftad. Fint exemplar.
CWK Gleerup, Lund 1972. 76 sidor. Häftad. Gott skick.
Verlag: Lund 1969 1969, 1969
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
464 s. Ill. Häftad, främre omslag och första bladen stukade i ena hörnet.
Stockholm; Norstedts, 1970. [22,5x14,5 cm]. (3, 1 blank), 353, (1, 4 blanka) s. Häftad med tryckt omslag. Mestadels ouppskuren. Några små fläckar på ryggen. Nedre omslagskanterna aningen tilltryckta. Fint ex. Dedikation: "1:e bibliotekarie Nils Palmborg från vännen förtecknaren".
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2017
ISBN 10: 1107434467 ISBN 13: 9781107434462
Anbieter: moluna, Greven, Deutschland
Zustand: New. Businesses and public organizations are increasingly challenged by projectification - the movement toward projects and other forms of temporary management and work. Written for researchers, graduate students, and professionals, this book examines the effect.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad. Enstaka förstrykningar i blyerts, främre omslaget med svagt veck. Med dedikation "Till Per-Erik Lindahl från vännen författaren" samt ett löst bifogat maskinskrivet brev i kuvert. Lund, Gleerups, 1969. Diss. 8:o. [ii] + 466 s. (sista bladet tomt). + 5 planscher + 'spikblad'. Med litteraturförteckning & personregister.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Dek. förlagsband i färg. Dedikation från Rolf Arvidsson. Lund, BTJ Tryck AB, 2000. 8:o. xii + 422 sid. Illustrerad. Med personförteckning samt en Résumé en francais och en Summary in English. Innehåller bl. a.: "Uppbyggnaden av Weibull-myten och försvaret av den", "Källkritisk radikalism och litteraturhistorisk forskning: Lauritz Weibull, Henrik Schück och Joseph Bédier", "Lauritz Weibull och litteraturhistorien. En replik", "Lauritz Weibull och forskarsamhället. Till Weibull-mytens historia", "Lauritz Weibulls förhållande till fadern Martin Weibull. Och hans övergång till historievetenskapen" samt "En kritik af Birgitta Odéns Bog om Lauritz Weibull och forskarsamhället" av Hans Aarsleff.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad. Fint exemplar. Lund, Gleerups, 1969. Diss. 8:o. [ii] + 466 s. (sista bladet tomt) + 5 planscher. Med litteraturförteckning & personregister.
Gleerups, Lund 1969. 464 sidor. Häftad. Gott skick.
Häftad, tryckta omslag. Mycket gott skick. Ouppskuren. Dedikation: "Till Bokhandlaren Gunnar Johanson-Thor från tillg. vännen bibliografen." Stockholm, P. A. Norstedt & Söners förlag, 1970. 8:o. [iv] + 356 sid. + löst bifogad rättelselapp. Med käll- och litteraturförteckning samt personregister.
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2015
ISBN 10: 1107077656 ISBN 13: 9781107077652
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 132,77
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In.
Sprache: Englisch
Verlag: Cambridge University Press, 2015
ISBN 10: 1107077656 ISBN 13: 9781107077652
Anbieter: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, Deutschland
Gebundene Ausgabe. Zustand: Sehr gut. Gebraucht - Sehr gut SG - leichte Beschädigungen oder Verschmutzungen, ungelesenes Mängelexemplar, gestempelt - A selection of leading authorities on project organizing explore the effects, opportunities and challenges of a project society.