Search preferences
Direkt zu den wichtigsten Suchergebnissen

Suchfilter

Produktart

  • Alle Product Types 
  • Bücher (21)
  • Magazine & Zeitschriften (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)
  • Comics (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)
  • Noten (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)
  • Kunst, Grafik & Poster (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)
  • Fotografien (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)
  • Karten (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)
  • Manuskripte & Papierantiquitäten (Keine weiteren Ergebnisse entsprechen dieser Verfeinerung)

Zustand Mehr dazu

Weitere Eigenschaften

Sprache (2)

Preis

Benutzerdefinierte Preisspanne (EUR)

Land des Verkäufers

  • Beauchamp, Antoinette & Renee

    Sprache: Englisch

    Verlag: One & Many, 2019

    ISBN 10: 0578437023 ISBN 13: 9780578437026

    Anbieter: World of Books (was SecondSale), Montgomery, IL, USA

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 8,05

    Versand gratis
    Versand innerhalb von USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Good. Summers, Briana (illustrator). Item in good condition. Textbooks may not include supplemental items i.e. CDs, access codes etc.

  • Kasl, Charlotte, Ph.D.

    Sprache: Englisch

    Verlag: Many Roads, One Journey, 1995

    ISBN 10: 0964452006 ISBN 13: 9780964452008

    Anbieter: World of Books (was SecondSale), Montgomery, IL, USA

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 11,96

    Versand gratis
    Versand innerhalb von USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Item in very good condition! Textbooks may not include supplemental items i.e. CDs, access codes etc.

  • Canadian Pacific.

    Verlag: [Montreal]: Canadian Pacific, [1929]. Tall 8vo. 116 p. Includes many b&w photos of destinations and accommodations on the ships + 2 folding plates (sketch maps with ports of call marked and dated itineraries on one side; large b&w photos of ships on other) Includes travel details, conditions, and descriptions of the ports of call with additional sketch maps, optional tours, suggested reading, foreign exchange, list of Canadian Pacific agencies., 1929

    Anbieter: Viator Used and Rare Books, Burlington, NC, USA

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 13,41

    EUR 4,34 Versand
    Versand innerhalb von USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Hardcover. Zustand: Good. In orig. cloth with pasted paper illustration on front cover (hardcover), general wear, top edges scuffed and frayed; internally clean and in good condition. Impressive advertising for 2 cruises to the Mediterranean from NY ending in Southampton in early 1930 with stops in Madeira, North Africa, Spain, Greece, Turkey, Palestine, Egypt, Italy, France and England. Scheduled dates: Empress of Scotland, Feb. 3-Apr. 8; Empress of France, Feb. 13-Apr. 18. Advertised as "First class only . fares from $900.".

  • Spurlock, Dr Tabatha M W

    Verlag: Empower One, Inspire Many LLC, 2024

    Anbieter: Books From California, Simi Valley, CA, USA

    Verkäuferbewertung 4 von 5 Sternen 4 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 13,89

    EUR 4,33 Versand
    Versand innerhalb von USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    paperback. Zustand: Very Good.

  • Buch 1 von 21: Volumes

    Hart, Pauly

    Sprache: Englisch

    Verlag: Rush of Many Waters Volume One, 2021

    ISBN 10: 1955399050 ISBN 13: 9781955399050

    Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 14,86

    EUR 13,86 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: Mehr als 20 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: New. In.

  • Haust, Albert A

    Sprache: Englisch

    Verlag: One and Many Publishing, 2016

    ISBN 10: 0983547548 ISBN 13: 9780983547549

    Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 19,32

    EUR 14,47 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Paperback. Zustand: Brand New. 1st edition. 214 pages. 8.50x5.50x0.54 inches. In Stock.

  • Haust, Albert Aparicio

    Sprache: Englisch

    Verlag: One and Many Publishing, 2016

    ISBN 10: 098354753X ISBN 13: 9780983547532

    Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 21,24

    EUR 14,47 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Paperback. Zustand: Brand New. 2nd edition. 232 pages. 9.00x6.00x0.58 inches. In Stock.

  • Spurlock, Dr Tabatha M W

    Sprache: Englisch

    Verlag: Empower One, Inspire Many LLC, 2024

    ISBN 13: 9798991580021

    Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 24,18

    EUR 13,86 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: Mehr als 20 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: New. In.

  • Beauchamp, Antoinette & Renee

    Sprache: Englisch

    Verlag: One & Many, 2019

    ISBN 10: 0578437023 ISBN 13: 9780578437026

    Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 32,36

    EUR 11,57 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Paperback. Zustand: Brand New. Summers, Briana (illustrator). 99 pages. 9.00x6.00x0.24 inches. In Stock.

  • Beauchamp, Antoinette & Renee

    Sprache: Englisch

    Verlag: One & Many, 2019

    ISBN 10: 0578437023 ISBN 13: 9780578437026

    Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 36,48

    EUR 11,57 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Paperback. Zustand: Brand New. Summers, Briana (illustrator). 99 pages. 9.00x6.00x0.24 inches. In Stock.

  • Spurlock, Dr Tabatha M W

    Sprache: Englisch

    Verlag: Empower One, Inspire Many LLC, 2024

    ISBN 13: 9798991580014

    Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 34,46

    EUR 13,86 Versand
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: Mehr als 20 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: New. In.

  • Natalie Iwanycki Ahlstrand

    Sprache: Englisch

    Verlag: One Of Many Books, 2018

    ISBN 10: 8799824035 ISBN 13: 9788799824038

    Anbieter: Antiquariat Luna, Lüneburg, Deutschland

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    Erstausgabe Signiert

    EUR 40,00

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Deutschland nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Original-Broschur. Zustand: Gut. 1. Auflage. auf Titel mit Ort und Datum und Widmung signiert von der dänischen Botanikerin Natalie Eva Iwanycki Ahlstrand (*1976) oder dem dänischen Künstler und Fotografen Bjarne Ahlstrand (*1976), leichte Gebrauchspuren. signed by author Size: 8°. Vom Autor signiert. Buch.

  • (ZORN, Anders) (Mora 1860-1920) - Birgitta Sandström

    Verlag: [ENGLISH: "Guide to the Silver Collection at the Zorn Museum" in Mora. In Swedish, richly illustrated with colour photographs. Sewn as issued, pictorial wrappers. New. Swedish artist Anders Zorn was among the world's most well-paid artists of his generation, and built collections of antiques in many fields. This guide presents his collection of silver from the 16th-18th centuries, which comprises some 300 objects and was for a long time one of the largest collections in the country. With chapters about i. a. baroque silver, chalices and other goblets (including Norwegian Hansa goblets), silver from Dalecarlia, silver boxes, the jewellery of Anders and Emma Zorn, and Zorn's gold medals.]

    Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 13,22

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Häftad, dek. omslag i färg. Förlagsny. / New. Mora, Zornsamlingarna, 2003. 8:o. 72 s. Rikt illustrerad i färg. Litteraturförteckning i urval. Innehåll: "Några av de äldsta föremålen", "Nattvardskalkar", "Barocksilver", "Svenska dryckeskannor", "Utländska tidiga bägare och dryckeskannor", "Brännvinet", "Bägare och skedar från norra Europa", "Norska Hansabägare", "Dalasilver", "Silver för bordet", "Dosor", "Att smycka sig", "Övrigt konsthantverk", "Zorns guldmedaljer", "Emma och Anders Zorns smycken", "Några ord om tekniken". Anders Zorn byggde som alltmer välbetald konstnär upp samlingar inom många områden. Hans silversamling med omkring 300 nummer hörde länge till landets största och "belyser väl det europeiska silversmidet under framför allt sent 1500-tal och 1600-talet fram till mitten av 1700-talet".

  • Powell, Arthur E.

    Verlag: Paris, Adyar, 1932. 422 pp. with many illustrations in the text, plus one folding diagram., 1932

    Anbieter: Antiquariaat Hortus Conclusus, Bergambacht, Niederlande

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 22,50

    EUR 14,50 Versand
    Versand von Niederlande nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Original halfcloth. Some minor stains, contents a bit browned, partly with (numerous) pencil marks, but mainly in the margins, a very acceptable copy. Please see description or ask for photos.

  • Olsson, Martin

    Verlag: [ENGLISH: - - - The standard publication about the Riddarholmen church in Stockholm, Sweden, burial site for many of its kings. Published in the scholarly series "Churches of Sweden", begun in 1912. Two parts bound as one, recent cloth, bookplate of the Storkyrkoförsamlingen, Stockholm. Close to 900 pages, richly illustrated, with 12 folding plates and plans. The first part is devoted to the building itself, the second is about the interior, furnishings, art objects, paintings and graves. In Swedish with short Zusammenfassung in German and Summary in English.], 1912

    Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 113,30

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Enkelt blått klotband i gott skick. Exlibris för Storkyrkoförsamlingen. Stockholm, KVHAA, [1928]-1937. Stor 8:o. 24,5 x 19,5 cm. xvi + [vi] + 250; + [ii] + 251-874 sid. + 12 utvikbara planscher och planer. Rikt illustrerad. Med Zusammenfassung på tyska och Summary på engelska, käll- och litteraturförteckning samt orts-, sak- och personregister. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Stockholm, band 2:1-2.) - - - Innehåll: "Förkortningar", "Utgivarnas förord", "Författarens förord till första delen", "Källförteckning", "Församlingens historia", "Kyrkogård", "Byggnadens beskrivning och historia" (Orienterande inledning, Kyrkan, Plan, Grund, Murverket, Medeltida murverk av typ A, Mittskeppet, Norra sidoskeppet, Södra sidoskeppet, Medeltida murverk av typ B, Södra sidoskeppets östra vägg, Södra sidoskeppets västra vägg, Södra sidoskeppets norra vägg, Valv och valvstöd i kyrkans ursprungliga delar, Valv och valvstöd i södra sidoskeppet, Strävsystem, Golv, Portaler, Fönster, Medeltida glasmålning, Detaljer i murarna, Interiören, Krypta, Nuvarande fasader, Ursprunglig sydfasad, fasadens murverk och färger, Figurmålningar i blindnischerna, Målningarnas datering, Södra fasadens förändringar, Ursprunglig västfasad, Yttertak, Sakristia, Äldre sakristian och Erstaviksgraven, Datering, Exteriör, Ombyggnad av sakristian och Erstaviksgraven, Sakristians interiör, Förslag till ny sakristia, Vapenhus, Medeltida kapell, Klosterbyggnaderna, Västra klosterlängan, Korsgång, Sammanfattning och rekonstruktion av den ursprungl. anläggningen, Datering, Kyrkan göres treskeppig, Datering, Kyrkans konsthistoriska ställning, Interiörens förändringar efter reformationen, Tornet, Tornets senmedeltida delar, Datering, Tornets 1500-talsdelar, Förändringar under 1600-talet, 1600-talsportal, Spirans reparation, Branden 1835), "Medeltida kalkmålningar" (Unggotiska målningar, Målningarnas konsthistoriska ställning och datering, Sengotiska målningar, Målningarnas stil och datering, Fragment av senmedeltida kalkmålning i tornet och övre sydvästra hörnrummet, Målningarnas historia, Målningarnas återupptäckande, framtagning och konservering, Gustavianska gravkoret, Banérska gravkoret, Vasaborgska gravkoret, Torstensonska gravkoret, Lewenhauptska (Leijonhufvudska) gravkoret, Wachtmeisterska eller von Fersenska gravkoret, Karolinska gravkoret, Bernadotteska gravkoret), "Författarens förord till andra delen", "Tillägg till källförteckningen", "Fast inredning" (Altare, altaruppsats och altartavla, Sidoaltaren, Korskrank, Predikstolar, Orgelläktare och orgel, Kungsstolar, Bänkar, Prästbänk, Sidoläktare), "Lösa inventarier" (Textilier, Silver, Kristusbild, Dopskålssockel och dopfunt, Nummmertavlor, Gueridoner, timglas och spets till tornrspira, Porträtt av kyrkoherdar, Serafimerklocka, Äldre kyrkklockor, Tornur och solur, Riksbanér, Serafimerordens tillhörigheter), "Gravminnen" (Inledning, Konungarna Magnus Ladulås och Karl Knutssons gravar, Gustavianska gravkoret, Karolinska gravkoret, Bernadotteska gravkoret, Äldsta Vasaättens grav, Erstaviks- eller Bielkenstiernska graven, Lewenhauptska gravkoret ('Gref Gustaf Leijonhufvuds graf', 'Gref Carl Leijonhufvuds graf'), Vasaborgska gravkoret, Bielkeska graven, Banérska gravkoret, Wachtmeisterska eller von Fersenska gravkoret, Torstensonska gravkoret, Strijkska graven, Scheeles grav, Gravar under kyrkans golv, Försvunna medeltida gravstenar, Runsten, Epitafier och huvudbanér, Gravar på den forna kyrkogården), samt bilagor m.m. - - - The standard publication about the Riddarholmen church in Stockholm, Sweden, burial site for many of its kings. Published in the scholarly series "Churches of Sweden", begun in 1912. Two parts bound as one, recent cloth, bookplate of the Storkyrkoförsamlingen, Stockholm. Close to 900 pages, richly illustrated, with 12 folding plates and plans. The first part is devoted to the building itself, the second is about the interior, furnishings, art objects, paintings and graves. In Swedish with sh.

  • Mörner, Hjalmar (Stockholm 1794-Paris 1837)

    Verlag: [ENGLISH: - - - "Scenes from Stockholm drawn and lithographed", album of lithographs by Swedish count Hjalmar Mörner (1794-1837). Stockholm, [Gjöthström & Magnusson, 1829]. Folio. 35 x 26 cms. 16 lithographs, 4 of which are hand-coloured. Issued in 4 instalments with no title or text. Complete. Contemporary calf-backed boards with the original printed wrappers covering the sides, worn. Plates rather fine despite some very slight finger-soiling and creasing. Provenance: Joh. Ax. Almquist (label), later ownership inscription "U. Otterstedt 1960" on front pastedown. - - - Hjalmar Mörner was a Swedish military man, one of the most talented draughtsmen among the many "artist soldiers" of his time. Having received an artistic training aimed at dr, 1960

    Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 472,08

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Samtida nött skinnryggsband med häftesomslag monterade på pärmarna, frampärmen med titeltryck och monterad vinjett. Planscherna i tämligen gott skick trots ställvis obetydlig fingersmutsning och skrynkling. Proveniens: Joh. Ax. Almquist (etikett), senare namnteckning "U. Otterstedt 1960" på främre spegeln. Stockholm, [Gjöthström & Magnusson, 1830]. Folio. 35 x 26 cm. 16 litograferade planscher, varav 4 kolorerade. Komplett. Helt litograferat tryck. Winqvist (1972), sid. 126-32 i textdelen & G 107-22 i bilddelen. Mörners Stockholmska scener är det andra album han utgav efter hemkomsten. Det har stort kulturhistoriskt värde och hör till de av hans bilder som oftast reproduceras i litteraturen om 1800-talet. Motiven är ofta från det borgerliga sällskapslivet med starka inslag av humor och karikatyr. En del gatubilder har stockholmstopografiskt intresse, andra underhåller med fyllehumor eller scener från ungkarlslivet med krog- och spelmotiv. Winqvist uppmärksammar hur illustrerade verk av olika slag började bli ett viktigt inslag på borgerskapets salongsbord, och att Mörners två första album efter hemkomsten till Sverige fyller de båda viktigaste behoven: dels resebilderna från främmande länder i "Rese minnen från Frankrike Tyskland och Italien", dels den välbekanta hemmamiljön i "Stockholmska scener". - - - "Scenes from Stockholm drawn and lithographed", album of lithographs by Swedish count Hjalmar Mörner (1794-1837). Stockholm, [Gjöthström & Magnusson, 1829]. Folio. 35 x 26 cms. 16 lithographs, 4 of which are hand-coloured. Issued in 4 instalments with no title or text. Complete. Contemporary calf-backed boards with the original printed wrappers covering the sides, worn. Plates rather fine despite some very slight finger-soiling and creasing. Provenance: Joh. Ax. Almquist (label), later ownership inscription "U. Otterstedt 1960" on front pastedown. - - - Hjalmar Mörner was a Swedish military man, one of the most talented draughtsmen among the many "artist soldiers" of his time. Having received an artistic training aimed at drawing military maps etc., Mörner spent many years away from Sweden, in Italy, England and France, where he died in 1837. In England he published two rare albums, "Miscellaneous Sketches of Contrasts" (1831) and "Humourous Sketches" (1832), greatly influenced by the English caricaturists.

  • [Artists book].

    Verlag: This is the second swedish artists book. The artist Leif Eriksson has after many years of collecting, formed an archive of artist books (SAAB, swedish archive of artists books). In the list of his archive, Skånsk avantgardekonst is listed as the second swedish artists book.This work is produced in 15 copies for collaborators, signify A-O, with signed original works and one sheet handcoloured. 25 copies numbered I-XXV and executed as above. 300 copies numbered 1-300 as this copy is numbered 208. The artist is : Max Walter Svanberg, C. O. Hultén, Lars Engström, Bertil Gadö, Bengt Orup, Anders Österlin. The illustrations is made in Lithography, woodcuts. the front cover is made in linoleumcut., 1949

    Anbieter: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 84,97

    EUR 14,50 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Image Förlag, Malmö 1949. First edition. Printed wrappers. 28 x 19 cm. [26] pp. The illustrated cover is slightly worn with small colourloss, most of the time the interior is loose from the cover since it is stapled.

  • Paulsson, Gregor & John Kroon & Ove Persson & Akke Kumlien (red.)

    Verlag: [ENGLISH: - - - With numerous plates printed in different techniques, many in colour. With index. Of a special edition limited to just 100 copies, this in no III (=3), printed for one of the editors, John Kroon. Publisher's full morocco gilt, all edges gilt, front printed wrapper preserved. Slight wear, spine a little faded.]

    Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 84,97

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Exemplar av bibliofilupplagan, tryckt i 100 exemplar, av vilka detta är nr III (=3), tryckt för John Kroon, en av redaktörerna. Förlagets guldpräglade skinnband, förgyllda pärmkanter och inre denteller, helt guldsnitt, främre omslaget medbundet. Enstaka smärre nötningar, svaga bruksspår och lätt blekt rygg. Gott skick. Stockholm, Lindfors bokförlag AB, 1939. 4:o. xvi + 592 s. + talrika planscher i delvis mycket påkostade trycktekniker, många i färg. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Med register. John Kroon (1881-1968) var från 1913 direktör för Malmö grafiska anstalt och från 1919 för Malmö ljusttrycksanstalt, vilka båda under hans ledning ryckte fram till en ledande ställning och rönte stor uppskattning - även utomlands - för sina reproduktonsverk (bland annat faksimilutgåvor av Codex argenteus 1927 och Bouchers handteckningar i Nationalmuseum). Kroon medverkade under signaturen J. K. i Svensk uppslagsbok. (Hantverkets bok.).

  • Unbekannt

    Verlag: One Two Many Records, 2021

    ISBN 13: 0195497018499

    Anbieter: Buchpark, Trebbin, Deutschland

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 23,21

    EUR 105,00 Versand
    Versand von Deutschland nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Sehr gut. Zustand: Sehr gut | Produktart: Vinyl | Keine Beschreibung verfügbar.

  • Verlag: [ENGLISH: Attractively printed on fine paper. Stapled as issued, very fine. Catalogue for one of exhibitions of the very important "Artists' Association" in Sweden, featuring many of the most important Swedish artists of the late 19the century and some of those whose breakthrough dates from around 1900. The exhibition was a great success - Swedish museums purchased several important works - and this short catalogue lists 140 works by [J.A.G.] Acke Andersson, N. E. Andersson, Richard Bergh, Oskar Björck, Eva Bonnier, Per Ekström, Carl Eldh, Elias Edtman, Christian Eriksson, Gustaf Fjaestad, Aron Gerle, Eugène Jansson, Aron Jerndahl, Nils Kreuger, E. Küsel, Carl Larsson, Bruno Liljefors, Fritz Lindström, Karl Nordström, H. Norrman, Georg Paul, 1900

    Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 56,65

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Klammerhft. Med någon svag skrynkling och minimal fläck. En prislista över konstverken uppges ha funnits tillgänglig i utställningslokalen. Stockholm, Smedbergs boktryckeri, 1901. 8:o. 12 s. Läckert tryck på fint papper. Katalogen för en av endast fyra samutställningar som Konstnärsförbundet höll under tidsavsnittet 1901-13. Nordensvan betecknar 1901 års utställning som en "utomordentlig framgång". "Förbundets trettonde samutställning hölls under tiden 18.3-21.4 [1901] i Blanchs f.d. teatersalong. I sin homogena rikedom uppvisade denna utställning de sista resultaten av nittiotalsmåleriet och de tidigaste proven på det nya seklets produktion. För de yngre medlemmarnas del innebar den något av ett definitivt genombrott. Statens inköpsnämnd försäkrade sig om Wilhelmsons 'Fiskarkvinor på väg fr. kyrkan'. Ernest Thiel gjorde här några av sina mer betydande konstförvärv. Fürstenberg inköpte Berghs 'Nordisk sommarkväll', Göteborgs museum förvärvade Björcks porträtt av Verner von Heidenstam och Sjöbergs 'Jordbruk i havsbandet'" (Nordensvan). Den lilla katalogen förtecknar kortfattat 140 verk av [J.A.G.] Acke Andersson, N. E. Andersson, Richard Bergh, Oskar Björck, Eva Bonnier, Per Ekström, Carl Eldh, Elias Edtman, Christian Eriksson, Gustaf Fjaestad, Aron Gerle, Eugène Jansson, Aron Jerndahl, Nils Kreuger, E. Küsel, Carl Larsson, Bruno Liljefors, Fritz Lindström, Karl Nordström, H. Norrman, Georg Pauli, Axel Peter, Axel Sjöberg, Harald-Sörensen-Ringi, Robert Thegerström, Alf Wallander och Carl Wilhelmson.

  • (Följdskrift till Det går an) - [von Platen, Henrica Carolina]

    Verlag: [ENGLISH: - - - First edition of the authoress' debut, with an outspoken feminist foreword against C. J. L. Almqvist. Her book is one of many books and pamphlets to follow and comment on his novel "Det går an" (1839), in which he discusses gender roles. Stockholm, tryckt hos L. J. Hierta, 1841. 8vo. 3-128 pp. + [ii] pp. after the author's very sharp foreword, an apologetic text by the publisher. Later marbled boards, unprinted wrappers bound in (ownership inscription in ink to front wrapper, name of the author revealed in pencil on rear wrapper). Fine. From Säbylund, with bookplate laid-in.], 1841

    Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden

    Verbandsmitglied: ILAB SVAF

    Verkäuferbewertung 5 von 5 Sternen 5 Sterne, Erfahren Sie mehr über Verkäufer-Bewertungen

    Verkäufer kontaktieren

    EUR 169,95

    EUR 20,00 Versand
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Senare marmorerat pappersband, otryckta omslag medbundna, det främre med liten ungefär samtida namnteckning, det bakre med angivnade av författarnamnet i blyerts. Från Säbylund, med löst bifogat exlibris. Välbevarat och trevligt exemplar. Stockholm, tryckt hos L. J. Hierta, 1841. 8:o. 3-128 sid. + [ii] sid. efter författarinnans skarpa förord, en apologi från utgivaren. Första upplagan av författarinnans debut. (Nytt läse-bibliothek.) Med en fascinerande och lågande feministisk inledning mot Almqvist, som föranleder utgivaren att på ett extra blad ge en ursäktande förklaring: "I anseende till den polemiska riktningen af förestående inledning, och då sådant är något hittills ovanligt i Läsebibliotheket, anser utgifvaren sig förpligtad att dervid göra ett tillägg". Några rader ur författarinnans förord: "Och författ. beklagar, att hennes uttryck endast kan blifva en gnista af den förtrytsamhet, hon och hela hennes kön känner, då hon ser qvinnan framställd icke som menniska, utan som en mäklarevara. [- - -] Må mannen, må författaren endast betänka detta; och han skall finna, att qvinnan eger en högre plats, en ädlare bestämmelse, än att inöfvas till en ambulatorisk marionette för hans nycker och nöjen." - - - Henrica Carolina von Platen, född Brandkula (1816-1871) var författare och feminist som nådde ryktbarhet med denna sin debutroman, "en framtidsskildring i vilken huvudpersonen, med ödesdigra följder, ger sig hän i det 'fria äktenskapet'" (Lotta Lotass). - - - Carl Jonas Love Almqvists "Det går an" (1839), där glasmästardottern Sara Videbeck och sergeanten Albert tänker sig ett jämlikt äktenskap utan formell vigsel, ledde till en mängd följdskrifter. Utgivningen bidrog till att Almqvist fick lämna sin tjänst som rektor för Nya Elementarskolan i Stockholm och låg honom till last också i hans tilltänkta karriär som präst. Han brännmärktes i den allmänna opinionen som osedlighetsförfattare. En hel ny litteraturgenre, "det-går-an-litteratur", uppstod, nästan uteslutande mot Almqvist. - - - "Carolina von Platens Evelina Reder [.] rör sig helt utanför Almqvists historia och karaktärer, men kan ändå tveklöst räknas som ett av inläggen i debatten, med tanke på titeln och förordet där författarinnan går till hårt angrepp mot Almqvist och hans idéer. Von Platen använder sig av konsekvenstopiken, och skapar med sin berättelse ett slags experimentsituation, där experimentet består i att se vad för konsekvenser den fria kärleken får för de älskande. Dessa konsekvenser får sedan agera motargument mot Almqvists idéer. Von Platen understryker det komplementära förhållandet mellan könen, det vill säga att man och kvinna har olika uppgifter i samhällsordningen, men lika värde. Hennes huvudargument är att mannen inte förlorar någonting på att inleda ett förhållande med en kvinna utan att gifta sig, medan kvinnan förlorar allt - släkt, vänner, anseende, ekonomisk trygghet för sig och sina barn, och i slutändan till och med den älskades respekt. Enligt von Platen har kvinnan endast två alternativ: antingen kan hon välja det fria äktenskapet, där hon förlorar sitt anseende och sin ekonomiska trygghet och där mannen ges möjlighet att smita undan sina förpliktelser, eller så kan hon välja den äktenskapliga institutionen, som bygger på en strikt arbetsfördelning mellan könen och där rådande lagar och normsystem tvingar makarna att uppfylla sina plikter mot varandra om kärleken skulle tryta. Med andra ord är hon inne på samma linje som Stålberg - att idéerna i Det går an är alldeles för utopiska för att fungera i verkligheten. Hon framför sin kritik genom att lyfta fram de skilda normsystem som gäller för män respektive för kvinnor och genom att berätta om hur illa mannen skulle förvalta sin frihet" (Elin Aspberg).