Verlag: Studlitt, 1985
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schweden
inb. Zustand: Fine.
Stockholm; Bröderna Lagerström i distribution, 1923. 31,5x23,5 cm. 81-104 s. + reklam. Häftad med tryckt omslag. Omslaget något mörknat och aningen veckat och naggat i nedre marginalerna. Främre omslag med hörnförlust nedtill. Innehåll: Nils Wollin: Svenska papperstapeter.
Zustand: Good. 59 pp., Paperback, covers edge worn, else text clean, good. - If you are reading this, this item is actually (physically) in our stock and ready for shipment once ordered. We are not bookjackers. Buyer is responsible for any additional duties, taxes, or fees required by recipient's country.
Stockholm; Bröderna Lagerström i distribution, 1923. 31,5x23,5 cm. 137-152 s. + reklam. Häftad med tryckt omslag. Ouppskuren. Omslaget något mörknat och aningen veckat i nedre marginalerna. Fint ex. Innehåll: Erik Blomberg: Möbler och annan nyttokonst i stadshuset. Några kritiska anteckningar.
Stockholm; Bröderna Lagerström, 1920. 21x14,5 cm. 55-71 s. + 4 panschblad. Häftad med tryckt omslag. Fint ex.
Printed wrappers, very fine. Bern, Francke Verlag, 1955. 8vo. 60 pp. + 4 plates. Text in German. "The Social Dimension of Art. With four plates. Translated from the Swedish by Rudolf Zeitler", in German. - - - Chapters on i. a. Burckhardt, Wölfflin and Fiedler, key figures in art history and art theory who significantly shaped the development of the field, with Fiedler and Wölfflin being considered important representatives of formal analysis, which developed from the tradition of classical historicism and the engagement with antiquity (often found in Burckhardt) and broke new ground in stylistic research, often in connection with the philosophy and aesthetics of the time. - - - (Schriften der "Concinnitas" im kunsthistorischen Seminar der Universität Basel, 4.).
Verlag: K.F. Bokforlag, Stockholm, 1934
Anbieter: Zubal-Books, Since 1961, Cleveland, OH, USA
Zustand: Good. 64 pp., Paperback, ex library, else text clean and binding tight. - If you are reading this, this item is actually (physically) in our stock and ready for shipment once ordered. We are not bookjackers. Buyer is responsible for any additional duties, taxes, or fees required by recipient's country.
Klammerhft, tryckta omslag. Mycket fint exemplar. Särtryck ur Ord och Bild, 25 (1916):4. Stockholm 1916. 8:o. Sid. 193-216 + 2 planscher. Rikt illustrerad. Konstnären Ferdinand Hodler var född i Schweiz 1853.
Natur och Kultur, Stockholm 1972. 119, (1) sidor, häftad. Illustrerad.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Sonderdruck aus Stil und Überlieferung in der Kunst der Abendlandes, bd III. o.J. Pp. 53-54. Publishers printed wrappers. Inscribed by the author to professor Per Gustaf Hamberg. 23,5 x 16,5 cm.[#\137758].
Verlag: P. A. Nordstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1915
Anbieter: BerlinAntiquariat, Karl-Heinz Than, Berlin, Deutschland
Das Buch befindet sich in einem guten Zustand. Lediglich auf dem fliegenden Blatt eine Namensnotiz. SIEHE FOTO! 233 Seiten. ORIGINALhalbledereinband mit 3 Bünden. GOLDGEPRÄGT!
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Offprint from Jahrbuch Technische Hochschule München 1964. Pp. 47-58. Stapled wrappers. Inscribed by the author to professor Per Gustaf Hamberg on front wrapper. 24 x 17 cm.[#\128006].
Natur och Kultur, Stockholm 1933. (10), 187 sidor. Häftad. 27,5x20 cm. Illustrerad. Något nött.
Kooperativa Förbundets Bokförlag, Stockholm 1957. 125, (1) sidor. Inbunden med skyddsomslag. 24x18 cm. Illustrerad.
Kooperativa Förbundets Bokförlag, Stockholm 1957. 125, (1) sidor. Häftad med skyddsomslag. 24x18 cm. Illustrerad.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Förlagets svarta klotband, dek. skyddsomslag i färg. Namnteckning. Fint exemplar. Stockholm, Natur och Kultur, 1982. 8:o.512 s. (första & tre sista bladen tomma). Rikt illustrerad. Med register.
Kooperativa Förbundets Bokförlag 1957. Andra upplagan. 125,(1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat originalpappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något kantnött i övre kant. Dedikation på försättsbladet "Per Gustaf och Ulla Hamberg från tillgivna vännerna författarna". Ex libris Ulla och Per Gustaf Hamberg. 24 x 18 cm.[#\127995].
Mit vier Tafeln. Aus dem Schwedischen übersetzt von Rudolf Zeitler. Bern: Francke, 1955. 59 pp. + (4) pp. illustrations. Publishers softcover. Inscribed by the author to Swedish professor and art historian Per Gustaf Hamberg on the inside of front wrapper. 20 x 12 cm.[#\128000].
Dek. förlagsband, gott skick. (Stockholm 1919.) Faksimilupplaga, Stockholm 1986. 8:o. [ii] + 62 sid. Illustrerad med 32 foton föreställande möblerade rum, porslin, glas, eldstäder, köksredkap tapeter m.m. Introduktion till faksimilupplagan av Arthur Hald. Design heter det idag. Det innebär att det funktionella kombineras med det vackra. Också på de ting som finns för dagligt bruk i våra hem bör i man ställa estetiska krav. När 'Vackrare vardagsvara' kom 1919 innebär den en ny syn på vardagens estetik. Boken blev ett genombrott både för Svenska Slöjföreningen och för skriftens författare Gregor Paulsson. Efter mer än 60 år kommer nu 'Vackrare vardagsvara' i en ny upplaga. Det är en exakt återgiven faksimilupplaga, med ett förord av Arthur Hald: 'För den som intresserar sig för dagens designproblematik är det förbluffande hur mycket man kan hämta ur denna publikation. [.] Sju decennier efteråt är 'Vackrare vardagsvara' mycket aktuell". - - - Vackrare vardagsvara var en skrift av Gregor Paulsson utgiven 1919 för en utställning på Svenska mässan i Göteborg av Svenska Slöjdföreningen. Skriften propagerade för att konstnärer skulle arbeta direkt med fabrikerna för att producera vardagsföremål av hög kvalitet. På så sätt skulle genomtänkt formgivna produkter bli tillgängliga för alla. Begreppet är inspirerat efter förebild ifrån tyska Deutscher Werkbund. Dessa socialt engagerade principer presenterades i Sverige redan under Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och begreppet blev med tiden något av en slogan för Svenska slöjdföreningen.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Attractive half cloth, leather label to spine, patterned sides (Levins, Uppsala). Ownership inscription in pencil of Ola Ehn. Uppsala / Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1959. 8vo. [iv] + xii + 296 pp. Illustrated, including a folding colour plate reproducing a painting by Patinir. / Texts in English, French, and German. Contents: "Inside and Outside the Frame of a Work of Art" by Teddy Brunius, "Rabbinica in frühchristlichen und byzantinischen Illustrationen zum 4. Buch Mose" by Carl-Otto Nordström, "Über den Innenraum von Santo Spirito zu Florenz" by Rudolf Zeitler, "A Florentine Cassone Workshop" by Harald Olsen, "The Villa of Lorenzo il Magnifico at Poggio a Caiano and the Origin of Palladianism" by Per Gustaf Hamberg, "A Painting by Joachim Patinir" by Åke Bengtsson, "Ut Architectura Poesis" by Per Palme, "Reminder for a Young Gentleman" by Allan Ellenius, "The Crown of Life and the Crowns of Vanity" by Folke Nordström, "Les illustrations de Boucher pour Molière" by Per Bjurström, "Joshua Reynolds" by Sven Lövgren, "Le Caton d'Utique de la Bibliothèque du Sénat" by Nils Gösta Sandblad, "From Rousseau to Pissarro" by Thomas Paulsson, "Zu einigen Kunstinterpretationen Rainer Maria Rilkes" by Patrik Reuterswärd, Von der Zukunftskathedrale bis zur Wohnmaschine" by Göran Lindahl, "Art Education in Swedish Schools" by Marita Lindgren-Fridell.
Verlag: Kooperativa förbundets bokförlag 1957. 1957, 1957
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
Andra upplagan. 126 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Kooperativa Förbundets Bokförlag 1956. 125,(1) s. Rikt illustrerad. Trådhäftad. Ett par korta revor i omslaget. 24 x 18 cm.[#\120593].
Kooperativa Förbundets Bokförlag 1957. Andra upplagan. 125,(1) s. Rikt illustrerad. Trådhäftad. Lätt nött. 24 x 18 cm.[#\113648].
Häftad, omslaget med monterad färgbild. Fint skick. Stockholm 1945. 8:o. 44 sid. + planscher. Katalog med 310 nummer måleri 1915-1936.
Verlag: Svenska Slöjdföreningens Förlag 1924 1924, 1924
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
31,5x23 cm. 176 s. Rikt illustrerad. 6 häften. Årgång 20. Innehåller uppsatser om bl.a. modern textil på Göteborgsutställningen, Skandiabiografens textilier, silverarbeten av Robert-Joseph Auguste på Stockholms slott, moderna inredningar i livsmedelsbutiker, Höganäs keramik, mm.
Ett urval uppsatser, tidningsartiklar och föredrag. Gebers 1949. 159,(2) s. Originalklotryggband med skyddsomslag. Gulnad rygg på skyddsomslaget. 24 x 16 cm.[#\122301].
Anbieter: Antiquariaat A. Kok & Zn. B.V., Amsterdam, Niederlande
Stockholm, 1915, 233. B./w. ills. Softcover.Limited & numbered edition of 250 copies. This is nr. 147.
Zustand: Very Good. Stockholm, Natur och kultur, 1933. 4:o. (9),+ (blank),+ 187 s. Fotoillustrerad. Häftad och oskuren. Omslaget något nött. Ur Robin Häggs bibliotek. Allt som utkom. Gregor Paulsson (1889?1977) var professor i konsthistoria vid Uppsala universitet och en av förgrundsgestalterna inom 1930-talets funktionalism. I denna volym rör han sig bakåt i konsthistorien och diskuterar förhållandet mellan form och innehåll i italiensk remässanskonst. Softcover / Paperback.
Verlag: Dedikation: Gustaf Näsström/ från tillgivne/ förf. Fint fotoillustrerad., 1934
Anbieter: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Schweden
Kooperativa förbundets bokförlag. Stockholm. 1934. Häftad. 19 x 13,5 cm. 64 sidor. Lätt nött, blekt rygg, medföljande tidningsurklipp har färgat av sig på titelbladet.
Verlag: Kultur, Stockholm, 1942
Anbieter: Between the Covers-Rare Books, Inc. ABAA, Gloucester City, NJ, USA
Hardcover. Zustand: Very Good. Very good minus In Swedish. Marbled page ends in red and white. 3/4 bound leather with cream cloth boards. V. 1-2 only. Illustrated. Marbled end papers in yellow and cream. Corners bumped with some fraying to leather points. Spine is rubbed and showing some wear. Spine ends have chipping.