hft. Zustand: Fine.
Verlag: Sweden 1995, 1995
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USA
The old Sp÷kslottet, located in StockholmÆs student quarters and affiliated with Stockholm University, houses one of SwedenÆs most prestigious art collections begun by Captain Johan Adolf Berg. On the occasion of the renovation of Sp÷kslottet, this collection of masterpieces are exhibited as a collaborative effort between Stockholm University and the Nationalmuseum. Paintings in the collection are organized into categories such as: Bresia, Florence, and Paris, 1500-1640; Tiepolo and Venetian painting, 1730-60; Antwerp and Nuremberg, 1500-70; Pieter Brueghel and brothers Van Cleve, 1560-80; Antwerp, Brussels, and Haarlem, 1590-1650; Netherlands historical paintings, 1620-50; Netherlands, still life, genre, and landscape paintings, 1630-80; Sweden, 16th to 19th century. An engaging book with introductory essays presenting the history of BergÆs collection, this book also includes illustrations and in-depth descriptions of each of the 52 paintings displayed. , Swedish, Year1995, Illust. B/W35, Illust. Color30, ISBN 917100516I, Code 3775. Softbound w/ jacket, Not in perfect condition., Location of Exhibition: Nationalmuseum, Stockholm, Sweden, 1995, Bibl. Cat. of exh. Pages 104, Size 10 1/2öx 8ö.
Häftad, dek. omslag. Nyskick. Stockholm, Nationalmuseum, 1978. 8:o. 152 + [16] sid. Rikt illustrerad, delvis i färg. Utställning på Nationalmuseum 23/2-15/5 1978. Katalogdelen förtecknar 171 nummer. Innehåller även uppsatserna "Arosenius' sagor" av Margaretha Rossholm och "Lillans värld" av Nina Weibull. - - - (Nationalmusei utställningskatalog nr 410.) - - - Catalogue from an exhibition of Ivar Arosenius at the Nationalmuseum, Stockholm, Sweden, in 1978. 171 entries. Richly illustrated, partly in colour. In Swedish. Sewn as issued, pictorial wrappers. As new.
Verlag: [ENGLISH: - - - A survey and catalogue of the "Spökslottet" art collection of Stockholm University (including works by Giambattista Tiepolo and Pieter Bruegel), with introductory essays about art collecting in early 19th-entury Sweden, and about the formation of the Johan Adolf Berg Collection in particular. In Swedish. Sewn as issued, pictorial wrappers, very fine.]
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag med flikar, fint skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1995. Högsmal 8:o. 104 s. Rikt illustrerad i färg. Innehåll: "Konstsamlande under Karl Johans tid" av Solfrid Söderlind, "Johan Adolf Berg - en samling och dess ursprung" av Magnus Olausson, "Från Heleneborg till Stockholms universitet; samlingens vidare historia" & "Katalog" av Nina Weibull (Brescia, Florens och Paris: 1500-1640, Giambattista Tiepolo och Venedig: 1730-60, Antwerpen och Nürnberg: 1500-1570, Pieter Bruegel och bröderna van Cleve: 1560-80, Antwerpen, Bryssel och Haarlem: 1590-1650, Nederländerna, historiemåleri: 1620-50, Nederländerna, stilleben, genre, landskap: 1630-80,Sverige: 1600-tal, 1700-tal, 1800-tal).
Dek. förlagsband i gott skick. Stockholm, Carlssons, 1996. 4:o. 26,5 x 20,5 cm. 176 sid. Rikt illustrerad, delvis i färg.
Liber Förlag, Stockholm 1978. 152 sidor. Förlagsband. 21,5x18,5 cm. Illustrerad. Gott skick.
Nationalmuseum, Stockholm 1978. 152, (16) sidor. Häftad. 21,x18, cm. Illustrerad. Gott skick.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag. Gott skick. Stockholms universitet, 1993. 8:o. [iv] + 60 sid. Rikligt illustrerad, devis i färg. Spökslottet / Schefflerska palatset / Kniggeska huset är en malmgård belägen på Drottninggatan 116 i Stockholm. Gården var privatbostad från 1700-talets början fram till 1924. År 1925 förvärvade Stockholms Högskola såväl hus som park, och det gamla köpmannahuset anpassades till nya funktioner som högskoleförvaltningens tjänstebyggnad. År 1959/60 överlämnades huset och parken till staten i samband med att Stockholms Högskola blev Stockholms Universitet. Universitetet behöll sin dispositionsrätt till huset. Sedan 1976, då rektor flyttade till universitetet i Frescati, används Spökslottet dels för sammanträden och mindre konferenser, dels som museimiljö för Stockholms Universitets konstsamling. Samlingen av äldre måleri omfattar cirka 360 verk. I Spökslottet förvaras numera också fru Agnes Hellners glassamling med konstglas tillverkat vid Orrefors 1913-83. - - - Konstsamlingen kommer i stor utsträckning från Johan Adolf Berg, som vid sin död 1884 testamenterade samlingen om 347 målningar till Stockholms högskola. Den rymmer bl. a. verk av Pieter Bruegel d.y., Jan Both, Giovanni Battista Tiepolo, Alexander Roslin och Pehr Hilleström. Boken innehåller en utförlig och sakkunnig presentation av samlingen av Nina Weibull.
Dek. förlagsband. Nyskick. Stockholm, Liber förlag, 1978. 8:o. 152 sid. Rikt illustrerad, delvis i färg. Innehåller även uppsatserna "Arosenius' sagor" av Margaretha Rossholm och "Lillans värld" av Nina Weibull.
Carlsson Bokförlag, Stockholm 1996. 176 sidor. Förlagsband. 27x21,5 cm. Illustrerad. Gott skick.
Verlag: Alfabeta Bokförlag 1994. 1994, 1994
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
28x21 cm. 128 s. Illustrerad. Illustrerat förlagsband.
Verlag: Stockholms universitet 2006 2006, 2006
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
288 s. Ill. Häftad. (Eidos 17).
Nationalmuseum, Stockholm 1994. 127, [1] sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.
Dek. förlagsband i fint skick. Den illustrerade artikeln om Liv Derkert ur Konstrevy 1948 löst bifogad (3 blad). Stockholm, Alfabeta i samarbete med Nationalmuseum, 1994. 4:o. 128 sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Utgiven i samband med en utställning på Nationalmuseum 17/3-8/5 1994. - - - "Liv Derkert (1918-1938) var något av en drivhusblomma i konstens värld. Föräldrarna var konstnären Siri Derkert och illustratören Bertil Lybeck. Sexton år gammal började hon teckna i pastell till H. C. Andersens sagor och utförde ett stort antal teckningar i en alltmer virtuos teknik. När hon gick bort stod hon på tröskeln till ett moget konstnärsskap".
Anbieter: Historien & Lexica, Bussum, Niederlande
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Very Good. Zustand des Schutzumschlags: Very Good. 1st Edition. Swedish-English text.
Anbieter: San Francisco Book Company, Paris, Frankreich
Hardcover. Zustand: Very good. Zustand des Schutzumschlags: very good. Cloth/dust jacket Quarto. gray cloth, gilt letterinf, dust jacket, 362 pp text in Swedish and English Standard shipping (no tracking or insurance) / Priority (with tracking) / Custom quote for large or heavy orders.