Verlag: Denmark 2005, 2005
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USA
SigsgaardÆs interest in childrenÆs folklore inspired him to write this book that has become a classic in Denmark. The starting point for this book is a collection of 2000 rhymes by Copenhagen school children. A wonderful childrenÆs book fully illustrated told in this unique poetic verse., Danish, Year2005, Illust. B/W12, Illust. Color14, ISBN 8700486426, Code 5683. Hardbound, In Pristine Condition, Pages 33, Size 10 1/2öx 7 1/2ö.
Verlag: Denmark 2004, 2004
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USA
SigsgaardÆs interest in childrenÆs folklore inspired him to write this book that has become a classic in Denmark. The starting point for this book is a collection of 2000 rhymes by Copenhagen school children. A wonderful childrenÆs book fully illustrated told in this unique poetic verse., Danish, Year2004, Illust. B/W11, Illust. Color15, ISBN 8700613916, Code 5681. Hardbound, In Pristine Condition, Pages 28, Size 10 1/2öx 7 1/2ö.
Sprache: Dänisch
Verlag: Gyldendal, København, Denmark, 1954
Anbieter: Tormod Opedal, Sarpsborg, VIKEN, Norwegen
Hardcover. Zustand: Very Good. Arne Ungermann (illustrator). 4th Edition.
Verlag: Politikens Forlag,, 1949
Anbieter: Versandantiquariat Sigrid Rühle, Heinsberg, Deutschland
Hardcover. Zustand: Befriedigend. (Farb.) Ill.v.Verf., (16) Seiten, 21x29cm, farb.ill.OPp (Ecken bestoßen, wenig fleckig + begriffen, etwas gebogen) Versand: EUR 5,00. s. Rühle I, 1143 Sprache: Dänisch.
Sprache: Dänisch
Verlag: Fabriken Ilka, København, Denmark
Anbieter: Tormod Opedal, Sarpsborg, VIKEN, Norwegen
Soft cover. Zustand: Very Good. Arne Ungermann (illustrator).
Verlag: Copenhagen, Gyldendal,, 1968
Anbieter: Antiquariaat Digitalis, Amsterdam, Niederlande
Hardcover. Zustand: Good. Fourth edition, (27) pp., bound in pictorial boards. Corners bumped, some wear on edges boards, age toning. Good copy with illustrations in colour. 26 x 20 cm.
Häftad, dek. omslag, fint exemplar. U.o., Foreningen for Boghaandværk, 1991. Stor 8:o. 88 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Med förteckning över böcker som illustrerats av Ungermann.
Anbieter: BUCHSERVICE / ANTIQUARIAT Lars Lutzer, Wahlstedt, Deutschland
Hardcover. Zustand: gut. 1971. Topsy Turvey Land In deutscher Sprache. pages.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Bogfabrikken, København 2009. 4°. 144 sider. Gennemillustreret i farver. Orig. illustreret kartonbind. Ejerstempel på forsatsbladet. Velholdt.
Forening for Boghaandværk, København 1991. 85 sider. Rigt illustreret i s/h og farve. Orig. omslag. Velholdt. * Med bibliografi.
Hans Reitzels Forlag, København 1977. 100 sider. Illustrationer i s/h. Heftet med orig. omslag. Velholdt.
Sprache: Dänisch
Verlag: Naver, 1952
Anbieter: Antiquariat Tröger, Lörrach, Deutschland
Illustr. Karton - Broschur. Zustand: Guter Zustand. Zustand des Schutzumschlags: Cellophanumschlag. ohne Seitenzählung, Cellophanumschlag leicht eingerissen - sonst gutes Exemplar;
Sprache: Dänisch
Verlag: Gyldendal, København, 1945
Anbieter: Tormod Opedal, Sarpsborg, VIKEN, Norwegen
Signiert
Hardcover. Zustand: Near Fine. Arne Ungermann (illustrator). 2nd Edition. Org. kartonasjebind. Signert av Jens Sigsgaard på smusstittelblad. Signed by Author(s).
Sprache: Dänisch
Verlag: Politikens Forlag, 1949
Anbieter: Tormod Opedal, Sarpsborg, VIKEN, Norwegen
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Near Fine. Arne Ungermann (illustrator). 1st Edition. uten år (1949), tverrformat, kartonasjebind.
Sprache: Dänisch
Verlag: Gyldendal, København, Denmark, 1950
Anbieter: Tormod Opedal, Sarpsborg, VIKEN, Norwegen
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Near Fine. Arne Ungermann (illustrator). 1st Edition. Gendigtet af Jørgen Nash. Org. kartonasjebind med shirtingrygg.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Gyldendal, København 1974. Lille 4°. Upagineret. Rigt illustreret i farver. Orig. kartonbind. Pænt eksemplar.
Gyldendal, København 2002. 215 sider. Rigt illustreret i s/h og farve. Orig. kartonbind. Ryggen let falmet - ellers pænt eksemplar. * Med bibliografi.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Carlsen, København 1980. 127 sider. Gennemillustreret i s/h og farver. Orig. papbind med smudsomslag.
Selskabet Bogvennerne (Carit Andersens Forlag), København (1972). [74] sider. Rigt illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. Ganske lette brugsspor på omslag. Ellers pæn. * Udsendt af Selskabet Bogvennerne i anledning af tegnerens 70 års fødselsdag.
Gyldendal, København 2002. 215 sider. Rigt illustreret i s/h og farve. Orig. kartonbind. De første syv sider med let bøj. Bindets kanter let stødt. * Med bibliografi.
Gyldendal, København 2002. 215 sider. Rigt illustreret i s/h og farve. Orig. kartonbind. Falmet på ryg og top af forbind. Ellers pæn. * Med bibliografi.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Carlsen, København 1980. 127 sider. Gennemillustreret i s/h og farver. Orig. papbind med smudsomslag. Pæn.
Forening for Boghaandværk, København 1991. 85 sider. Rigt illustreret i s/h og farve. Orig. omslag. Frisk eksemplar. * Med bibliografi.
Sprache: Deutsch
Verlag: Friedrich Oetinger Verlag, Hamburg, 1959
Anbieter: Elke Noce, Villingen-schwenningen, Deutschland
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Befriedigend. Arne Ungermann (illustrator). 1. Auflage. Seltenes und gesuchtes Bilderbuch : heimlich nimmt Katinka den Puppenwagen der großen Schwester,um ihre Puppe auszufahren. Das wäre beinahe eine schreckliche Geschichte geworden.23 Seiten, Ecken und Kanten etwas bestoßen, Cover vergilbt und fingerspurig,innen vergilbt und fleckig,insgesamt zufriedenstellender Zustand.
Sprache: Schwedisch
Verlag: Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm, Sweden, 1947
Anbieter: Tormod Opedal, Sarpsborg, VIKEN, Norwegen
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Very Good. Arne Ungermann (illustrator). 1st Edition. Dekorert kartonasjebind. Liten rift på øvre front ellers meget pen.
Sprache: Dänisch
Verlag: Copenhagen, Gyldendal, 1967, 1967
Anbieter: Antiquariaat Digitalis, Amsterdam, Niederlande
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Very Good. 1st Edition. (28) pp., bound in pictorial boards. Light wear and age toning. Very good copy, illustrated in colour. 26 x 20 cm.
Forlaget Sesam, København 1998. 3. udgave, 1. oplag. Upagineret. Illustreret i s/h og farve. Orig. illustreret kartonbind. Ejerstempel på inderperm. Ryggen ganske let stødt. Ellers pæn.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Carit Andersens Forlag, København 1952. 4to. Upagineret. Heftet med orig. omslag. Lette brugsspor.
Forlaget Sesam, København 1998. 3. udgave, 1. oplag. (Upagineret). Orig. illustreret kartonbind. Pæn.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Bogfabrikken, København 2009. 4°. 144 sider. Gennemillustreret i farver. Orig. illustreret kartonbind. Bindet uens bleget.