Verlag: C.W.K. Gleerup, Lund, 1968
Anbieter: BoundlessBookstore, Wallingford, Vereinigtes Königreich
EUR 3,58
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Good. Light wear to boards. Content is clean and bright. Fair DJ with edge wear etc. Previous owner's name to endpaper.
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 17,77
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In.
inb. Zustand: Fine.
Verlag: Publisher Unknown; (Washington D.C.), 1910
Anbieter: Best Books And Antiques, Chandler, TX, USA
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Good. No Jacket. 1st Edition. HC/No DJ - (1910); Purple boards with gilt lettering to spine. slight scuffing to boards; rubbing to head foot of spine. Ex-Library with prev. owners name ffep dated 1910. "Elysium Marianum" title page is loose, all other binding in tact. Clean Interior. No markings. 14 Botanical Lithograph plates on heavy board, multiple layers, most including a translucent guard that gives the Lithograph an iridescent hue, as originally was B/W or Sepia toned. 16mo. 59pp + Index + 14 Heavy stock BEAUTIFUL PLATES. O.O.P. RARE!!! --B.R. Box 78.
hft. Zustand: Very Good.
Verlag: Carl Bloms Boktryckeri, A.-B., 1971
Anbieter: Anybook.com, Lincoln, Vereinigtes Königreich
EUR 22,15
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Good. Volume 12 Part 1. This is an ex-library book and may have the usual library/used-book markings inside.This book has soft covers. Clean from markings. In good all round condition. Please note the Image in this listing is a stock photo and may not match the covers of the actual item,250grams, ISBN:
Verlag: Schildts, 1949, Helsingfors., 1949
Anbieter: Librería y Editorial Renacimiento, S.A., VALENCINA DE LA CONCEPCIÓN, SE, Spanien
Verbandsmitglied: SEVILLA
22x16. 320 pgs. Numerosas fotos en b/n fuera de texto. Leve desgarro en el lomo. Texto en sueco. 656729.
Verlag: Uppsala, 1941
Anbieter: Wissenschaftliches Antiquariat Köln Dr. Sebastian Peters UG, Köln, Deutschland
Zustand: gut. XII, 576 S., 24 cm, unaufgeschnitten, Bibliotheksexemplar, Einband leicht fleckig. Sprache: Schwedisch.
Upsala, 1955. 25x16,5 cm. 16 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Omslaget lätt fläckat. Dedikation: "Docent Teddy Brunius från tillgivne vännen förf.".
Helsingfors, 1941. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland CCLXXXV). Diss. xii, 576 s. Blått halvklotband med marmorerade pärmpapper och stänkmålade snitt. Omslag ej medbundet. Ryggändarna något tilltryckta. Pärmkanterna lätt nötta. ljusrand överst på främre pärm. Bra ex. Understrykningar med blyerts resp. krita på c:a 15 sidor. Med Torsten Ljunggrens namnteckning.
EUR 24,41
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Verlag: Uppsala 1989 1989, 1989
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
176 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet 40).
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Klammerhft. i tryckta omslag. Dedikation till Magnus von Platen samt en del initierade anteckningar i bläck och blyerts av denne. Särtryck ur Svenska Litteratursällskapets Historiska och Litteraturhistoriska studier 30-31. Helsingfors 1956. 8:o. Sid. 353-374.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1991. 1991, 1991
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
Nytryck. 264 s. Förlagsband med skyddsomslag. Gulnad inlaga.
Tegnérsamfundet, Lund 1976. 34, (1) sidor. Häftad. Gott skick.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1991. 1991, 1991
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
Nytryck. 264 s. Förlagsband.
Sprache: Französisch
Verlag: Dunod, Paris, 1961
Anbieter: L'ivre d'Histoires, Merbes Sainte Marie, Belgien
Couverture Toilée d'origine. Zustand: Bon. 641 pages, cachet de propriétaire en page de garde.
Sprache: Englisch
Verlag: Creative Media Partners, LLC Sep 2021, 2021
ISBN 10: 1014427789 ISBN 13: 9781014427786
Anbieter: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, Deutschland
Taschenbuch. Zustand: Neu. Neuware - This work has been selected by scholars as being culturally important and is part of the knowledge base of civilization as we know it.
Wahlström & Widstrand, Stockholm 1991. 264 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Bra skick.
Sprache: Englisch
Verlag: Creative Media Partners, LLC Feb 2026, 2026
ISBN 10: 102566700X ISBN 13: 9781025667003
Anbieter: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, Deutschland
Taschenbuch. Zustand: Neu. Neuware.
Verlag: Gleerups Bokförlag 1965. 1965, 1965
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
IX, (1), 384 s. Illustrerad. Förlagets klotband, lite nött skyddsomslag.
Verlag: Washington, DC : Gov. Print. Off., 1925
Anbieter: Wissenschaftliches Antiquariat Köln Dr. Sebastian Peters UG, Köln, Deutschland
Zustand: gut. 665 S., 15 Taf., Faltkarte, 24 cm, neuerer Halbleineneinband, Bibliotheksexemplar. Sprache: Englisch.
Wahlström & Widstrand, Helsingfors 1949. Illustrerad. 319 s. Trådhäftad. Något nött och smutsig rygg. 20 x 16 cm.[#\6216].
Bunden med omslagen i ett trevligt rött linneklotband (Leonard Gustafssons bokb.). Mycket gott skick, ryggen svagt blekt. Uppsala 1989. 8:o. 176 s. + 1 extra blad med uppgift om tryckbidrag från HSFR. (Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet, 40.) Ger inledningsvis en översikt av den moderna litteraturvetenskapliga diskussionen av begreppen »form» och »innehåll». Boken är postumt utgiven och innehåller Tideströms bibliografi på s. 161-70.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. (Falun), 1972. 8:o. 66 s.+ 1 karta. Häftad. (Dalarnas fornminnes och hembygdsskrifter). Med dedikation från utgivaren till Dag Strömbäck och med dennes exlibris. Helge Lindberg har här uppdaterat och förenklat fonetiska element ur en av Gunnar Tideströms opublicerade uppsatser från 1928. Softcover / Paperback.
Verlag: Nordisk Rotogravyr 1959., 1959
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
Tredje, helt omarbetade upplagan. 800, 176, X s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med några små lagningar, annars fint skick.
Sprache: Schwedisch
Verlag: CWK Gleerups Förlag, Lund, 1955
Anbieter: Butterfly Books GmbH & Co. KG, Herzebrock-Clarholz, Deutschland
Hardcover. Zustand: Gut. 123 Seiten Eine Sammlung von Gedichten und literarischen Texten durch die Jahrhunderte, zusammengestellt für den Gymnasialunterricht. Zustand: Einband mit stärkeren Gebrauchsspuren, Seiten geringfügig gebräunt, insgesamt GUTER Zustand. HC1-794-3/8-00411764 sv Gewicht in Gramm: 701.
Verlag: Creative Media Partners, LLC Feb 2026, 2026
ISBN 10: 102566177X ISBN 13: 9781025661773
Anbieter: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, Deutschland
Buch. Zustand: Neu. Neuware.
Verlag: Stockholm, Publishers: Bonnier / Ekenas Trickeri, 1933 - 2005., 2005
Anbieter: Ganymed - Wissenschaftliches Antiquariat, Meldorf, Deutschland
20 Volumes in 25. Gr.-8°. X, 365 / VIII, 316 / 328 / VII, 148 / VII, 175 / 131 ; 102 / 518 / 283 / 98 / 421 / 416 / 586 / 357 [Vol. 11.1 and 11.2 continuous Paging] / 325 / 342 / XI, 325 / 242 / 543 / 395 / 293 / 126 / 485 / 244, [4] / 167 / 213 Pages. Modern private Halfcloth-Volumes (gilt Lettering on the Spines). Exception: Vol. 11.1 ; 11.2 ; 13.2 ; 14 ; 15 ; 16 ; 17.1 ; 17.2 ; 18 ; 19 and 20: Original Flexible Boards. Ex-Library-Copies. Library-Sticker on the Spines. Library-Stamp [dropped out] on Title and Cutting of each Volume. Otherwise good Condition. Vol. 11.1 ,11.2 and 18: Pages uncut. Cover with Signs of Usage. All Volumes: No Markings in the Text! No Underlinings! No private Owner's Note! Private Bindings in good Condition (Svenska Författare, Volume XVI).