Steffen heiberg (25 Ergebnisse)
Verlag: Denmark 1994 1994
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USAART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 3 SternenZustand: Gebraucht
EUR 26,25
EUR 5,62 VersandVersand innerhalb von USAAnzahl: 3 verfügbar
The Frederiksborg Museum was established in the late 1800Æs with the intent to focus not only on the past, but also on contemporary portraits as well as paintings and sculptures that historically represent people and events. The collections cover such themes as political change and votes for women (1900 to 1920), literature and…science from the same period of time, the German occupation (1940-1945), and the monarchy in the 20th century, and the 1990ÆS. The informative text lays the groundwork for understanding the political, Social, and economic climate which inspired these works of Art., English, Year1994, Illust. B/W43, Illust. Color94, ISBN 8787237555, Code 2449. Softbound, In Pristine Condition, Index. Pages 148, Size 9öx 5 1/2ö.

- Softcover
Anbieter: Bokel - Antik, Bokel, , DeutschlandBokel - Antik
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 18,00
EUR 20,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
607 S. mit zahlreichen Abb., kartoniert, dänischer Text, 4° guter Zustand. Bücher.

- Softcover
Anbieter: nika-books, Nordwestuckermark-Fürstenwerder, NWUM, Deutschlandnika-books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 23,50
EUR 48,50 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
4°, Broschur. 607 Seiten, Einband berieben und am vorderen Deckel stärker geknickt; Schnitt hat leichte Lagerungsspuren, sonst gut erhalten. Abgleich des Titelbildes bitte bei nika-books. 9788798284321 Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 1900.
Weitere Bilder- Softcover
Anbieter: ANTIQUARIAT FÖRDEBUCH Inh.Michael Simon, Eckernförde, DeutschlandANTIQUARIAT FÖRDEBUCH Inh.Michael Simon
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 16,55
EUR 68,50 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Gut. Kanten minimal berieben, sonst gut erhalten, geringe Gebrauchsspuren, Besitzervermerk auf 1. Seite LIEFERZEITEN / DELIVERY TIMES: DEUTSCHLAND 5 - 14 Tage EUROPA/EUROPE: 7 - 30 Tage/Days USA/WELTWEIT/WORLDWIDE: 14 - 60 Tage/Days (!!!) +++ Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 1900.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 18,84
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, dek. skyddsomslag i färg. Gott skick. Herning 1988. 4:o. 608 s. Rikt illustrerad, inklusive planscher mestadels i färg. Med litteraturförteckning. Innehåller bl. a.: "Fredriksborg", "Kronborg", "Rosenborg", "Nationalmuseet", "Den kgl. Kobberstiksamling", "Statens Museum for Kunst", "Tøjmuseet", "Rundetårn / Trinitatis ki…rke", "Koldingshus" samt "Århus Kunstmuseum". (Christian IV året 1988.).

- Softcover
Anbieter: Celler Versandantiquariat, Eicklingen, , DeutschlandCeller Versandantiquariat
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,00
EUR 38,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Nationalmuseet, Danmark, 1988. 607 Seiten mit einem Frontispiz, 1954 Abbildungen und XLIII Tafeln, kartoniert, quart, (Name auf Titel)---- sonst gutes Exemplar / godt eksemplar / Text dänisch - 1780 Gramm.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,71
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gyldendal, København 2000. 388 sider. Illustreret med fotos i farver. Orig. illustreret kartonbind med smudsomslag. Ganske lette brugsspor på smudsomslag.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,71
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Fonden Christian IV året, 1988. 607 sider. 4°. Illustreret i s/h og farver. Heftet med orig. omslag. Lette brugsspor.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gyldendal, København 1988. 476 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. halvlærredsbind med smudsomslag. Velholdt eksemplar. * Alt andet lige den bedste moderne biografi om Danmarkshistoriens mest alsidige monark.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gads Forlag, København 2016. 1. udgave. 534 sider. Illustreret i farver. Orig. kartonbind med smudsomslag. Pæn.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gyldendals Bogklubber, København 1994. 285 sider. Illustreret i s/h. Orig. kartonbind. Ryggen let falmet og lette brugsspor.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gyldendals Bogklubber, København 1994. 285 sider. Illustreret i s/h. Orig. kartonbind. Ryggen en anelse læseskæv og let falmet. Ellers pæn.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Aschehoug, København 2003. 4to. 192 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. papbind med smudsomslag. Navn på friblad. Ellers pæn. * Indtil videre den bedste bog om emnet. Bogen udkom i forbindelse med en stor portrætudstilling på Frederiksborg, hvor forfatteren i mange år var inspektør.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gads Forlag, København 2016. 1. udgave. 534 sider. Illustreret i farver. Orig. kartonbind med smudsomslag. Lette brugsspor.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gads Forlag, København 2016. 1. udgave. 534 sider. Illustreret i farver. Orig. kartonbind med smudsomslag. Lette brugsspor.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Aschehoug, København 2003. 4to. 192 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. papbind med smudsomslag. Pæn. * Indtil videre den bedste bog om emnet. Bogen udkom i forbindelse med en stor portrætudstilling på Frederiksborg, hvor forfatteren i mange år var inspektør.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 17,23
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Aschehoug, København 2006. 4to. 326 sider. Rigt illustreret i farver. Orig. blåt kartonbind med smudsomslag. Pæn.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 17,23
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gyldendal, København 1993. 1. oplag. 285 sider. Illustreret i s/h. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Præget ejermærke på smudstitelbladet.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 17,23
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gyldendals Bogklub, København 2008. 480 sider. Illustreret i farver. Orig. kartonbind.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 17,23
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Aschehoug, København 2006. 4to. 326 sider. Rigt illustreret i farver. Orig. blåt kartonbind med smudsomslag. Enkelt rift på smudsomslaget. Ellers pæn.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 18,60
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Gads Forlag, København 2008. 480 sider. Illustreret i farver. Orig. kartonbind med smudsomslag. Pænt eksemplar.

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 23,55
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Köpenhamn, 1988. Stor 8:o. 607 s. Häftad. Fin och informativ utställningskatalog om Kristan IV. Softcover / Paperback.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 20,67
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Aschehoug, København 2006. 4to. 326 sider. Rigt illustreret i farver. Orig. blåt kartonbind med smudsomslag.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 20,67
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Det Kongelige Bibliotek, København 2008. 4°. 255 sider. Illustreret i s/h og farver. Heftet med orig. omslag. Meget velholdt.
Verlag: Denmark 1988 1988
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USAART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 3 SternenZustand: Gebraucht
EUR 66,74
EUR 5,62 VersandVersand innerhalb von USAAnzahl: 4 verfügbar
A few among many essays: Frederiksborg: Christian IV - the Fortunes and Fate of a King; Kronborg-Christian IV - Patron of the Arts: The Visual and Performing Arts at the Danish Court 1588-1648, Tapestries, Music and Drama; Rosenborg: Treasures of Chr. IV; The Royal Collection of Etchings: Rubens; Cantoor - Art Centres and Artist…s in Northern Europe; Koldinghus: Chr. IV: and his Architecture, etc., English, Year1988, Illust. B/W347, Illust. Color63, ISBN 8798284320, Code 0440. Softbound, Slightly shopworn covers, Bibl. Pages 607, Size 10 1/4öx8 1/4ö.