Trade Paperback. Zustand: Good+. Zustand des Schutzumschlags: None. First Edition; First Printing. Cloth has light soiling and wear; spine slightly faded.
Sprache: Englisch
Verlag: Methuen, London, 1927
Anbieter: Antiquariat Seibold, Schorndorf, WN, Deutschland
Hardcover. Zustand: Gut. OLn., 8°, XVI, 192 S., mit 26 Abb., Engl. von Jessie Bröchner, 1. Auflage, Rücken ausgeblichen und fleckig.
Sprache: Englisch
Verlag: Methuen & Co, London, 1927
Anbieter: Richard Thornton Books PBFA, Clitheroe, LANCA, Vereinigtes Königreich
Verbandsmitglied: PBFA
Erstausgabe
EUR 7,75
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Very Good. No Jacket. First Edition. This is a Very Good Copy of this Book in red cloth with black title lettering to spine and upper cover.No dust-jacket.This copy has one previous owner's inscription present to the ffep.The book has a firm binding with NO hinge weakness and there is no leaning or rolling to spine.Illustrated with 26 b&w plates.8vo 192pp First Edition 1st Impression.
Verlag: Methuen and Co Ltd, 1927
Anbieter: BoundlessBookstore, Wallingford, Vereinigtes Königreich
EUR 3,57
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Good. DJ may have small chips and tears. Book will have been read but remains clean. Cover may have light wear or slight soiling. Pages may be slightly tanned. May contain inscriptions but text pages will be free from markings.
Sprache: Englisch
Verlag: Methuen, London, 1927
Anbieter: K Books Ltd ABA ILAB, York, YORKS, Vereinigtes Königreich
Erstausgabe
EUR 14,30
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbCloth. Zustand: Very Good. No Jacket. First. xvi + 192pp, 26 illustrations, red cloth, a small amount of wear but a good acceptable copy. *Hans Christian Andersen (1805-75), Danish Author - "had an immense influence on novelists." (Glienke on Andersen).Translated By Jessie Brochner.
ISBN 10: 0810339021 ISBN 13: 9780810339026
Anbieter: John K King Used & Rare Books, Detroit, MI, USA
TOWER BOOKS REPRINT (1927).
Verlag: Methuen, 1927., 1927
Anbieter: Hay Cinema Bookshop Limited, Hay on Wye, Vereinigtes Königreich
Erstausgabe
EUR 7,86
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb1st edition. 8vo. xvi + 192pp. B/w. portrait frontispiece and illustrations. Occasional foxing. Blind ownership stamp to front f.e.p. Slightly rubbed and slightly faded original red cloth lettered in black. US$9.
Verlag: Methuen & Co. Ltd. London., 1927
Anbieter: Siop y Morfa BA, Y RHYL, Vereinigtes Königreich
EUR 8,94
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorbxvi+192pp.with 26 illust.G+;round stain on f.cover; dusty wrapper with slight tears to top and tail.Slight foxing to the odd page.
Verlag: Methuen, London, 1927
Anbieter: Cotswold Internet Books, Cheltenham, Vereinigtes Königreich
Erstausgabe
EUR 9,89
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb1st ed. Cloth a little mottled; minor bumping to spine; dj spine browned with some wear at head and foot. Translated from the Danish by Jessie Brochner. Used - Good. Good hardback in Good dust jacket Used - Good. Good hardback in Good dust jacket.
Verlag: Methuen & Co. Ltd. 1927, London, 1927
Anbieter: Foster Books - Stephen Foster - ABA, ILAB, & PBFA, London, Vereinigtes Königreich
Erstausgabe
EUR 35,74
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbCloth. Zustand: Very Good. First Edition. xvi, 192, 8 pp. Red cloth with blind-stamped title to front board & gilt lettering to spine. Clean copy. No ownership names. With frontis portrait and 25 additional illustrations. Publisher's list at rear. 8vo.
Verlag: Methuen and Co., London., 1927
Anbieter: Librería Javier Fernández, MADRID, M, Spanien
23x15. 192p. PEDIDO MINIMO, 6.00 EUROS. ENVIO GRATUITO HASTA 1 KILO A LA PENINSULA SIN NUMERO DE SEGUIMIENTO. PARA OTRAS FORMAS DE ENVIO, LEA CONDICIONES. (PAYPAL +1,80 HASTA 50, RESTO +5.95%). EN ALMACEN. LITERATURA DINAMARCA LIBRO EN INGLÉS Firma anterior poseedor. Fotogr. Enc. Tela ed.
Verlag: Methuen & Co Ltd, London, 1927
Anbieter: CURIO, Cleethorpes, North East Lincolnshire, Vereinigtes Königreich
Erstausgabe
EUR 23,83
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Very Good. No Jacket. 1st Edition. First Edition / First Print. Hardback copy in red cloth boards with black lettering to spine. No dustjacket. 192pp. 25 plates throughout and b/w portrait frontispiece. Translated from the Danish by Jessie Brochner. Not library copy, no inscriptions. (7/4).
Sprache: Deutsch
Verlag: Erscheinungsort: KopenhagenErscheinungsort: Kopenhagen: Kristiania Verlag, 1914, 1914
Anbieter: Sammlerantiquariat, Krukow, Deutschland
Hardcover. Zustand: Gut. Einband: Hard Cover/Lederrück. Buchzustand: Befriedigend. Ein empfehlenswertes und lesenswertes Buch mit Abbildungen und 257 Seiten. Index: 164.
Verlag: New York: E.P. Dutton., 1927
Anbieter: Wittenborn Art Books, San Francisco, CA, USA
Zustand: Good. 8vo. Signs of shelf wear. Light creasing. Clipped price corners. Small tears in spine. Large tear and loss in back cover. Fair. Original Price on Dust Jacket: $4.00.
Verlag: Methuen & Co. 1927, 1927
Anbieter: Jarndyce, The 19th Century Booksellers, London, Vereinigtes Königreich
EUR 33,36
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHalf title, front. port., plates, 7pp. cata. Orig. scarlet cloth in sl. faded, rubbed & torn d.w.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
H. Hagerups Forlag, København 1926. 190 sider. Heftet med orig. omslag.
Hagerup, København 1924. 249 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Indbundet med orig. omslag i et kønt blåsort halvlæderbind. Ryggen jævnt falmet. * Familien Melchior på Højbro Plads og lystejendommen "Rolighed" på Østerbro blev sidste station i Andersens liv. Bogen indeholder også hans brevveksling med familien, især med fru Dorothea Melchior, som passede ham til allersidst før hans død.
H. Hagerups Forlag, København 1925. 228 sider. Indbundet i et samtidigt blåt halvlæder. Ryg falmet til grønt. Exlibris indsat.
H. Hagerup, København 1884. 110 sider. Illustreret med træsnit. Beskedent privat halvpluviusinsbind. Med lette brugsspor på omslagene. Med ejernavn i blæk på inderpermen. * En slags folkekalenderagtig årbog med poetiske bidrag og træskårne illustrationer.
H. Hagerups Forlag, København 1925. 228 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i et kønt halvbind af brunt gedeskind med rygforgyldning.
H. Hagerups Forlag, København 1925. 228 sider. Indbundet med orig. omslag i et elegant samtidigt brunt halvlæderbind med rygforgyldning.
H. Hagerup, København 1924. Enkelte illustrationer i s/h. 249 sider. Indbundet med orig. for- og bagomslag samt ryg i et smukt halvbind af sort kalveskind med rygforgyldning (Juul-Lassen). På forsatsbladene og på fribladet er indklæbet forskellige H.C. Andersen-billeder. * Familien Melchior på Højbro Plads og lystejendommen "Rolighed" på Østerbro blev sidste station i Andersens liv. Bogen indeholder også hans brevveksling med familien, især med fru Dorothea Melchior, som passede ham til allersidst før hans død.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Gyldendalske Boghandel, Kjøbenhavn 1917. 217 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Smukt sort halvlæderbind med det orig. foromslag medindbundet (Kristensens Bogbinderi, Herning). Velholdt eksemplar.
H. Hagerup, København 1924. Enkelte illustrationer i s/h. 249 sider. Indbundet ubeskåret med orig. for- og bagomslag samt ryg i et smukt lilla-marmoreret papirbind med rygtitelfelt af brunt skind (Juul-Lassen). Ryggen let falmet. * Familien Melchior på Højbro Plads og lystejendommen "Rolighed" på Østerbro blev sidste station i Andersens liv. Bogen indeholder også hans brevveksling med familien, især med fru Dorothea Melchior, som passede ham til allersidst før hans død.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
H. Hagerups Forlag, København 1926. 190 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i et elegant halvbind af brunt maroquin med rygdekoration i guld og blindtryk (Harry Larsen). Exlibris (Bent W. Dahlstrøm). 2 aviskronikker af Reumert om Baggesen indsat forrest i bogen.