Verlag: [ENGLISH: - - - "Romanticism in Dresden. Caspar David Friedrich and his contemporaries 1800-1850", exhibition catalogue in Swedish (Nationalmuseum), richly illustrated. Sewn as issued, pictorial wrappers, very fine. Exhibited works by Peder Balke, Karl Blechen, Carl Gustav Carus, Johan Christian Dahl, Christian Wilhelm Ernst Dietrich, Thomas Fearnley, Caspar David Friedrich, Christian Friedrich Gille, Anton Graff, Johan Görbitz, August Heinrich, Georg Friedrich Kersting, Johann Christian Klengel, Karl Robert Kummer, Jacob, Wilhelm Mechau, Ernst Friedrich Oehme, Ferdinand Olivier, Ludwig Richter, Carl Friedrich von Rumohr, Philipp Otto Runge, Johann Carl Rösler, Julius Schnorr von Carolsfeld, Johann Alexander Thiele, Carl Vogel von Vogelstei, 1850
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag i färg. Gott skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1980. 8:o. 112 s. Rikt illustrerad i svartvitt och färg. Med kalendarium, katalog och bibliografi. Innehåll: Om romantikens måleri i Dresden av Hans Joachim Neidhardt, Caspar David Friedrich och Johan Christian Dahl av Marie Lødrup Bang, samt Nordiskt och sydländskt hos Dresdens romantiker av Pontus Grate. (Utställning med verk av Peder Balke, Karl Blechen, Carl Gustav Carus, Johan Christian Dahl, Christian Wilhelm Ernst Dietrich, Thomas Fearnley, Caspar David Friedrich, Christian Friedrich Gille, Anton Graff, Johan Görbitz, August Heinrich, Georg Friedrich Kersting, Johann Christian Klengel, Karl Robert Kummer, Jacob, Wilhelm Mechau, Ernst Friedrich Oehme, Ferdinand Olivier, Ludwig Richter, Carl Friedrich von Rumohr, Philipp Otto Runge, Johann Carl Rösler, Julius Schnorr von Carolsfeld, Johann Alexander Thiele, Carl Vogel von Vogelstein, Adrian Zingg.) (Nationalmuseums utställningskatalog, 441.) - - - "Romanticism in Dresden. Caspar David Friedrich and his contemporaries 1800-1850", exhibition catalogue in Swedish (Nationalmuseum), richly illustrated. Sewn as issued, pictorial wrappers, very fine.
Verlag: [ENGLISH: - - - "On Classical Ground. Painters in Rome in the 1780s", exhibition catalogue (213 entries) in Swedish. Richly illustrated, a few images in colour. Sewn as issued, pictorial wrappers, very fine.], 1780
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1982. 8:o. 144 s. Rikligt illustrerad, enstaka bilder i färg. Med konstnärsbiografier och bibliografi. Med 213 katalognummer. (Nationalmuseums utställningskatalog, 455.).
Verlag: [ENGLISH: - - - "The 1880s in Nordic Painting", a richly illustrated volume occasioned by an exhibition at the Nationalmuseum, Stockholm, in 1985/86. With catalogue (126 entries). Texts in Swedish, Norwegian and Danish. With an 11-page Summary in English ("The Scandinavian 1880s - reality, air and light", "The Artist Rebels", "Socially Tendentious Art", "The artists' colony at Skagen"). Sewn as issued, pictorial wrappers, very fine.], 1985
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag i färg. Fint skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1985. 4:o. 352 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Text på svenska, norska och danska, sammanfattning på engelska. With an 11-page Summary in English. Innehåller bl. a. ett kapitel om konstnärskolonin på Skagen och ett bakgrundskapitel av T. Gunnarsson, "Det svenska akademiska måleriet under 1850-1880-talen". Katalogdelen avhandlar 126 verk. (Nationalmuseums utställningskatalog nr 487.).
Verlag: [ENGLISH: - - - "Five centuries of French Art", exhibition catalogue from the Nationalmuseum, Stockholm, Sweden. In Swedish. With separate leaflet with illustrations. Pictorial wrappers, very fine.]
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Två häften, dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1958. 8:o. 204 sid. Med register. [+] Bildhäfte, 64 sid. (med 62 illustrationer). Förtecknar 290 nummer. (Nationalmusei utställningskatalog, 247.).
Verlag: [ENGLISH: - - - Catalogue for a centenary exhibition of Swedish artist Anders Zorn (1860-1920), illustrated in black & white, 196 entries. Pictorial wrappers. Very fine.], 1920
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag. Gott skick. Stockholm 1960. 8:o. 92 sid. Illustrerad i svartvitt. Med texter, 195 katalognummer och kronologi. (Nationalmusei utställningskatalog nr 261.).
Verlag: [ENGLISH: - - - "The 1880s in Nordic Painting", a richly illustrated volume occasioned by an exhibition at the Nationalmuseum, Stockholm, in 1985/86. With catalogue (126 entries). Texts in Swedish, Norwegian and Danish. With an 11-page Summary in English ("The Scandinavian 1880s - reality, air and light", "The Artist Rebels", "Socially Tendentious Art", "The artists' colony at Skagen"). Publisher's boards, very fine.], 1985
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Dek. förlagsband. Mycket fint skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1985. 4:o. 352 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Text på svenska, norska och danska, sammanfattning på engelska. With an 11-page Summary in English. Innehåller bl. a. ett kapitel om konstnärskolonin på Skagen och ett bakgrundskapitel av T. Gunnarsson, "Det svenska akademiska måleriet under 1850-1880-talen". Katalogdelen avhandlar 126 verk. (Nationalmuseums utställningskatalog nr 487.).
Verlag: [ENGLISH: - - - Catalogue (174 entries) of an exhibition of the three sueco-finnish von Wright brothers (three out of five brothers were artists): Magnus (1805-1868), Wilhelm (1810-1887) & Ferdinand (1822-1906). These ornithologists, scientists, nature illustrators and artists were born in Haminalahti near Kuopio in Finland. Magnus and Wilhelm von Wright are most famous for their colour plate work "Svenska Foglar" ("Swedish Birds") 1828-1838, which contains 178 hand-coloured lithographs and was published in just 100 copies. (A very fine facsimile edition appeared in 1927-1929, "Svenska fåglar".)], 1929
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag i färg. Mycket fint skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1985. 8:o. 64 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Katalogen förtecknar 174 nummer. Innehåll: "Naturens spegel. Om bröderna von Wright och deras konst" av Jukka Ervamaa, "Bröderna von Wright - hemma och i Sverige" av Gunnar Brusewitz, samt katalog (oljemålningar, akvareler & teckningar, övrigt, tryckta volymer). (Nationalmusei utställningskatalog nr 485.).
Verlag: [Catalogue of an exhibition of Venetian art at the Nationslamuseum, Stockholm, occasioned by the 80th birthday of King Gustaf VI Adolf.]
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, dek. omslag i färg. Gott skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1962. 8:o. 248 s. + 16 planschblad tryckta på båda sidor. Med konstnärsregister. Förutom av Grate har katalogens olika avsnitt författats av Carl Nordenfalk, Åke Bengtsson, Bo Wennberg och Per Bjurström. (Nationalmusei Utställningskataloger, 269.).
Verlag: [ENGLISH: - - - "Spanish Masters. An Art Book from the Nationalmuseum, Stockholm". In Swedish, with summaries in English: "A Medieval Chess-book", "A Catalon Book of Hours in Stockholm", "The Bible of the House of Alba", "Veronica and her Sacred Veil", "El Greco - a Pioneer in the Field of Colourism", "Sánchez Cótan and the Golden Age of Bodegón Painting", "Velásquez and Man", "Goya and Ventura Rodríguez", "Goya and the Duke and Duchess of Osuna".]
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Exemplar av bibliofilupplagan, nr 189 (!) av 150 numrerade exemplar i grönt skinnband med helt guldsnitt. Bandet ngt nött med lätt blekt rygg. Stockholm, Rabén & Sjögren, 1960. 8:o. 186 sid. Rikt illustrerad. / Summaries in English. Innehåll: "Spanien" av Joen Lagerberg, "En medeltida schackbok" av Carl Nordenfalk, "En katalansk handskrift i Stockholm" av Juan Ainaud de Lasarte, "Albabibeln" av Carl-Otto Nordström, "Veronika och hennes heliga duk" av Maria Luisa Caturla, "El Greco som koloristisk pionjär" av Bo Wennberg, "Sánches Cotán och bodegonmåleriets guldålder" av Pontus Grate, "Velázquez och människan" av Aron Borelius, "Goya och Ventura Rodrígues" av José Gudiol Ricart samt "Goya och hertigparet av Osuna" av Folke Nordström. - - - (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar, 8.).
Verlag: Raster Förlag 1999. 1999, 1999
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
28x22 cm. 199 s. Illustrerad Förlagets klotband med skyddsomslag, något fuktskadat.
Dek. förlagsband i färg. Fint skick. Höganäs, Bra Böcker / Nationalmuseum, 1993. 4:o. 30 x 22,5 cm. 480 sid. Slösande rikt illustrerad i svartvitt och färg. Med bibliografi och personregister över upphovsmän. Ytterst innehållsrik krönika, med katalog (867 nummer) kronologiskt indelad i huvudavdelningar om Karl XIIs tid, Frihetstiden, och Gustav IIIs tid, med ett avslutande kapitel om konst och konstnärer. - - - (Innehåll:) "Karl XII och hans tid" (I polstjärnans tecken, Tessin och den franska konsten, Karl XII i samtidens ögon, Karl XII:s krig och hans förbindelser med Frankrike), "Frihetstiden" ("Den nya kungliga miljön, Ritkontoret på Stockholms slott, Kungliga Ritareakademien, Ornamentbildhuggarverkstaden, 1751 års kröning, Audiensrummen på Stockholms slott, Lovisa Ulrikas Drottningholm, Panorama över svenska riket och dess förbindelser med Frankrike, Statskick och befolkning, Bergshanteringen, Från Stockholms koppartak till de torvtäckta timmerstugorna, Sverige som sjömakt: Karlskrona, Sveaborg, Svenska Ostindiska Kompaniet, De svenska manufakturerna, Frankrike i svensk utrikespolitik, Svensk-franska kulturförbindelser, Den svenska protestantiska församlingen i Paris, Le Royal Suédois, Frimurarekontakter, Franskan såsom den undervisades i Sverige, Franskans inflytande på svenskan, Fransmäns resor i det exotiska Lappland, Det fransk-svenska vetenskapliga nätverket, Liten visit på svenska herrgårdar, Den svenska bostaden under 1700-talet, Förmaket på Löfstad slott; Svenskt måleri, Ett svenskt herrgårdsbibliotek, Porslinsköket, Matsalen på Hörle), "Gustav III och hans tid" (Uppfostringsverket, Gustav III:s revolution 1772, Gustav III och Frankrike, Kungliga gustavianska miljöer, Publik spisning (Grand couvert), En kunglig sängkammare, Några 1700-talstyger, Louis Masreliez, Louis Jean Desprez som arkitekt, Teater, riddarspel, dans och musik, Gustavianskt teaterliv, Dugourcs och Desprez' insatser, Gustav III, den allra siste riddaren, Den gustavianska musiken och Frankrike, Från Frankrike kom dansen till Sverige, Gustav III:s politik 1772-1792, "Konst och konstnärer" (Franskt måleri och fransk skulptur i svenska 1700-talssamlingar, Carl Gustaf Tessin som teckningssamlare, Svenska konstnärer i Paris). - - - (Nationalmusei utställningskatalog nr 568.).
Verlag: Nationalmuseum & Bra Böcker 1994. 1994, 1994
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
30 x 22.5 cm. 480 s. Rikt illustrerad. Illustrerat förlagsband. Med tillskrift på försättsbladet och exlibris på insidan främre pärm Nationalmusei utställningskatalog 568).
Magnus von Wright 1805-1868. Wilhelm von Wright 1810-1887. Ferdinand von Wright 1822-1906. Nationalmuseum Stockholm 7 februari - 12 maj 1985. Nationalmuseum 1985. 63 s. Illustrerad i färg. Trådäftad. 21 x 17,5 cm.*Nationalmuseums utställningskatalog nr 485.[#\111402].
Nationalmuseum, Stockholm 1993. 480 sidor. 30,5x23 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Stockholm, Nationalmuseum, 1993. 4:o. 480 s. Rikt illustrerad. Förlagsband. (Nationalmusei utställningskatalog no 568.) Utställning i samarbete mellan Nationalmuseum i Stockholm och Grand Palais i Paris. Hardcover / Hardback.