Paperback. Zustand: Very Good. No Jacket. May have limited writing in cover pages. Pages are unmarked. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Verlag: Kobenhavn, B. Lunos Bogtrykkeri,, 1938
Anbieter: Zubal-Books, Since 1961, Cleveland, OH, USA
Zustand: Good. 104 pp., original paper wrappers, hand stamps, light chipping to margins of covers, else good. - If you are reading this, this item is actually (physically) in our stock and ready for shipment once ordered. We are not bookjackers. Buyer is responsible for any additional duties, taxes, or fees required by recipient's country.
Verlag: Koebenhavn, Gyldendal, ,, 1944
Anbieter: Antiquariat Gothow & Motzke, Berlin, Deutschland
272 S., Originalbroschur (publisher's paper covers), gutes Exemplar (fine), ungeschnitten/untrimmed, Sprache: dänisch.
Sprache: Deutsch
Verlag: Det Berlingske Bogtrykkeri, Kopenhagen, 1955
Anbieter: Lewitz Antiquariat, Parchim, MVP, Deutschland
Softcover/Paperback. Zustand: Sehr gut. 223 unbeschnittene Seiten. Bucheinband minimal berieben und bestoßen. Sonst kaum Lese- und Lagerspuren. Exemplar in sehr gepflegter, sauberer Erhaltung. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 600.
Softcover. Zustand: Wie neu. 1. Auflage. (Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab. Historisk-Filosofiske Meddelelser, 42, 5); 131 pages; noch unaufgeschnittenes Exemplar = pages still uncut.
Verlag: Copenhagen, Gyldendal, ,, 1953
Anbieter: Antiquariat Gothow & Motzke, Berlin, Deutschland
98 S., Originalbroschur (publisher's paper covers), gutes Exemplar (fine), Sprache: dänisch.
Verlag: Koebenhavn, Munksgaard, ,, 1943
Anbieter: Antiquariat Gothow & Motzke, Berlin, Deutschland
143 S., Originalbroschur (publisher's paper covers), gutes Exemplar (fine), Sprache: dänisch.
Verlag: Det Berlingske Bogtrykkeri, Copenhagen, 1955
Anbieter: Bemrose Books, Otley, Vereinigtes Königreich
EUR 11,94
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbSoft cover. Zustand: Good. two previous signatures at top of first page; card wraps worn at edges; b/w illustrations throughout.
Verlag: Kobenhavn: Bianco Lunos Bogtrykkeri,, 1943
Anbieter: Zubal-Books, Since 1961, Cleveland, OH, USA
Zustand: Good. small quarto, 106 pp., issued as Festskrift udgivet af Kobenhavns Universitet i anledning af Hans Majesraet Kongens Fodselsdag, 26., September 1943; library markings, paper wrappers faded, text clean and unopened. - If you are reading this, this item is actually (physically) in our stock and ready for shipment once ordered. We are not bookjackers. Buyer is responsible for any additional duties, taxes, or fees required by recipient's country.
Erscheinungsdatum: 1957
Anbieter: Xerxes Fine and Rare Books and Documents, Glen Head, NY, USA
Erstausgabe
Zustand: Near Fine. Kobenhav 1957 first edition. Historisk filosofiske Meddelelser bind 37 no 1. original printed octavo wraps. 38p. plus 3 plates. Near Fine, light cover soiling. In Danish.
Verlag: Copenhague, Levin & Munksgaard/Paris, Champion., 1930
Anbieter: Rödner Versandantiquariat, Den Haag, Niederlande
Erstausgabe
8°, Frontispiz, 157 S.m. Reg., typogr. OBrosch., Bd. etw. angestaubt, ob.Schnitt braunfl., unbeschnitten, unaufgeschnitten; insges. schönes Expl. Erste Ausgabe. Sprache: Französisch.
Erscheinungsdatum: 1960
Anbieter: Xerxes Fine and Rare Books and Documents, Glen Head, NY, USA
Zustand: Good. Kobenhavn 1960 Hist. Filos. Medd. Dan. Vid. Selsk 37 #9. 8vo., 21pp., 6 plates, wraps. In Danish. Good.
Verlag: Gyldendal, 1955
Anbieter: Abrahamschacht-Antiquariat Schmidt, Freiberg, Deutschland
8°, Original Broschur, unbeschnitten, 126 S., 1 Karte, gutes Exemplar, in englisch Deutsch 300g.
Verlag: Det Berlingske Bogtrykkeri, 1955
Anbieter: Librería Miguel Miranda, Lope de Vega n.º XIX, Madrid, M, Spanien
Zustand: Good / Bien. Copenhague: Det Berlingske Bogtrykkeri, 1955.- 238 p., [1 h.]: Bonitas ilustraciones intercaladas en el texto; 4º (24,7 x 17,4 cm); Excelente impresión sobre papel de gran calidad; Cartulina Ed.- CONTIENE: Introducción, por Julius Bomholt; Historia de la vida de Hans Christian Anderse, por Svend Larsen; Idea y forma de los cuentos de Andersen, por Paul V. Rubow; Hans Christian Andersen en ochenta idiomas, por Erik Dal; Hans Christian Andersen ejemplo para los poetas, por Cai M. Woel. Pequeña marca de una antigua pegatina en la base del lomo. Libro en español LITERATURA Y ESTUDIOS LITERARIOS EXTRANJEROS DE LOS SIGLOS XVI-XXI.
Verlag: Branners B. Untifvariat, 1949
Anbieter: Librodifaccia, Alessandria, AL, Italien
Zustand: Buone. tedesco Condizioni dell'esterno: Sovracopertina con strappi Condizioni dell'interno: Molto buone.
Anbieter: Costa Llibreter, Vic, B, Spanien
1955 Det Berlingske Bogtrykkeri Editado en ocasion del 150 aniversario de su nacimiento. Il. en b/n. 239 p. 25x17 cm. Enc. rústica. Exterior muy fatigado Para ver o recibir fotografías de los libros puede ir a nuestra web o solicitarlas., ).
Zustand: Sehr gut. Zustand: Sehr gut | Sprache: Englisch | Produktart: Bücher | Keine Beschreibung verfügbar.
Verlag: Gyldendalske Boghandel, 1952
Anbieter: Roland Antiquariat UG haftungsbeschränkt, Weinheim, Deutschland
Softcover. 119 p. Good condition. The reading pages are clean and unmarked. Slight signs of storage and use. Otherwise a good copy. da Gewicht in Gramm: 1000.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Munksgaard, København 1970. 281 sider. Heftet med orig. omslag. Ryggen med læsestriber. Med brugsspor. * Paul V. Rubows disputats.
Gyldendal, København 1955. 36 sider. Heftet med orig. omslag og smudsomslag. Pæn.
Gyldendal, København 1950. 68 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag.
Ejnar Munksgaard, København 1945. 119 sider. Orig. omslag. Lette brugsspor.
Festskrift udgivet af Københavns Universitet, i anledning af Universitetets årsfest, November 1961. 4°. 257 sider. Heftet med orig. omslag. Lette brugsspor på omslag.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Privattryk, København 1940. 233 sider + indsatte plancher og facsimile. Heftet med orig. omslag. Med brugsspor. * Et af 220 nummererede eksemplarer på dansk imiteret papir. Yderligere 80 eksemplarer blev udsendt på dansk håndgjort papir.
Gyldendal, København 1952. 119 sider. Heftet eksemplar. Pæn.
Einar Munksgaard, København 1923. XVIII, 289, (4) sidor. Halvfranskt band (Hedberg). Pärmexlibris. Omslag medbundna, Gott skick.
Privattryk (Munksgaard, København) 1942. 131 sider. Indbundet med orig. omslag i et rødt halvlæderbind. * Udgivet ved Munksgaards 25-års jubilæum. Med et påfaldende åbenmundet forord: »Maatte det derfor ikke vare længe inden Dannebroge atter vajer frit over vort Land og over Havene [.]«.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Gyldendal, København 1968. 294 sider. Heftet med orig. omslag. Med brugsspor. * Om romantik, romantisme og naturalisme.** Med dedikation.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Gyldendal, København 1942. 201 sider. Heftet med orig. omslag. * Med dedikation fra P.R. (Paul V. Rubow).
Munksgaard, København 1943. 143 sider. Indbundet ubeskåret med orig. foromslag i et lyst halvlærredsbind. Signeret Dall. Exlibris indsat. Lette brugsspor. * Om bl.a. Voltaire, Dickens, Drachmann og Shakespeare.