Zustand: Good. Good condition. Very Good dust jacket. A copy that has been read but remains intact. May contain markings such as bookplates, stamps, limited notes and highlighting, or a few light stains.
Zustand: Good. Pages intact with minimal writing/highlighting. The binding may be loose and creased. Dust jackets/supplements are not included. Stock photo provided. Product includes identifying sticker. Better World Books: Buy Books. Do Good.
Anbieter: MusicMagpie, Stockport, Vereinigtes Königreich
EUR 4,06
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Very Good. 1770818418. 2/11/2026 2:00:18 PM.
EUR 8,11
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Good. First edition. VG condition book with dust jacket. DJ is clean, has fresh colours and has little wear to edges. Book has clean and bright contents.
Sprache: Englisch
Verlag: Amberley Publishing, Stroud, 2011
ISBN 10: 1445604817 ISBN 13: 9781445604817
Anbieter: PsychoBabel & Skoob Books, Didcot, Vereinigtes Königreich
EUR 10,74
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Very Good. Hardcover and jacket with no notable faults; unread shop stock in very good condition. TS. Used.
Anbieter: HALCYON BOOKS, LONDON, Vereinigtes Königreich
EUR 6,57
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorbhardcover. Zustand: Very Good. ALL ITEMS ARE DISPATCHED FROM THE UK WITHIN 48 HOURS ( BOOKS ORDERED OVER THE WEEKEND DISPATCHED ON MONDAY) ALL OVERSEAS ORDERS SENT BY TRACKABLE AIR MAIL. IF YOU ARE LOCATED OUTSIDE THE UK PLEASE ASK US FOR A POSTAGE QUOTE FOR MULTI VOLUME SETS BEFORE ORDERING.
Anbieter: Devils in the Detail Ltd, Oxford, Vereinigtes Königreich
EUR 10,15
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. NEW, shipped from the UK.
EUR 9,41
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Very Good. Pages clean with images and text bright. No markings. ALL ITEMS ARE DISPATCHED FROM THE UK WITHIN 48 HOURS ( BOOKS ORDERED OVER THE WEEKEND DISPATCHED ON MONDAY) ALL OVERSEAS ORDERS SENT BY TRACKABLE AIR MAIL. IF YOU ARE LOCATED OUTSIDE THE UK PLEASE ASK US FOR A POSTAGE QUOTE FOR MULTI VOLUME SETS BEFORE ORDERING.
Verlag: National Touring Exhibitions, Norway, 2004
Anbieter: Aeon Bookstore, New York, NY, USA
Erstausgabe
Soft cover. Zustand: Very Good. 1st Edition. First edition softcover exhibition catalogue in printed black wraps. 308pp. Text in Norwegian and English. Clean, internally unmarked, well bound. Accompanied a traveling exhibition put on by Trondhjems Kunstforening circa 2004. Curated by Tommy Olsson, with artwork by Henning Hagerup, Carl Abrahamsson, Erzsébet Bærveldt, Michael Brynntrup, Martha Colburn, Chris Virgin, and Syndikatet WSBSR, all artists selected for their tendency to express an "outsider" role in their work. Mild shelfwear and rubbing to wraps. Lower forecorner slightly curled and bumped. Page interiors bright and crisp. Very good copy of this scarce catalogue.
Sprache: Dänisch
ISBN 10: 8717041864 ISBN 13: 9788717041868
Anbieter: Hamelyn, Madrid, M, Spanien
Zustand: Bueno. : Esta obra histórica narra la fascinante vida de Wulf Schmidt, un espía danés que se convirtió en el agente doble con el nombre en clave 'Tate' durante la Segunda Guerra Mundial. Tras ser capturado por los británicos poco después de ser lanzado en paracaídas sobre Inglaterra en 1940, Schmidt fue reclutado por el MI5, desempeñando un papel crucial en el sistema de la Doble Cruz para engañar al alto mando alemán.A través de una investigación detallada, los autores Simon Olsson y Tommy Jonason exploran las misiones, el riesgo constante y el impacto de las informaciones proporcionadas por Tate, quien fue tan valorado por ambos bandos que incluso recibió condecoraciones de Alemania mientras trabajaba activamente para los Aliados. EAN: 9788717041868 Tipo: Libros Categoría: Historia Título: Tate: en dansk-tysk dobbeltagent under Anden Verdenskrig Autor: Simon Olsson| Tommy Jonason Editorial: Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck Idioma: da Páginas: 305 Formato: tapa blanda.
Erscheinungsdatum: 2012
Anbieter: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Schweden
Sivart Förlag, 2012. Inbunden i förlagets dekorerade pappband. 368 sid. Illustrerad med fotografier. Boken är i mycket gott skick.
EUR 10,22
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Nyt Nordisk Forlag/Arnold Busck, København 2011. 305 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. Pænt eksemplar. * Abwehr gav Schmidt navnet Harry Williamson og sendte ham til England - hvor MI5 straks fangede ham, og gjorde ham til dobbeltagent.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Nyt Nordisk Forlag/Arnold Busck, København 2011. 305 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. Enkelte læsespor, men ellers pænt eksemplar. * Abwehr gav Schmidt navnet Harry Williamson og sendte ham til England - hvor MI5 straks fangede ham, og gjorde ham til dobbeltagent.
EUR 21,56
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Taschenbuch. Zustand: Neu. 13 dagar | När kultureliten tar makten | Tommy Olsson | Taschenbuch | Schwedisch | 2021 | Books on Demand GmbH | EAN 9789179699796 | Verantwortliche Person für die EU: Libri GmbH, Europaallee 1, 36244 Bad Hersfeld, gpsr[at]libri[dot]de | Anbieter: preigu.
Zustand: Hervorragend. Zustand: Hervorragend | Sprache: Schwedisch | Produktart: Bücher | Under tretton sommardagar år 2000 förändrades teaterverksamheten dramatiskt i Landskrona. Den 9 juli meddelade VD:n i Nya Skånska Teatern AB styrelsen att han, tillsammans med ordföranden och efter samtal med bolagets revisor, tagit beslutet att varsla all personal.Trots årliga bidrag på drygt fyra miljoner, hade teaterledningen tappat kontrollen och underskottet under årets sex första månader låg på 700 000. Den 18 juli tog styrelsen enhälligt beslut att säga upp alla anställda och på ordförandens initiativ satte man ihop en arbetsgrupp med uppdrag att försöka rädda verksamheten. För den politiska ledningen i kommunen blev detta för mycket. Gruppen tillhörde inte kultureliten och att dessa skulle fatta beslut i kulturpolitiska frågor var det inte tal om. Efter bara någon dag hade flera ledamöter hoppat av och ordföranden lämnade arbetsgruppen åt sitt eget öde. Utan stöd från några övriga styrelseledamöter återanställde han sedan den sparkade VD:n.Tretton dagar efter styrelsebeslutet var räddningsaktionen över och politikerna klev in och tog över. Trots ytterligare miljoner i bidrag fortsatte det att gå utför och konkursen var snart ett faktum.*I bokens andra del får du stifta bekantskap med den ideella föreningen Landskrona Riksteaterförening som efter Nya Skånska Teaterns undergång väckte nytt liv i teaterintresset i Landskrona. Efter sex år var man Sveriges tredje största teaterförening med över ettusen medlemmar. Under mer än tio år låg man på en genomsnittlig publikbeläggning på över 71%.Än en gång blev det för mycket för kultureliten och än en gång bestämde man att kultur inte var för vanliga människor. Med hjälp av ointresserade politiker krossade eliten både en ideell förening och invånarnas scenkonstintresse.
Zustand: Sehr gut. Zustand: Sehr gut | Sprache: Schwedisch | Produktart: Bücher | Under tretton sommardagar år 2000 förändrades teaterverksamheten dramatiskt i Landskrona. Den 9 juli meddelade VD:n i Nya Skånska Teatern AB styrelsen att han, tillsammans med ordföranden och efter samtal med bolagets revisor, tagit beslutet att varsla all personal.Trots årliga bidrag på drygt fyra miljoner, hade teaterledningen tappat kontrollen och underskottet under årets sex första månader låg på 700 000. Den 18 juli tog styrelsen enhälligt beslut att säga upp alla anställda och på ordförandens initiativ satte man ihop en arbetsgrupp med uppdrag att försöka rädda verksamheten. För den politiska ledningen i kommunen blev detta för mycket. Gruppen tillhörde inte kultureliten och att dessa skulle fatta beslut i kulturpolitiska frågor var det inte tal om. Efter bara någon dag hade flera ledamöter hoppat av och ordföranden lämnade arbetsgruppen åt sitt eget öde. Utan stöd från några övriga styrelseledamöter återanställde han sedan den sparkade VD:n.Tretton dagar efter styrelsebeslutet var räddningsaktionen över och politikerna klev in och tog över. Trots ytterligare miljoner i bidrag fortsatte det att gå utför och konkursen var snart ett faktum.*I bokens andra del får du stifta bekantskap med den ideella föreningen Landskrona Riksteaterförening som efter Nya Skånska Teaterns undergång väckte nytt liv i teaterintresset i Landskrona. Efter sex år var man Sveriges tredje största teaterförening med över ettusen medlemmar. Under mer än tio år låg man på en genomsnittlig publikbeläggning på över 71%.Än en gång blev det för mycket för kultureliten och än en gång bestämde man att kultur inte var för vanliga människor. Med hjälp av ointresserade politiker krossade eliten både en ideell förening och invånarnas scenkonstintresse.