Verlag: Sweden 1995, 1995
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USA
Oyvind Fahlstr÷m (1928-1976) created in a variety of media; (posters, sculpture, collage), and his work has a fresh, left-wing political message that in no way detracts from the artistic integrity of his work. Fahlstr÷ms work is in major collections including Museum of Modern Art in New York., Swedish, Year1995, Illust. B/W8, Illust. Color14, ISBN 9197198285, Code 2085. Softbound, Not in perfect condition., Location of Exhibition: Uppsala Konstmuseum, Sweden 1995, Bibl. Bio. Cat. of exh. Pages 80, Size 9öx 8 1/2ö.
Verlag: Stockholm, Arbetarkultur 1986. 1986, 1986
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
182 s. Häftad. Förtitelsidan med stämplar.
Verlag: Bonniers 1965. 1965, 1965
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
Första upplagan. 18x13,5 cm. 71 s. Häftad. Omslagen lite solkade och fläckade. Ryggfoten nött. I övrigt gott skick.
Verlag: Bonniers 1965. 1965, 1965
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
Första upplagan. 18x13,5 cm. 71 s. Häftad. En blyertsunderstrykning på s. 11. Omslag med några lätta hörnstukningar. Bakre omslag lite fläckat. Ryggänden lite nött. Namnteckning i blyerts på förtitelbladet.
Verlag: Bonniers 1966. 1966, 1966
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
172 s. Häftad med flikomslag. Solkig och fläckig på bakre omslag. Med bidrag av bland andra: Öyvind Fahlström, Åke Hodell, Erik Beckman, Göran Sonnevi och Sonja Åkesson.
Förlagsband, pärmar av dek. kartong, inlagan tryckt på olikfärgade papper. Fint exemplar. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1998. 24,5 x 22 cm. 176 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Med källförteckning och personregister. Med avsnitt om instrumental teater, scenerna, publiken, gränsöverskridningar, konkret poesi, scener för unga män, debatterna, avantgardism, strukturerna, konst och teknologi, konst här och nu, affischerna, och aktionerna. (Sveriges Allmänna Konstförening, publikation 107.) Ett avsnitt om källor ger flera intressanda litteraturanvisningar om periodens konst och konstliv.
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1965. Originalupplaga. 70, (1) sidor. Häftad. Något nött.
Verlag: Poesifestivalen i Nässjö 1995. 1995, 1995
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
142 s. Illustrerad. Häftad.
Almqvist & Wiksell, Stockholm 1971. 92, (1) sidor, häftad. Illustrerad. Bra skick.
32 s. Häftad. Omslaget något solkat och blekt, välhållen i övrigt. Debutboken.
Verlag: Rönnells Antikvariat 2018., 2018
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
421 s. Häftad med flikomslag, förlagsnytt exemplar.
Poesifestivalen i Nässjö, 1996. 142 sidor. Häftad. Gott skick.
Verlag: Nordiskt Konstcentrum 1991. 1991, 1991
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
27x21 cm. 327 pp. Richly illustrated. Printed wrappers.
Verlag: Stockholm 1998. 1998, 1998
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
174 s. Rikt illustrerad. Förlagets illustrerade klotryggsband, lite nött och fransigt samt fläckat. I övrigt ett fint exemplar. (Sveriges Allmänna Konstförening 107).
Softcover. 66 S. Ehem. Bibliotheksexemplar mit Signatur und Stempel. GUTER Zustand, ein paar Gebrauchsspuren. Ex-library with stamp and library-signature. GOOD condition, some traces of use. AB-9789 9163028379 sv Gewicht in Gramm: 1550.
Verlag: Lars Bohman Gallery 2009 2009, 2009
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
89 s. Illustrerad. Förlagsband. Förlagsnytt exemplar Signerad av konstnären.
Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 1998. 174 sidor, klotryggband med illustrerade pärmar. 24,5x22 cm. Rikligt bildmaterial.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Bonniers 1966. 171 s. Illustrerad. Trådhäftad. 23 x 16 cm.*Medverkande är Erik Beckman, Mats G. Bengtsson, Lars Bäckström Reidar Ekner, Öyvind Fahlström, Lars Gustafsson, Jarl Hammarberg-Åkesson, Åke Hodell, Björn Håkansson, Harry M Hällgren, Bengt Emil Johnson, Bengt Nerman, Leif Nylén, Göran Palm, Carl Fredrik Reuterswärd, Göran Sonnevi, Sonja Åkesson.[#\23060].