Sprache: Englisch
Verlag: UNKNOWN, UNKNOWN
Anbieter: Happyfish Books, Meopham, KENT, Vereinigtes Königreich
EUR 14,32
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Good. Zustand des Schutzumschlags: Good. UNKNOWN (illustrator). A GOOD COPY OF THIS INTRIGUING BOOK OF FINLANDS CAPITAL.
Verlag: Söderström, 1969
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schweden
hft. Zustand: Fine. Nr.267/500.
Sprache: Schwedisch
Verlag: Stockholm : C.E. Fritzes förlag, 1944
Anbieter: art4us - Antiquariat, Bonn, Deutschland
Zustand: Gut. 187 S. Einband mit geringen Alterungsspuren, gutes Exemplar. 05-05-44 Aufgrund der EPR-Regelung kann zur Zeit in folgende Länder KEIN Versand mehr erfolgen: Bulgarien, Griechenland, Luxemburg, Österreich, Polen, Rumänien, Schweden, Slowakei. Bitte beachten Sie: Auf Grund der vorgegebenen Versandkosten von AbeBooks / ZVAB kann es bei Büchern über 1 kg oder bei mehrbändigen Werken zu höheren Versandkosten kommen. Please note: Due to the shipping costs specified by AbeBooks / ZVAB, there may be higher shipping costs for books over 1 kg or for multi-volume works. sv Gewicht in Gramm: 550.
Sprache: Englisch
Verlag: Helsinki Helsingfors, 1950
Anbieter: Arroyo Seco Books, Pasadena, Member IOBA, Pasadena, CA, USA
Verbandsmitglied: IOBA
Hardcover. Zustand: Very Good. No Jacket. Photographs By Hugo Sundstrom (illustrator). 351 Pp. Blue Cloth, Gilt, Over Gray Striped Boards With Matching Cloth Tips. Light Wear, Gilt All Fairly Bright, Tips Bumped, No Marks.
Verlag: Helsingfors, Helsinki, 1950
Anbieter: Argosy Book Store, ABAA, ILAB, New York, NY, USA
hardcover. Zustand: very good. Sundstrom. Hugo (illustrator). Photography by Hugo Sundstrom. Many black & white photographs. 346pp. plus index. large 8vo, 3/4 blue leather over boards; spine ends and corners worn. Helsinki: Helsingfors, (1950). A very good copy.
Förlagets blå klotband med titeltryck i guld, dek. skyddsomslag i färg. Mycket gott skick. Höganäs, Bra Böcker, 1985. 8:o. 184 sid. Rikt illustrerad mestadels i färg. Med litteraturförteckning.
Verlag: Bra Böcker el Wahlström & Widstrand 1985. 1985, 1985
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
179 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Zustand: Gut. 176 S. mit Illustrationen Lese- und Lagerspuren / Gutes Exemplar / H338 62819 338 ISBN 9789146149415 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 1794 24 cm, Pappband mit Schutzumschlag.
Söderströms & Co.Helsingfors 1958. 146, [1] sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Sprache: Deutsch
Verlag: (1950)., 1950
Anbieter: Versandantiquariat buch-im-speicher, Berlin, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
Zustand: Gut. 346 S. : Mit zahlr. s-w-Abb.; Rücken geringfügig aufgehellt, Vortitel mit Schenkwidmung, sonst frisch und sauber. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 1200 26 cm, blauer Org.-Halbleder mit Rückentitel.
Förlagets blå klotband med titeltryck i guld, dek. skyddsomslag i färg. Mycket gott skick. Dedikation: "Till Ingrid och Åke med gammal vänskap från illustratören 12.5.85". Med tidningsurklipp och fotokopior om Brusewitz löst bifogade. Höganäs, Bra Böcker, 1985. 8:o. 184 s. Rikt illustrerad mestadels i färg. Med litteraturförteckning. Mottagarna var Åke Andersson, Libris-antikvariatet, med hustru Ingrid.
Söderström & C:o Förlagsaktiebolag, Borgå 1969. 8:o. Numrerad upplaga om 500 av författaren signerade exemplar, detta nr 187. Illustrerad. 144,(3) s. + planscher. Trådhäftad. Namnteckning på smutstitelbladet. 21,5 x 14 cm.[#\112875].
Verlag: Bra Böcker el Wahlström & Widstrand 1985. 1985, 1985
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
179 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick. Till detta ex medföljer löst två originalteckningar i färg av Brusewitz, förlagor till två av teckningarna i boken. Med dedikation från författaren.
Verlag: Wahlstrom & Widerstrand, 1985
Anbieter: Librairie SSAD, Bussigny, Schweiz
Zustand: Very good. The book is being shiped from Switzerland, a few days are necessary for delivery. 177.