Møller viggo (34 Ergebnisse)

Verlag: Don Bosco Medien GmbH (November 1982) 1982
- Softcover
Anbieter: Antiquariat am Münster G. u. O. Lowig, Heilsbronn, DeutschlandAntiquariat am Münster G. u. O. Lowig
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Gut bis sehr gut
EUR 4,95
EUR 25,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Softcover. Zustand: gut bis sehr gut. Broschiert, 64 Seiten Seiten, 3769802519; altersgem. gut, geringe Gebrauchsspuren 550 Gramm.
Verlag: Rhodos 1965
- Hardcover
Anbieter: Books From California, Simi Valley, USABooks From California
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 44,65
EUR 4,33 VersandVersand innerhalb von USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Very Good. Minor dust wear to case. Pages/boards clean.
Verlag: Rhodos 1969-70 1969
- Softcover
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, Schwedenantikvariat sacher
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Sehr gut
EUR 42,37
EUR 14,50 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorbhft. Zustand: Fine. osprättade.

Verlag: Rhodos 1969
- Hardcover
Anbieter: Chapter 1, Johannesburg, SüdafrikaChapter 1
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Befriedigend
EUR 35,72
EUR 25,00 VersandVersand von Südafrika nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Good. Zustand des Schutzumschlags: Fair. Volumes 1 & 2. Norwegian text. Heavy, extra postage may be required if posted outside South Africa. Volume 1, published in 1969 and volume 2, published 1970. Jackets of both volumes are edge worn, chipped, creased and marked. Boards of both volumes are edge worn, cocke…d and marked. Mild tanning and minor marks on page edges. However, both volumes are in good condition, excellent binding and internally clean. MK. Our orders are shipped using tracked courier delivery services.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,34
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbRhodos, København 1973. 86 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Smudsomslaget med kantrifter og et manglende hjørne. Ellers velholdt.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,36
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbIllustrerad med träsnitt av Ernst Hansen, tryckta direkt från stockarna. Köbenhavn: Rasmus Naver, 1935. Upplaga 500 ex. 60,(3) s. Trådhäftad. Ouppskuren. Lätt nött omslag. 20 x 17,5 cm.[#\112583].
Verlag: Kopenhagen Gjellerup 1946
- Hardcover
Anbieter: Antiquariat C. Hoffmeister, Wolfenbüttel, DeutschlandAntiquariat C. Hoffmeister
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 30,00
EUR 45,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb4to. 422 S., 1 Bl. Mit zahlr. Abb. OLwd., berieben. ABWEICHENDE VERSANDKOSTEN! Text in Dänisch. Vorsatz mit hs. Besitzvermerk. ABWEICHENDE VERSANDKOSTEN! 2,700 gr.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHøst & Søn, København 1973. 8vo. 64 sider. Illustreret med fotografier og instruktionstegninger i s/h. Omslaget lidt skrammet, ellers velholdt eksemplar.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbRasmus Navers Forlag, København 1935.63 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. * Træsnittene er trykt efter de originale stokke.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,78
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbRasmus Navers Forlag, København 1935.63 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. * Træsnittene er trykt efter de originale stokke.
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 23,54
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbJul. Gjellerups Forlag, København 1956. 422, (1) sidor. Förlagets halvskinnband. Något nött. 28,5x21,5 cm. Illustrerad.

- Softcover
Anbieter: moluna, Greven, Deutschlandmoluna
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Neu
EUR 22,95
EUR 48,99 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: Mehr als 20 verfügbar
Zustand: New. KlappentextrnrnThis is a reproduction of the original artefact. Generally these books are created from careful scans of the original. This allows us to preserve the book accurately and present it in the way the author intended. Since the origina.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 17,23
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbGyldendal, København 1943. 178 sider. Heftet med orig. omslag.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 20,67
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbGyldendal, København 1947. 83 sider. Med portræt på frontispicen. Heftet med orig. omslag. Lette brugsspor. * Med stor dedikation fra Viggo F. Møller til digteren Johannes Smith. ** Viggo F. Møller huskes i dag bedst som redaktør af "Vild Hvede", rugekasse for en række af 1950'ernes største digtere, og naturligvis som Tove Ditle…vsens første ægtemand. .
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 27,56
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb2 bind. Rhodos, København 1969. 214 + 196 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Exlibris.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 27,56
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbRhodos, Internationalt forlag for videnskab og kunst, København 1973. Stor 4°. 288 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. halvlæderbind med smudsomslag. I kassette. Velholdt. * Teksten på både dansk og fransk. Med bidrag af bl.a. Christian Elling.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 34,45
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbSelskabet til udgivelse af Danske Mindesmærker. Henrik Koppel, København 1933. Folio. 190 + XXXVI sider. Illustreret i s/h. Originalt råhvidt halvlæderbind. * Med resume på fransk.

Sprache: Dänisch
Verlag: Nyt Nordisk Forlag. 1947-1950. 1947
- Softcover
Anbieter: Borkert, Schwarz und Zerfaß GbR, Berlin, DeutschlandBorkert, Schwarz und Zerfaß GbR
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 120,00
EUR 40,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorbkart. Zustand: Gut. 330 S., Abb. Teilweise unaufgeschnitten, papierbedingt leicht gebräunt, sonst gut und sauber - Titelbilder Nr.8: Kaj Ejstrup -- Nr.5: Dan Sterup Hansen -- Nr.4: Hjorth Nielsen -- Nr.6: Karen Westmann -- Nr. 7: Frede Christoffersen -- Nr.2: Ib Spang Olsen -- Nr.6: Kaj Ejstrup -- Nr.7: Beth Ulrich -- Nr.9: Unge…rmann -- Nr.1: Jane Muus -- Nr.5: Leo Estvad. - Beiträge von Per Gudmundsen, Anne-Lise Nielsen, Martha Christensen, Ditte Cederstrand, Bent Haugaard Jeppesen, Harley Petersen, Gunnar Sneum, Halfdan Rasmussen, Harald Herdal, Ilse Harries, Hans Andreasen. da Gewicht in Gramm: 550.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 41,34
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbRhodos, Internationalt forlag for videnskab og kunst, København 1973. Stor 4°. 288 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. brunt helskindsbind. I orig. kassette. * Teksten på både dansk og fransk.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 48,23
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbRhodos, København 1965. Tværformat. 87 sider. Med fotos i s/h og farver af Ole Woldbye. Orig. papbind. Kassetten mangler. Ganske lette brugsspor. * Text in Danish, English and German.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, DänemarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 41,34
EUR 42,00 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbKøbenhavn, 1885. Samt. hldrbd. med rygforgyldning. 120 pp., tekstillustrationer, her og der brunplettet. Heri behandles bl.a. flugtskydningens teori og praksis.

Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 55,12
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbM.P. Madsens Boghandel, København 1919. 171 sider. Indbundet med orig. foromslag i helbind af lysegrønt groft lærred med rygtitelfelt af skind. Ryggen falmet. Rygtitelfeltet løst i siderne og med et manglende hjørne. * Med dedikation fra Viggo F. Møller (1939) til Ditlev Ditlevsen, hans svigerfar i 1939-1941, hvor han var gift m…ed Tove Ditlevsen.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, DänemarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 48,23
EUR 42,00 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbKøbenhavn, Gjellerup, 1946. 4to. Originalt hldrbd. med rygtitel i guld. 422 pp. Rigt illustreret.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 62,02
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb2 bind. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1930-31. 387 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i 2 samtidige marmorerede papbind. * Vild Hvede blev udklækningssted for en lang række betydelige danske digtere, bl.a. Halfdan Rasmussen, Tove Ditlevsen, Piet Hein og Morten Nielsen. Tidsskriftet er rigt illustreret af en… sand kongerække af danske tegnere - fra Sikker Hansen, Arne Ungermann og Mogens Zieler til den meget unge Ib Spang Olsen.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 62,02
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbNyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1935-36. 384 sider. Indbundet med orig. omslag i et smukt samtidigt papirbind (Salto-papir) med sort rygtitelfelt. Exlibris. * Vild Hvede blev udklækningssted for en lang række betydelige danske digtere, bl.a. Halfdan Rasmussen, Tove Ditlevsen, Piet Hein og Morten Nielsen. Tidsskriftet…er rigt illustreret af en sand kongerække af danske tegnere - fra Sikker Hansen, Arne Ungermann og Mogens Zieler til den meget unge Ib Spang Olsen.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 62,02
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbNyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1937-38. 386 sider. Indbundet med orig. omslag i et smukt samtidigt papirbind (Salto-papir) med sort rygtitelfelt. Exlibris. * Vild Hvede blev udklækningssted for en lang række betydelige danske digtere, bl.a. Halfdan Rasmussen, Tove Ditlevsen, Piet Hein og Morten Nielsen. Tidsskriftet…er rigt illustreret af en sand kongerække af danske tegnere - fra Sikker Hansen, Arne Ungermann og Mogens Zieler til den meget unge Ib Spang Olsen.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 62,02
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb2 bind. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1934-35. 385 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i 2 samtidige marmorerede papbind. * Vild Hvede blev udklækningssted for en lang række betydelige danske digtere, bl.a. Halfdan Rasmussen, Tove Ditlevsen, Piet Hein og Morten Nielsen. Tidsskriftet er rigt illustreret af en… sand kongerække af danske tegnere - fra Sikker Hansen, Arne Ungermann og Mogens Zieler til den meget unge Ib Spang Olsen.

Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 68,91
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb4 hefter (det udkomne). J.H. Schultz Forlag, København 1944. 4to. 16 sider x 4 (hvert hefte på 16 sider). Illustr. i s/h og farver. Indbundet med orig. omslag i et orig. stribet papbind. * Tekstbidrag af bl.a Tove Ditlevsen og Soya. Illustrationer af Ib Spang Olsen, Anton Hansen, Eiler Krag, Ernst Hansen og Lars Bo. En regederli…g klassiker er Ungermanns forside på nr. 1 - "Vi er alle i samme Baad" - som i stort format dannede baggrund for Helge Kjærulff-Schmidts uopslidelige satirevise over danske dyder og synder under besættelsen.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 68,91
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbNyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1931-32. 386 sider. Indbundet med orig. omslag i et smukt samtidigt papirbind (Salto-papir) med sort rygtitelfelt. Exlibris. * Vild Hvede blev udklækningssted for en lang række betydelige danske digtere, bl.a. Halfdan Rasmussen, Tove Ditlevsen, Piet Hein og Morten Nielsen. Tidsskriftet…er rigt illustreret af en sand kongerække af danske tegnere - fra Sikker Hansen, Arne Ungermann og Mogens Zieler til den meget unge Ib Spang Olsen.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DänemarkVangsgaards Antikvariat Aps
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 68,91
EUR 29,44 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbNyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1932-33. 387 sider. Indbundet med orig. omslag i et smukt samtidigt papirbind (Salto-papir) med sort rygtitelfelt. Exlibris. * Vild Hvede blev udklækningssted for en lang række betydelige danske digtere, bl.a. Halfdan Rasmussen, Tove Ditlevsen, Piet Hein og Morten Nielsen. Tidsskriftet…er rigt illustreret af en sand kongerække af danske tegnere - fra Sikker Hansen, Arne Ungermann og Mogens Zieler til den meget unge Ib Spang Olsen.