Verlag: Not Stated, 1950
Anbieter: World of Rare Books, Goring-by-Sea, SXW, Vereinigtes Königreich
EUR 27,91
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Fair. 1950. No Edition Remarks. 119 pages. No dust jacket. Illustrated boards. Translated by Bo Wickman. Contains black and white & colour illustrations. Pages remain bright and clear with minimal tanning and foxing. Binding remains firm. Boards have moderate edge-wear with bumping to corners and rubbing to surfaces. Mild crushing to spine ends and small splits to joints.
Verlag: Stockholm: Pettersons Bokindustriaktiebolag (1950)., 1950
Anbieter: Antiquariat Schwarz & Grömling GbR, Berlin, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
EUR 21,00
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb119 S. Original boards (hard cover) with title to spine, illustrated front cover. Some rubbing, minor browning. Generally in good condition. Numerous illustrations.
Verlag: Stockholm 1930 1930, 1930
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
(212) s. Ill. Häftad, något nött, ryggen skadad nedtill. Sveriges kyrkor 32. Stockholm IV:2.
Stockholm 1925. Sid. 125-180. Häftad. Illustrerad. (Sveriges Kyrkor. Konsthistoriskt inventarium B. I. H. 2).
Häftad, tryckta omslag (med små kantriss). Gott skick. Stockholm, KVHAA, 1934. 8:o. [iv] + 188 s. Rikt illustrerad. Med Zusammenfassung på tyska och Summary på engelska samt käll- och litteraturförteckning. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium, 41. Stockholm, band VII:1.).
Stockholm 1931. Sid. 511-642. Häftad. Illustrerad. (Sveriges Kyrkor. Konsthistoriskt inventarium B. I. H. 2).
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Häftad, tryckta omslag med korta riss och en reva. Delvis ouppskuren, gott skick. Stockholm, KVHAA, 1931. 8:o. s. 359-508 + ii s. + frontespis i färg. Rikt illustrerad. Med Zusammenfassung på tyska. Innehåller Hejdeby kyrka, Endre kyrka, Ekeby kyrka samt Barlingbo kyrka. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium, 33. Gotland, band I:4.).
Verlag: Stockholm, 1951
Anbieter: McLaren Books Ltd., ABA(associate), PBFA, Largs, Vereinigtes Königreich
EUR 45,37
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb548 pages. well illustrated. very good condition hardback in the original binding. owner's book-plate to inside front cover. [heavy book that may require extra shipping costs for overseas orders. Please see our storefront page for shipping information].
1952. 222 sidor. Bunden i brunt mönstrat mollskinn, som tillverkats av Norrköpings Bomullsväfveri AB med förgylld ryggtitel och pärmvinjett. Bra skick.
Stockholm 1925. s. 125-180. Rikt illustrerad. Trådhäftad. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium på uppdrag av KVHAA. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. Gotland. Band I. Häfte 2.) 25 x 16,5 cm.[#\79174].
Stockholm 1929. s. 181-356. Illustrerad. Trådhäftad. Ouppskuren. Fläckad rygg. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium på uppdrag av KVHAA. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. Gotland. Band I. Häfte 3.) 25,5 x 17 cm.[#\79175].
Stockholm 1951. 547, (1) sidor, halvklotband, främre pärm med präglad dekor. 25x18 cm. Illustrerad.
Klammerhft., tryckta omslag. Tage Nilssons namnteckning i blyerts, daterad februari 1942. Om Olle Källströms "Svenskt silversmide 1520-1850", del 1 (renässans och barock 1520-1700), utgiven 1941. Särtryck ur Konstvärlden 1941, n:ris 13 och 14, i endast 99 exemplar. Stockholm 1941. Liten 8:o. 28 s.
Konstvärldens särtryck. Detta särtryck ur Konstvärlden 1941, n:ris 13 och 14 är tryckt i 99 exemplar. Caslon Press Bokryckeri, Stockholm 1941. 12:o. (4),5-26,(2) s. inklusive omslag. Klammerhäftad. Lätta insektsangrepp på främre omslag. 15 x 10,5 cm.[#\116062].
Verlag: Stockholm 1934., 1934
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
VI, (2), 567 s. + 3 utvikbara planscher. Illustrerad. Samtida halvfranskt band med ryggförgylling, övre guldsnitt (N.B. Andersson). Ryggen med några skrapskador men huvudsakligen fin. Exlibris: Gösta Hjortzberg. (Sveriges kyrkor, Stockholms kyrkor, band IV.).
Konsthistoriskt inventarium. Stockholm: Svenska Bokhandelscentralen, 1930. (5),230-436 s. Rikt illustrerad. Bunden med bevarat omslag i ett rött halvskinnband (N.B. Andersson 1935). Blekt rygg med fem upphöjda bind. Övre guldsnitt. Nött vid pärmhörn och ryggändar samt med svag fuktfläck på ryggen och på pärmarna invid ryggen. 25 x 20 cm.*Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium på uppdrag av KVHAA. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. Stockholms kyrkor. Band IV. Häfte 2.[#\140886].
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Konsthistoriskt inventarium. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1934. (4),188 s. Rikt illustrerad. Bunden med bevarat omslag i ett rött halvskinnband (N.B. Andersson 1935). Blekt rygg med fem upphöjda bind. Övre guldsnitt. Obetydligt nött vid pärmhörn och ryggändar. 25 x 20 cm.*Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium på uppdrag av KVHAA. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. Stockholms kyrkor. Band VII. Häfte 1.[#\140885].