hft. Zustand: Very Good.
Verlag: Kristianstad, 1933
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schweden
hft. Zustand: Very Good. med ded.
hft. Zustand: Very Good. med ded.
Verlag: Kristianstad, 1933
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schweden
hft. Zustand: Very Good. Hr författaren Theodor Tufvesson med stor högaktning från William Lengertz.
[Degeberga, 1946]. 23x15,5 cm. 13, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Understrykningar på 2 sidor. Obetydlig fläck på första resp. sista blanka sidan. Behandlar bl. a. Linné, Henrik Lidén och Linnerhjelm. Dedikation: "Till Ernst Frostin med vänskaplig hälsning fr. William Lengertz".
Verlag: Malmö, 1940
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schweden
hft. Zustand: Fine. nr.275/400.
Malmö, 1940. 23,5x16 cm. 8 s. Illustrerad. Klammerhäftad med tryckt omslag. Omslaget ojämnt mörknat. Några små mörka prickar på bakre omslag. Ivar Johnsson (1885-1970), skulptör och formgivare. Dedikation: "Yngwe Andrén med vänlig hälsning fr. William Lengertz / Lund, aug. 1940.".
Verlag: Dedikation: Hr Dr Axel Gauffin hälsas/ från Skåne och William/ Lengertz, 1940
Anbieter: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Schweden
Förlag Lengertz. Malmö/Lund. 1940. Särtryck ur "Min kulörta bok" av Lengertz. 29 x 21 cm. Klammerhäftad. 12 sidor. Genomgående reva i omslag och inlaga.
Klammerhft., kort reva upptill längs ryggen. Seprat paginerat särtryck ur William Lengertz' Min Kulörta Bok. Skånska porträtt, händelser och minnen. Malmö 1940. 28,5 x 21,5 cm. 12 s. Illustrerad.
Verlag: Malmö 1940 1940, 1940
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
28,5x21 cm. 12 s. Ill. Häftad. Ett hörn stukat.
Verlag: Malmö & Lund, Lengertz 1936 1936, 1936
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
104 s. Ill. Häftad. Behandlar samlare av allehanda konstföremål.
Klammerhäftad, dek. omslag. Gott skick. Malmö, Förlag Lengertz, 1940. 4:o. 12 sid. Illustrerad. Frödings brevväxling med den poetiske snickaren J. Wilh. Hall i Ängelholm. Ingår som ett kapitel i William Lengertz' Min Kulörta bok.
Verlag: Hälsingborg, Hedéns Bokhandel 1915., 1915
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
62, (1) s. Häftad. Första blanka bladet och främre omslag med liten, äldre ägarstämpel, annars fint skick.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Zustand: Malmö [1931]. 8:o. [4] s. Fint exemplar.
Malmö; AB Framtidens bikförlag, 1914. 21,5x14,5 cm. 48 s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Aningen blekt omslag. Fint ex. Nr 118 av upplagans 300 numrerade exemplar. Innehåller bl. a. Lengertz: "Ored Speleman". In memoriam / G. J:son Karlin: Något om "Ored Speleman", anekdoter / Anton Remelin: Ored på Lundautställningen, dikt.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Vikt ark (4) s. Veck på mitten. 25 x 16 cm.*Innehållet utgörs av "Hälsning till hembygden", prolog av William Lengertz.[#\138393].
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Schweden
Minnen och hågkomster från Kristianstads högre allmänna läroverk vid början av 1900-talet samt ett par Kristianstads-original, som satte sin prägel på "Lilla Paris" under min skoltid. Med originalteckningar av Emil Brink och Sixten Ström. Kristianstads Boktryckeri 1933. 34,(2) s. Illustrerad. Klammerhäftad. Svagt veck vid övre hörn på främre omslag. 23 x 15,5 cm.[#\139786].
Några författaresilhuetter och konstnärsporträtt. Skåneförlaget, Hälsingborg 1921. Tryckt i 500 ex. 8:o. Illustrerad. 231,(1) s. Något senare rött halvklotband, ryggtiteletiket i grönt skinn (lätt naggad), främre omslag medbundet. Krt notering i bläck på insidan av bakre pärm. Namnteckning på omslaget. Exlibris Karl Peterson. 17,5 x 13 cm.[#\681].
inb. Zustand: Fine. mkt gediget och vackert halvfranskt band med upphöjda bind.
Bibliografiska anteckningar av förlagsredaktören, bokexperten William Lengertz. Särtryck ur Min kulörta bok. Malmö, Lund: Förlag Lengertz, 1940. 16 s. Rikt illustrerad. Sparsam text. Klammerhäftad. Dedikation till John Tuneld på främre omslag. Stött vid ryggens fot. 28,5 x 21 cm.[#\136264].
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Malmö, 1945. 8:o. 27,+ (1) s. Klammerhäftad. Ur Ingvar Anderssons bibliotek. Berättelsen om filosofiprofessorn Anders Karitz (1881?1961) familj, uppväxt och tiden vid universitetet i Lund. Softcover / Paperback.
Några författaresilhuetter och konstnärsporträtt. Skåneförlaget, Hälsingborg 1921. 8:o. Illustrerad. 231,(1) s. Nära samtida något nött halvklotband, främre omslag medbundet. Solkad rygg. Dedikation på omslaget, hårt skuret "rf" i förf. bortskuret. 17,5 x 13 cm.[#\95604].
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Malmö/ Lund, Lengertz Antikvariat-Bokhandel, 1935. 8:o. 136 s.+ inklistrad rättelselapp. Häftad. Skyddsomslaget och första två bladen något fuktanlupna. Softcover / Paperback.
Zustand: Very Good. Helsingborg, Skåneförlaget, 1921. 8:o. 231,+ (1) s. Häftad. Stämpel från Nordiska seminariet, Uppsala, på främre omslaget. Tryckt i en upplaga om 500 ex. Softcover / Paperback.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Lund, 1947. 4:o. 36 s. Häftad. Dedikation från förf. Softcover / Paperback.
Klammerhäftad, trykta omslag. Fint exemplar. Lund, Förlag Lengertz, 1939. 8:o. 24 sid., med ett inklistrat frontispisporträtt av författaren. Om boktjyvar och bibliofilurer (exemplet G. E. Klemming) fr o m sid. 16. Presentupplaga ur Lunds Dagblad den 26 maj 1939, tryckt i endast 100 numrerade exemplar varav detta är nummer 7.
Fragment till en ortsbeskrifning af W. N. Lengertz. Eslöf, Skåningens Tryckeri, 1912. 19 s. Klammerhäftad i blått omslag med foto av Linderöds kyrka. Nött rygg med spricka vid fot. Anteckning i blyerts på omslagets insida "Gåva av O. Cappelin 1933". 22 x 15 cm.[#\137118].