Verlag: Verlag Bert Schlender, Göttingen 1982, 1983
ISBN 10: 3880510563 ISBN 13: 9783880510562
Anbieter: Antiquariat Carl Wegner, Berlin, B, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
Erstausgabe
Softcover. 8°, Originalbroschur im originalen Umschlag, dieser ist etwas randgedunkelt und teils leicht eingerissen. 54 (2) Seiten, einfarbig illustriert. Sauber und insgesamt gut erhalten. -- Bitte Portokosten außerhalb EU erfragen! / Please ask for postage costs outside EU! / S ' il vous plait demander des frais de port en dehors de l ' UE! // Bitte beachten Sie auch unsere Fotos! / Please also note our photos! / Veuillez noter nos photos -- Nehmen Sie sich ein gutes Buch mit auf die Sommerwiese. Bei uns werden Sie fündig! -- Wir kaufen Ihre werthaltigen Bücher! Lyr.
Sprache: Schwedisch
Verlag: Stockholm; Moderna Museet, 1967
Gr.-8°(=22,5-25cm), Broschiert. Zustand: Gut. unpaginiert ca. 56 S., Jord Himmel Helvete. Målninngar skulpturer grafik av Henry Heerup, Carl-Henning Pedersen, Palle Nielsen. Moderna Museet Stockholm 1967, Katalog Nr. 61. Einband mit leichten Gebrauchsspuren. Sonst guter Gesamtzustand. sv Gewicht in Gramm: 178.
Tekst Mogens Balslev. Laur. Knudsen A/S, København 22 maj 1967. 29 sider. Illustreret i s/h og farver. Karton med lærredsryg. Pæn. * Udgivet i anledning af selskabets 50 års jubilæum den 22 maj 1967. Illustreret af Henry Heerup.
Verlag: Copenhagen, Denmark: Danish Committee of the Bienniale., 1962
Anbieter: Wittenborn Art Books, San Francisco, CA, USA
Zustand: Good. 8vo. 26 pp. Soft, blue wraps with white lettering. Good with chipping along front wrap edge, marginal toning and split spine gutter. Mostly black and white plates, including frontis. Includes texts by Jan Zibrandtsen. Catalogue of works by Carl-Henning Pedersen and Henry Heerup for the XXXI International Biennial Exhibition of Art, Venice from June 16 through October 7, 1962. Scarce. From the Collection of the Art Historian Peter Selz.
(Moderna museets katalog, 61.). Häftad, dek. omslag. Titeln skriven på ryggen. Fint skick. Proveniens: Peter Weiss (1916-1982) & Gunilla Palmstierna-Weiss (1928-2022) gemensamma bibliotek, med prydlig proveniensstämpel (2023). Stockholm 1967. 8:o. [56] sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg.
Holstebro Kunstmuseum, Holstebro 1991. Lille 4to. 48 sider. Heftet. Pæn. Gammelt prismærker bagpå.
Verlag: København: Hans Reitzel, 1962, 1962
Anbieter: Steven Wolfe Books, Newton Centre, MA, USA
Heerup, Henry. Henry Heerup, linoleumssnit og litografier. Linocuts and Lithographs. København: Hans Reitzel, 1962, 36pp., PAPERBACK, good copy, some foxing inside covers, lower right corner lightly bumped. Grafisk orientering, 103. Short text in Danish and English, followed by 36 reproductions of black and white lithographs one-sided with titles in Danish and English.
Sprache: Dänisch
Verlag: Aarhus Kunstmuseums Forlag, Denmark, 1988
ISBN 10: 8788575381 ISBN 13: 9788788575385
Anbieter: Lectioz Books, Gloucester, NSW, Australien
Pictorial Hardcover. Zustand: Very Good. Exhibition Publication. Minimal wear to cloth. Internally clean. Binding good. Text in Danish and English. 131pp During the 1930s Heerup developed his trash sculptures. During the 1940s he became a member of Corner and Høst and exhibited with them. In 1949 he joined COBRA and participated in some of their exhibitions. He developed an international reputation exhibiting across Europe and North America. From 1946 until his death in 1993, he maintained a studio and gallery on Kamstrupvej in Rødovre. Book.
Aarhus Kunstmuseums Forlag, Århus 1988. 131 sider. Overdådigt illustreret i s/h og farver. Orig. illustreret hellærredsbind. Pæn med få brugsspor. * Parallel text in Danish and English. With bibliography.
Heerup Museum, Rødovre 2015. 199 sider. Illustreret i s/h. Orig. halvlærredsbind. Meget velholdt.
Verlag: Copenhague, rédacteurs : Torben Brostrom et Ernst Clausen, 1956
Anbieter: Librairie Jean-Yves Lacroix, Gouloux, Frankreich
Verbandsmitglied: ILAB
Magazin / Zeitschrift Signiert
Couverture souple. Zustand: Très bon. N°5, [1956]. Fascicule in-8, broché, couverture illustrée d'une composition originale de Henry Heerup. La couverture porte la signature autographe de Henry Heerup, qui a également signé son texte page 186. Une contribution graphique de Mogens Balle. Signé par l'illustrateur.
Verlag: Hvedekorns Bogserie,, Copenhagen,,, 1953
Anbieter: adr. van den bemt, Groningen, NL, Niederlande
Orig grey boards, 4to, 16 pp. Colour- Lithographies by Henri Heerup. Limited edition: 600. Heerup member of Cobra also participated in Høst-udstillingen and at the Cobra exhibitions in Amsterdam in 1949 and in Liège in 1952. Very good.
Verlag: Copenhagen: J. Chr. Sorensen & Co. A/S,, 1945
Anbieter: °ART...on paper - 20th Century Art Books, Lugano, Schweiz
Verbandsmitglied: ILAB
Kunst / Grafik / Poster Erstausgabe Signiert
Soft cover. Zustand: Very Good. 1st Edition. Folio (330x465mm) - Portfolio containing: Cover 2 Original color lithographs and 4 Full-page Original color lithographs monogrammed by Henry Heerup (1907-1993)Danish artist member of the Cobra group, with poems by Ole Sarvig (1921-1981) Danish poet, each signed. Fist edition, published in 350 copies. Original Portfolio. In very good condition. Signed by Author(s).
Anbieter: Manuela-Charlott Tepper, Schulendorf Scharbeutz, Deutschland
Signiert
Kopenhagen 1964. A5. An den Sammler Karl Heinemann aus Mönchengladbach. Bedankt für Fotos und versichert dem Sammler, ihn über alle Ausstellungen in Europa zu informieren. Mit Eigenhändiger Unterschrift von Henry und Marion Heerup. Mit Briefumschlag.
Anagram, København 1977. 48 sider. 8vo. Heftet med orig. omslag. Illustreret i s/h og farver. Omslag med lette brugsspor og med hjørnerne let stødt ellers pænt eksemplar. * Signeret af Heerup på smudstitelbladet.Med tekst af Poul Gammelbo og Henry Heerup. Fra Poul Gammelbos introduktion: "Denne bog, som er en introduktion til Heerups billedverden, er heller ikke helt Heerup, men den bringer billeder af hans granitskulpturer, skraldemodeller, malerier, lithografier, linoleumssnit og vægudsmykninger, som erindrer om hans arbejdstrang og kunstneriske veloplagthed.".
Sprache: Dänisch
Verlag: Gyldendalske Boghandel, Copenhagen, 1949
Anbieter: LIBRAIRIE PIERRE COUMANS. ILAB, Brussels, Belgien
Verbandsmitglied: ILAB
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Fine. BROBY-JOHANSEN (Rudolf), PAUL (Werner), HEERUP (Henry) (illustrator). 1st Edition. 4to, publisher's blue half-cloth over colour pictorial boards, with advertisements on the rear. (32) pp., illustrations throughout in black-and-white and colour by Paul Werner, Henry Heerup, and Broby-Johansen. Complete with the often-lacking inserted perforated sheet of letters. First edition. Outstanding Danish picture book, about young children learning through play about the right and left hands. Ref. Catalogue of the Cotsen Children's Library, 1577. Light offsetting on the rear board, a fine, fresh copy. Full description upon request.
4°, 27 S. mit s/w und farbigen Tafeln, Orig.-Karton. Katalog udstillingen 'Heerup 60' Louisiana 18/11 - 17/12 1967.- Die obere rechte Ecke knickspurig, Einbanddeckel teils mit kleinen Fleckchen.
Verlag: Denmark 1988, 1988
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USA
An exquisitely beautifulbook with a very impressive artist. Henry Heerup, who was an integrate part of the COBRA group has always worked in an expressionistic style, yet more defined than most other COBRA artists. Symbolic, yet massive, especially, when it comes to his granite sculpture., Danish/English, Year1988, Illust. B/W41, Illust. Color55, ISBN 8788575381, Code 0649. Clothbound, In Pristine Condition, Bio. Bibl. Pages 132, Size 12öx10 3/4ö.
Med originalgrafik af Henry Heerup. Brøndum, København 1972. 8°. Upagineret. Heftet med orig. omslag med smudsomslag. * Et af 1000 nummererede eksemplarer. Signeret af Heerup.
Med originalgrafik af Henry Heerup. Brøndum, København 1972. 8°. Upagineret. Heftet med orig. omslag med smudsomslag. * Et af 1000 nummererede eksemplarer. Signeret af Heerup.
Med originalgrafik af Henry Heerup. Brøndum, København 1972. 8°. Upagineret. Heftet med orig. omslag med smudsomslag. * Et af 1000 nummererede eksemplarer. Signeret af Heerup.
Erscheinungsdatum: 1952
Anbieter: Librairie Jean-Yves Lacroix, Gouloux, Frankreich
Verbandsmitglied: ILAB
Magazin / Zeitschrift Signiert
Couverture souple. Zustand: Très bon. Fascicule in-8, broché, couverture illustrée. Édition originale. Signature autographe de Henry Heerup sous sa contribution graphique. Également, bois gravés de Nehry Nielsen. Signé par l'illustrateur.
Erscheinungsdatum: 1955
Anbieter: Librairie Jean-Yves Lacroix, Gouloux, Frankreich
Verbandsmitglied: ILAB
Magazin / Zeitschrift
Couverture souple. Zustand: Très bon. Fascicule in-8, broché, couverture illustrée d'une composition originale de Henry Heerup. Édition originale. La couverture porte la signature autographe de Henry Heerup, qui a également signé son texte page 186. Une contribution graphique de Mogens Balle.
Anbieter: Antiquariaat A. Kok & Zn. B.V., Amsterdam, Niederlande
Signiert
Charlottenlund, 1980. 158 pp. Col. & b./w. ills. Hardcover, d./j.Numbered edition of 2700 copies. This is nr. 2250. Includes an orignal lithograph signed by Henry Heerup.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, Dänemark
København, 1953. Orig. bogtrykt omslag. 37 pp. Illustreret. Med et originalt farvelitografi af Henry Heerup.
Hvedekorn, Bogserie, 1953. Orig. cased boards. 4°, [16 s.], illustr. with orig. lithographs. Limited to 600 copies.
Anbieter: Allgäuer Online Antiquariat, Memmingen, DE, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
Signiert
gebundene Ausgabe. Zustand: Gut. Limited/Numbered 1/2700. 300 Seiten Handsignierte Beilage/Grafik des Künstler, unten links, nummeriert 1/2700, ein handschriftler Eintrag über das 1. Exemplar, weitere Fotos gerne auf Anfrage, includes signed numbered color lithograph 1/2700. This is an illustrated catalogue raisonne documenting the graphic works of the Danish 'naive' artist Henry Heerup, includes over 300 color and bw reproductions, descriptions in English and Danish Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 5000.
Hvedekorns Bogserie, København 1953. Stor 4to. (16 sider). Trykt i litografi hos Permild & Rosengreen. Orig. papomslag. Omslag med let overfladisk slitage. * Kun trykt i 600 eksemplarer. Blandt venner hed Henry Heerup aldrig andet end Hugga, og bogen her er et smukt og meget dækkende udtryk for denne folkekære kunstners billedverden.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Forlaget Cordelia, København 1980. 158 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Smudsomslaget flosset i kanterne og med et par rifter. Omslag med lette brugsspor, ellers velholdt eksemplar. * Et af 2700 nummererede eksemplarer. Med et originalt signeret og nummereret farvelitografi af Heerup (poetisk selvportræt).
Stig Vendelkær, København 1967. Stor kvadratisk 8vo. 192 sider. Rigt illustreret i s/h og farve. Med 8 originale litografier. Orig. orangerødt hellærredsbind. I kassette. Omslag med ganske lette brugsspor. Kassetten noget ens falmet og med let kantslid. Ellers velholdt eksemplar. * Et af 1000 nummererede eksemplarer. Signeret af Heerup. Overdådigt værk om denne generøse og menneskekærlige kunstner.