EUR 20,38
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 170 pages. 6.00x0.40x7.25 inches. In Stock.
imo. Zustand: Fine.
imo. Zustand: Fine.
Zustand: New. 2024. paperback. . . . . . Books ship from the US and Ireland.
Zustand: good. Befriedigend/Good: Durchschnittlich erhaltenes Buch bzw. Schutzumschlag mit Gebrauchsspuren, aber vollständigen Seiten. / Describes the average WORN book or dust jacket that has all the pages present.
imo. Zustand: As New.
Stockholm; Wahlström & Widstrand, 1992. Originalupplaga. 98, (2, 2 blanka) s. Med en illustration av Marianne Enqvist. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslag av John Eyre. Fint ex.
Stockholm; Wahlström & Widstrand, 2000. 21,5x14 cm. 150, (2, 2 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Några svaga fläckar på skyddsomslagets rygg. Fint ex.
Verlag: Hanser Verlag 1999 1999, 1999
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
104 pp. Publisher's boards.
EUR 21,62
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 192 pages. Italian language. 8.27x5.51x0.43 inches. In Stock.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1996. 1996, 1996
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
96 s. Fotoillustrerad. Förlagets illustrerade pappband.
Sprache: Deutsch
Verlag: Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG, 2016
ISBN 10: 3446250484 ISBN 13: 9783446250482
Anbieter: ANTIQUARIAT Franke BRUDDENBOOKS, Lübeck, Deutschland
Zustand: Sehr gut. 90 Seiten Das Buch ist in sehr gutem, sauberen Zustand. Gebundenes Buch. -----Inhalt:. Katarina Frostensons Gedichte entwickeln ihre poetische Kraft aus dem Wechselspiel von Sprache und Bedeutung, die unablässig in Bewegung sind. Ob in Paris, Berlin oder Schweden, draußen oder drinnen alles in der Welt ist im Fluss. Es ist eine Welt, die, so grausam und düster sie ist, große Schönheit besitzt und nach Empathie verlangt. Katarina Frostenson begibt sich auf die doppelte Suche nach der Sprache und den Dingen. Es ist, als seziere sie die Dinge, um sie aufs Neue und anders beschwören zu können. Jan Wagner. ISBN: 9783446250482 Wir senden umgehend mit beiliegender MwSt.Rechnung. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 220 Gebundene Ausgabe, Größe: 14.9 x 1.3 x 21.2 cm.
Stockholm; Wahlström & Widstrand, 1996. Originalupplaga. 21,5x14,5 cm. 130, (1, 1 blank) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Aningen tilltryckta ryggändar. Fint ex. Ur Richard Barks bibliotek och med hans namnteckning på främre försättsblad.
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Schweden
Stockholm; Sandler-Mergel / Münster; Kleinheinrich, [1990]. 23,5x17 cm. 55, (1) s. Illustrated. Original printed wrappers. Fine. The book was published in conjunction with the exhibition "Moira. A Painting in 29 Parts 1988" in Malmö, Linköping, and Stockholm 1990-91. With text in Swedish by Katarina Frostenson. Edition: 1000 copies. A German edition of 300 copies was simultaneously published. From the library of Anders Tornberg Gallery in Lund, Sweden, and with a stamp confirming this on the last blank page.
Stockholm; W&W, 2006. Originalupplaga. 16,5x13,5 cm. 46, (1, 1 blank) s. Omslag av Håkan Rehnberg. Fint ex. Texten skrevs till passionsoratoriet "Ordet", tonsatt av Sven-David Sandström.
Stockholm; Wahlström & Widstrand, 1990. Originalupplaga. 21,5x16,5 cm. 68, (1, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Elisabeth Lagercrantz. Ouppskuren. Aningen blekt rygg. Fint ex.
47; 45 s. Förlagsband med skyddsomslag. Bonnier essä. Två böcker i en.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1994. 1994, 1994
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
126 s. Förlagsband utan skyddsomslag. Främre pärm med ett rött kryss samt med några fläckar. I övrigt gott skick.
Verlag: Svenska Akademien, 2015., 2015
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
30, (2) s. Häftad. Mindre fläckar på främre omslag.
Verlag: Gedins [1991.] [1991.], 1991
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
[47] s. Illustrerad. Häftad. Med en dikt av Katarina Frostenson.
Wahlström & Widstrand, Stockholm 1992. 98, (4) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Något nött.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1992. 1992, 1992
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
100 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Verlag: Wahlström & Widstrand 2015., 2015
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
139 s. Förlagsband. Fint exemplar.
Verlag: Wahlström & Widstrand 2002. 2002, 2002
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
83 s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med dedikation från författarna till Agneta [Ekmanner] och Jonas [Cornell]. Fint exemplar.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1992. 1992, 1992
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
250 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med dedikation från författaren till Agneta [Ekmanner]. Gott skick.
Verlag: Wahlström & Widstrand 2015., 2015
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
139 s. Förlagets tryckta pappband. Fria försättsbladet med dedikation från författaren till Jonas [Cornell] och Agneta [Ekmanner]. Fint exemplar.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1999. 1999, 1999
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
99 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med dedikation från författaren till Agneta [Ekmanner] och Jonas [Cornell]. Fint exemplar.
Verlag: Wahlström & Widstrand 1992. 1992, 1992
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
250 s. Förlagsband med nött skyddsomslag. Delar av omslagen blekta. Främre omslag fläckat. I övrigt gott skick. Namnteckning på försättsbladet.
Bonnier Essä, Stockholm 2001. 44, (2), 46, (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Omslag med fläckar efter prislappar.
Wahlström & Widstrand, Stockholm 1996. 93, (3) sidor. Förlagsband. 22,5x22,5 cm. Illustrerad. Bra skick.