pock. Zustand: Fine.
hft. Zustand: Fine.
inb. Zustand: As New.
inb. Zustand: As New.
inb. Zustand: Fine.
imo. Zustand: As New.
imo. Zustand: Fine.
inb. Zustand: As New.
Verlag: [ENGLISH: - - - Richly illustrated in black & white. Stapled as issued, pictorial wrappers. Insignificant wear. (Värmlands museums utställningskatalog nr 6.)]
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Klammerhft., dek. omslag. Lätta bruksspår. Karlstad, Värmlands museum, 1993. 8:o. 32 sid. Rikt illustrerad i svartvitt. Med en text av Ulf Linde om Erikssons förslag till Selma Lagerlöfmonument. Med utställningslista om 131 nummer. - - - (Värmlands museums utställningskatalog nr 6.).
Prisma, Stockholm 2003. 202 sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Klammerhft., dek. omslag. Fint skick. Dedikation av Liss och Britta Eriksson. Karlstad, Värmlands museum, 1993. 8:o. 32 sid. Rikt illustrerad i svartvitt. Med en text av Ulf Linde om Erikssons förslag till Selma Lagerlöfmonument. Med utställningslista om 131 nummer. - - - (Värmlands museums utställningskatalog nr 6.) - - - Catalogue in Swedish for a retrospective exhibition of Swedish sculptor Liss Eriksson (1919-2000), with a few texts and a list of exhibited works (131 entries), stapled as issued, pictorial wrappers, very fine. Inscribed by the artist.
Zustand: New. Editors: Translator: pages.
Sprache: Englisch
Verlag: CreateSpace Independent Publishing Platform, 2015
ISBN 10: 1516962745 ISBN 13: 9781516962747
Anbieter: Buchpark, Trebbin, Deutschland
Zustand: Sehr gut. Zustand: Sehr gut | Seiten: 46 | Sprache: Englisch | Produktart: Bücher | Keine Beschreibung verfügbar.
Erscheinungsdatum: 2006
Anbieter: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Schweden
Prisma, Stockholm 2006. Inbunden i förlagets dekorerade klotryggsband. 188 (4) sid. Illustrerad. Boken är i mycket gott skick.
Prisma, Stockholm 1999. 202 sidor. Förlagets klotryggband. Illustrerad. Gott skick.
Sprache: Englisch
Verlag: Trinity Press International, 2002
ISBN 10: 1563383551 ISBN 13: 9781563383557
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 127,81
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In.
Dek förlagsband i nyskick. Stockholm, Sigma Förlag, 2018. 8:o. 168 sid. Illustrerad. 1905 köpte skulptören Christian Eriksson en fastighet på Maria Prästgårdsgata på Södermalm. Med hjälp av sin vän arkitekten Ragnar Östberg ritade han och lät uppföra ett ateljéhus med fem ateljéer på gården. Där arbetade han själv fram till sin död 1935. Hans ateljé övertogs av hans son skulptören Liss Eriksson 1975. Ett drygt trettiotal konstnärer har verkat i ateljéerna under årens lopp. Här återfinns både kända och mindre kända namn, både skulptörer och målare. Under Christians tid arbetade här t.ex. Nils Kreuger, Axel Törneman, Vera Nilsson, Tora Vega Holmström och Axel Törneman. Efter hans död verkade t.ex. Agnes de Frumerie, Stig Blomberg, Sven X:et Erixson, Bo Beskow, Einar Kihlman och Nils Gehlin där. Idag är det fortfarande en levande konstnärsmiljö. Dagens konstnärer är Eva Lange, Harald Lyth, Magnus Berg och Maria Hall. Från att ha legat i fattiga kvarter i stadens utkant har nu ateljégården på Södermalm blivit till en mycket populär innerstadsadress. Gården är än idag en levande konstnärsmiljö, en oas för fritt skapande mitt i den brusande stadens hjärta.
Anbieter: ThriftBooks-Dallas, Dallas, TX, USA
Paperback. Zustand: Very Good. No Jacket. May have limited writing in cover pages. Pages are unmarked. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Verlag: Sweden 2006, 2006
Anbieter: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, USA
Thomas Eriksson gives a personal overview of Swedish design from the æ50s, æ60s, and æ70s. From flower pots to furniture to cars and kitchenware, Eriksson comments on the Swedish design and style of living from these three decades. Included are detailed photographs of all items discussed as well as dated advertisements. This is a great book that preserves an important part of Swedish history., Swedish, Year2006, Illust. B/W13, Illust. Color196, ISBN 9789151845241, Code 6106. Hardbound, In Pristine Condition, Bios. Bibl. Pages 189, Size 9öx 7 1/2ö.
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 176,68
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In English.
Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich
EUR 210,43
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 1st edition. 456 pages. 8.75x5.75x1.00 inches. In Stock.
Anbieter: Buchpark, Trebbin, Deutschland
Zustand: Sehr gut. Zustand: Sehr gut | Seiten: 401 | Sprache: Englisch | Produktart: Bücher | All the essays in the collection focus on ethos and rhetoric. Biblical criticism as traditionally carried out seeks rigorous scrutiny of texts and backgrounds but fails to reflect upon the sociopolitical frameworks, cultural-religious implications, and symbolic universes of biblical texts and their interpretations. These essays argue that biblical critics need a more profound sense of critical rhetoric and ethic of inquiry to bring about a change in the ethos and ethics of biblical studies. Topics range from "the ethical appeal of the Chronicler" and "gendering moral discourse in Paul" to the "undercover ethos of Paul, God's double agent." Contributors include Elisabeth Schüssler Fiorenza, Rodney K. Duke, Anders Eriksson, Manfred Kraus, John W. Marshall, J. David Hester-Amador, Carol Poster, Thomas H. Olbricht, Roy Jeal, Frederick J. Long, Mark D. Given, Todd Penner, Russell B. Sisson, Troy Martin, Johan S. Vos, Rollin Ramsaran, Jerry L. Sumney, Walter Übelacker, Vernon K. Robbins.
Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich
EUR 290,73
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 401 pages. 8.75x6.00x1.25 inches. In Stock.
Sprache: Englisch
Verlag: Ouroboros Produktion, Sundbyberg, 2002
ISBN 10: 9197410217 ISBN 13: 9789197410212
Anbieter: Lost Books, AUSTIN, TX, USA
Hard cover. Zustand: Very good. Ketola, T. (illustrator). 150 p. Includes Illustrations. Audience: General/trade.
EUR 33,00
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. Perspektiven und konkrete Konzepte!Das Standardwerk / Grundlagenwerk fuer den Deutschunterricht in der Grundschule zeigt die zentralen Entwicklungen der Deutschdidaktik und beruehrt alle wichtigen Themen des Deutschunterrichts:
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Uppsala University, Uppsala 2009. 359 pages. Illustrated in b/w. Orig. cover. Few notes in pencil. Inscription on flyleaf. Minimal signs of shelfwear.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Uppsala, 2009. 4:o. 359,+ (3) s. Häftad. (AUN 41. Riksantikvarieämbetets Arkeologiska undersökningar Skrifter No 76.) Från Hans Åke Nordströms bibliotek, med hälsning från förf. Softcover / Paperback.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Uppsala, Riksantikvarieämbetet, 2008. 4:o. 555 s. Rikt illustrerad. Förlagets röda kbd med skyddsomslag. (Arkeologi E4 Uppland - Studier. Volym 5.). Hardcover / Hardback.
Zustand: gut. Kinderzahnheilkunde - Ein klinisches Konzept Koch, Göran; Modéer, Thomas; Poulsen, Sven; Rasmussen, Per; Nielsen, Almer; Attramadal; Egermark-Eriksson; Finke, Christian H and Heintze, Siegward D In deutscher Sprache. pages.