Verlag: 1846- 1946 o. Ang., 1946
Anbieter: Antiquariat Bücherparadies, Landsberg, Deutschland
Brosch. 76 S. , Karten, Fotos, Zust. gut.
Sprache: Dänisch
Verlag: Thomas Nielsens Boghandel Ryslinge, 1932
Anbieter: Librairie du Bassin, Bordeaux, Frankreich
Signiert
Couverture souple. Zustand: Bon. Texte en danois / Text in Danish ! 15,5x24,5 cm. 66 p. Broché. Etat correct. Intérieur en bon état. Petites déchirures marginales. Petits plis. Couverture défraîchie insolée. in-8° Envoi de l'auteur ou Dédicace de l'auteur ou Signé par l'auteur. Envoi autographe.
Sprache: Dänisch
Verlag: Eget Forlag Brabrand, 1956
Anbieter: Librairie du Bassin, Bordeaux, Frankreich
Signiert
Couverture souple. Zustand: Bon. Texte en danois / Text in danish ! 2 volumes : I (1956. 143 p.) et II (1959. 108 p.). 15,5x24,5 cm. 251 p. Broché. Etat correct. Couverture défraîchie. Intérieur en bon état. Petits plis. Pour le Volume I : anecdotiques écrits sur le 1er plat et en marge. Volume II. Cachets. Anecdotiques notes. in-8° Envoi de l'auteur ou Dédicace de l'auteur ou Signé par l'auteur. Envoi autographe dans les deux volumes.
Verlag: Köbenhavn 1957 1957, 1957
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
232 s. (Danmarks folkeminder 67).
Sprache: Dänisch
Verlag: Eget Forlag Brabrand, 1953
Anbieter: Librairie du Bassin, Bordeaux, Frankreich
Couverture souple. Zustand: Bon. Agriculture. Texte en danois / text in danish ! Quelques illustrations n&b. 17X24,5 cm. 250 p. Broché. Bon état. Intérieur en bon état. Non coupé. in-8°.
Sprache: Niederländisch
Verlag: Munksgaard., 1964
Anbieter: Allgäuer Online Antiquariat, Memmingen, DE, Deutschland
Verbandsmitglied: GIAQ
Gr.-8°, Taschenbuch. Zustand: Gut. 165 S. in gutem Zustand, Gebrauchsspuren am Einband (Flecken, Riss oben mittig, Anschrieb in Bleistift auf der Vorderseite, aufgeklebte Beschriftung auf Vorderseite). Sprache: Niederländisch Gewicht in Gramm: 300.
Verlag: Köbenhavn, Publishers: Schönberg, 1926., 1926
Anbieter: Ganymed - Wissenschaftliches Antiquariat, Meldorf, Deutschland
Gr.-8°. 159 Pages. Private Halfcloth-Volume (ca. 1950 - 1960). Ex-Library-Copy. Library-Sticker on the Spine. Library-Stamp [dropped out] on Title. Pages slightly browned (age-related). No Markings in the Text! No Underlinings! No private Owner's Note! Cover only with small Signs of Usage! Text in Danis Language! (Danmarks Folkeminder, Nr. 33).
Ejnar Munksgaard, København 1957. 232 sider. Heftet med orig. omslag. Pæn med få brugsspor. * Danmarks Folkeminder nr. 67.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Nyt Bogforlag Odense 1939. 4to. 70 sider. Heftet med orig. omslag.
Verlag: Köbenhavn, Publishers: Schönberg, 1932., 1932
Anbieter: Ganymed - Wissenschaftliches Antiquariat, Meldorf, Deutschland
Gr.-8°. 451 Pages. Private Halfcloth-Volume (ca. 1950 - 1960). Ex-Library-Copy. Library-Sticker on the Spine. Library-Stamp [dropped out] on Title. Pages slightly browned (age-related). No Markings in the Text! No Underlinings! No private Owner's Note! Cover only with small Signs of Usage! Text in Danis Language! (Danmarks Folkeminder, Nr. 39).
Eget Forlag, Brabrand 1935. 82+(4) sider. Heftet med orig. omslag med påsat papirryg. * Rummer udover de detaljerede beskrivelser af Jenle-festerne 1910-29 et væld af detaljerede oplysninger om Aakjær og hans hjem.
Eget Forlag, Brabrand 1965. 133 sider. Illustrationer i s/h. Heftet med orig. omslag. * Om Brabrand, vestlig forstad til Aarhus.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
Det Schønbergske Forlag, København 1926. 159 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. * Danmarks Folkeminder 33.
Eget Forlag, Brabrand 1953. 250 sider. Illustrationer i s/h. Heftet med orig. omslag. * Med dedikation fra forfatteren.
24 x 16 cm, Leinen mit OSchU. 216, 96 S. mit Ill. Schutzumschlag berieben, bestoßen, gebräunt, fleckiug und mit Tesafilm hinterlegtem Einriss. Einband fleckig. Schnitt etwas fleckig. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 550 Faksimiledruck der Ausgabe Stuttgart 1846 und 1861.
Privat udgivelse, Lunderskov 1926-28. 283 sider. Indbundet med orig. foromslag i et grønt halvlærredsbind med rygtitelfelt af brunt skind. * Med dedikation fra forfatteren.** Grundig beskrivelse af landsognet ved Kolding.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
2 bind i ét. Det Schønbergske Forlag, København 1932. 451 sider. Illustreret i s/h. Indbundet med orig. omslag i et kønt brunt halvlærredsbind. Exlibris.
2 bind i 1. Viby Kommune. Viby 1942-1949. 278 + 309 sider. Illustrationer i s/h. Indbundet med orig. foromslag i et kønt halvbind af mørkebrunt kalveskind med rygforgyldning. * Viby (Jylland) er i dag helt opslugt af Aarhus, men har en lang historie som selvstændigt sogn, ja, endda som kommune.
Verlag: Berlin Maximiliangesellschaft, 1929
Anbieter: Antiquariat Heuberger (VDA / ILAB), Köln, Deutschland
3 weiße Bll., 38 Seiten, 1 Bl., 3 weiße Bll., Gr8° (23,1 x 14,7 cm), handgeb. Halbpergamentband auf 6 durchgezogenen Bünden, Pergament-Seitenkanteneinfassung und typogr. Rückentitel. Eines von 300 numerierten Exemplaren für die Mitglieder der Maximiliangesellschaft. Dies ist die Nummer 180. - Sehr gut erhaltenes Exemplar in einem bibliophilen nicht signierten Handeinband aus den Werkstätten für Bucheinband J. D. Heyne und A. B. Ballmüller Berlin Sprache: Deutsch.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
2 bind i ét. Det Schønbergske Forlag, København 1932. 451 sider. Illustreret i s/h. Indbundet i halvbind af brunt kalveskind med guldtryk i ryggen. Navn på forsatsblad. Lette brugsspor.
Verlag: Thomas Nielsens Boghandel, Ryslinge, 1932
Anbieter: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, Dänemark
orig.wrappers. 24x15cm, 65 pp., Inscribed by author on half-title. Rubbed. Spine chipped & torn. Good.
Verlag: Schonberg, Kobenhavn, 1932
Anbieter: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, Dänemark
orig.wrappers. Zustand: Some wear. Good. textual photo illustrations (illustrator). 24x15cm, 451 pp. "Denmark's Stone Megaliths in Folk Tradition". Series: Danmarks Folkeminder nr. 39. Text entirely in Danish.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, Dänemark
Brabrand, 1963. 248 pp.
2 bind. Viby Kommune. Viby 1942-1949. 278 + 309 sider. Illustrationer i s/h. Indbundet med orig. omslag i 2 uniforme kønne halvbind af brunt gedeskind (V. Asholt). Velholdt sæt. * Viby er i dag helt opslugt af Aarhus, men har en lang historie som selvstændigt sogn, ja, endda som kommune.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, Dänemark
Brabrand, Eget Forlag, 1941-43. Orig. bigtrykte omslag. 128,(4)190,(2) pp., illustreret. Med dedikation i begge bind.
Lunderskov, (1926-28). Privat hshirtbd. med skindtitel på ryg. 283 pp.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, Dänemark
Kbhvn., 1932-33. 451 pp. (Danmarks Folkeminder Nr. 39).
(Aarhus), 1942-49. Lex8vo. Orig. bogtrykte omslag. 278,(9)309 pp. Illustreret. Med dedikation i begge bind fra August F. Schmidt. rent, frisk eksemplar.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, Dänemark
Kbhvn., 1932-33. Hshirtbd. 451 pp. (D.F.39).