Marshall lagerquist (22 Ergebnisse)
Verlag: Stockholm 1961
- Softcover
Anbieter: Antiquariat D. Gorodin, Freiburg, , DeutschlandAntiquariat D. Gorodin
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 15,00
EUR 10,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Kartoniert. Zustand: Gut. 345 S. Size: 510 g. Buch.
Verlag: NoMus 1981
- Softcover
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schwedenantikvariat sacher
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Sehr gut
EUR 12,66
EUR 14,50 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
hft. Zustand: Fine.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,25
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Klammerhft., tr. omslag. Dedikation av författaren. Gott skick. Särtryck ur Fataburen, Nordiska Museets och Skansens årsbok, 1951, sid. 67-86. Med 8 illustrationer (1 möbelritning och 7 fotografier). Svindersvik i Nacka är ett av landets äldsta bevarade sommarnöjen, en 1700-talsidyll med huvudbyggnad, köksflygel och paviljong me…d festsal. Möblerna på Svindersvik är unikt välbevarade och har i stor utsträckning stått på plats sedan 1700-talets slut. Interiören präglas av sin ursprungliga rokoko-stil, med sidenklädda möbler, kinesiska papperstapeter och kakelugnar som speglar familjen Grills förmögna smak från 1740-talet.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,13
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Rekolid, 1987. Faksimileupplaga. 106 sid. 4:o. 27,3 x 19,5 cm. Med 83 fotografier, 16 modellteckningar och reproduktioner av c. 80 signaturer och monogram. / English summary: "Swedish chairs showing Anglo-Dutch influences". More than 100 illustrations and chairmaker's signatures. Nytry…ck efter första upplagan från 1946.
Verlag: Göteborg, Röhska Slöjdmuseet 1946. 1946 1946
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 18,76
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Första upplagan. 27,5x19,5 cm. 106 s. Med 96 illustrationer (s. 73-106). Häftad. Gott skick. (Röhsska Konstslöjdmuseets publikation).

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 15,01
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Klammerhft., tr. omslag. Liten prydlig namnteckning. Fint skick. Linköping 1959. 8:o. 8 sid. Med tre illustrationer. / Summary in English. Avser en damsekretär av Lorentz Nordin, c. 1760, som tillhört Anna Bogeman, née Stackelberg och som skänkts till Östergötlands museum av AB Östgöta Correspondenten till minne av Carl Fredrik…och Anton Ridderstad.
Verlag: Stockholm 1949. 1949 1949
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 21,57
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
28x18 cm. 200 s. + 143 ill. (på 40 blad) + 1 färgplansch. Häftad, ouppskuren. Omslagets kanter naggade och lite revade. (Nordiska Museets handlingar 31).
Verlag: Stockholm, Nordiska museet 1981 1981 1981
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 21,57
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
299 s. Illustrerad. Häftad. Förlagsnytt exemplar.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 16,88
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Nordiska Museet, 1981. 4:o. 29 x 19,5 cm. 302 sid. Med register.
Verlag: Sthlm 1949
- Softcover
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schwedenantikvariat sacher
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Sehr gut
EUR 51,58
EUR 14,50 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
hft. Zustand: Fine.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,32
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Historik och vägledning. Foto Åke Grundström. Tryckeri AB Björkmans Eftr, Stockholm 1964. 40 s. Rikt fotoillustrerad. Trådhäftad. 17,5 x 13,5 cm.[#\122288].
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 18,76
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Röhsska Konstslöjdmuseet, Göteborg 1946. 106 sidor, häftad. 27x20 cm. Illustrerad. Gott skick.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 23,45
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Första upplagan. Häftad, dek. omslag. Nyskick. Göteborg, Röhsska Konstslöjdmuseet, 1946. 4:o. 27,7 x 19,5 cm. Med 83 fotografier, 16 modellteckningar och reproduktioner av c. 80 signaturer och monogram. / English summary: "Swedish chairs showing Anglo-Dutch influences". More than 100 illustrations and chairmaker's signatures.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,44
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Swedish chairs showing Anglo-Dutch influence. Röhsska konstslöjdmuseets publikationer. Faksimileupplaga. Rekolid Stockholm 1987. 96 illustrationer i texten. 106 s. Trådhäftad. 27,5 x 19,5 cm.*Originalet utgavs 1946.[#\33361].

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 23,45
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, Nordiska museet, 1981. 4:o. 299 s. Illustrerad. Häftad, lite solk på främre omslaget. Softcover / Paperback.
Weitere Bilder- Softcover
Anbieter: Libros Angulo, Madrid, M, SpanienLibros Angulo
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Befriedigend
EUR 27,00
EUR 50,00 VersandVersand von Spanien nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Encuadernación de tapa blanda. Zustand: Bien. Eurographic, Stockholm, 1987. Texto en sueco. Arte. Antigüedades. Sillas suecas basadas en modelos holandés-inglés. Muebles. 106 páginas con 80 fotografías b/n de sillas y 16 de planos con diseños. 27 x 20. Tapa blanda de editorial ilustrada. Sin subrayados. Buen estado de conservaci…ón. ISBN: 9197053481.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 20,63
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Göteborg: Röhsska konstslöjdmuseet, 1946. 106 s. Illustrerad. Trådhäftad. Gulnad i överkant på omslaget. 27,5 x 19,5 cm.*Summary in English. "Swedish chairs showing Anglo-Dutch influence".[#\3313].
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 37,51
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Nordiska Museet, Stockholm 1949. 200 sidor + planscher. Förlagets klotband. 28x19 cm. Bra skick. (Nordiska Museets Handlingar 31).
Anbieter: Antikvariat Faust, Göteborg, , SchwedenAntikvariat Faust
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 37,51
EUR 22,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Nordiska Museet, Stockholm 1949. 200 sidor + planscher. Häftad med skyddsomslag. 28x19 cm. Nött. Dedikation. (Nordiska Museets Handlingar 31).

Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 46,89
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Göteborg; Röhsska Konstslöjdmuseet, 1946. 28x20,5 cm. 106 s. Illustrerad med foton, ritningar och signaturer. Gult halvklotband (Nordheims, Landskrona) med ryggetikett i brunt skinn, mönstrade pärmpapper och infärgat övre snitt. Omslaget medbundet. En liten nagg på etiketten. Fint ex.

Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 46,42
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Studier i rokokotidens möbelhantverk och möbeldistribution. Stockholm 1949. 200 s. + planschblad med 126 fotoillustrationer. Fotoplanscher i texten, en i färg. Prydligt linneklotband med ryggtiteletikett i skinn. Omslag och skyddsomslag medbundna. 28,5 x 19,5 cm.*Nordiska Museets Handlingar 31.[#\140204].
Verlag: Stockholm: Nordiska Museets, 1949
Anbieter: Thomas Heneage Art Books, London, , Vereinigtes KönigreichThomas Heneage Art Books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 102,91
EUR 53,28 VersandVersand von Vereinigtes Königreich nach USAAnzahl: 1 verfügbar
200pp with several monochrome illustrations plus 1 colour plate and 126 monochrome illustrations. Hardback 29x20cms. Rare study of Swedish Rococo furniture. With list of furniture makers. Signed by the author. Text in Swedish.