Verlag: none stated, 1947
Anbieter: World of Rare Books, Goring-by-Sea, SXW, Vereinigtes Königreich
EUR 12,07
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbZustand: Good. 1947. No Edition Remarks. 95 pages. No dust jacket. Pictorial beige cloth. Text printed in Danish. Contains black & white illustrations and plates. Pages are mildly tanned throughout. Text is clear. Binding remains firm. Boards have mild edge-wear with bumping to corners. Light tanning & crushing to spine.
Verlag: de forenede bogtrykkerier,, Aarhus,, 1930
Anbieter: Antiquariat Tode, Berlin, Deutschland
14,5 x 22 cm, S. 161-173 (vollständig), mit 6 Abb., Orig.-Broschur, äußerlich leicht angestaubt, priv. Widmung auf dem vorderen Einbanddeckel, sonst gutes Exemplar.
PAPERBACK. Zustand: Very Good. Paperback edition. Text in Danish. 152pp. small octavo paperbound. tight binding. paper wrap worn, creasing, small tears, scuffed and marked. interior clean throughout.
Zustand: Good. Good condition. (denmark, copenhagen, church architecture, church buildings ) A copy that has been read but remains intact. May contain markings such as bookplates, stamps, limited notes and highlighting, or a few light stains.
Verlag: Kobenhavn, Ejnar Munksgaards Forlag, 1942., 1942
Anbieter: Antiquariat Thomas & Reinhard, Recklinghausen, NRW, Deutschland
HALBLEINEN, 106 Seiten, Format Lex.8°, Einband Fleckchen und roter Bib. satreifen, dies ist ein regulär ausgesondertes Bibliotheksexemplar aus einer wissenschaftlichen Bibliothek mit der üblichen Signatur und Stempel, keine Markierungen/Anmerkungen, das Buch befindet sich in einem akzeptablen Zustand --- Lib. Ex., no marks, HALF LINEN, 106 pages, cover with dots, the book is in an acceptable condition. Shipping to abroad insured with tracking number.
Verlag: G. E. C. Gads; Nationalmuseet, Kobenhavn, 1961
Anbieter: Attic Books (ABAC, ILAB), London, ON, Kanada
Hardcover. Zustand: Near fine. Sønderjylland XXIII. 565 p. 28 cm. B&w illustrations. Cloth. Top edge brown with some light spotting. Danish text.
Ejnar Munksgaards Forlag, København 1942. 152 sidor. Häftad. Gott skick.
Ejnar Munksgaards Forlag, København 1942. 152 sidor. Halvksinnband. Något nött.
Dek. omslag. Fint skick. Dedikation till Ingalill Pegelow. Särtryck från Kuml, 1979, 8:o., sid. 205-17. Med 7 illustrationer.
Hefte 25.-26. Ølstykke Herred. Nationalmuseet, København u.år. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
2 bind. G.E.C. Gads Forlag, København 1970. 4°. 290+261 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. kartonbind med smudsomslag. Omslag med lette brugsspor og enkelte små rifter, men ellers pænt sæt * Mit Regesten und Bildtexten auf Deutsch. Udtømmende behandling af et hovedværk i dansk kunst med afsøgning af paralleller andre steder i Østersøområdet.** Fotografierne af Lennart Larsen Forfatteren m.fl.
Verlag: [1932], n.p. [Uppsala?], 1932
Anbieter: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, Dänemark
orig. wrappers. Zustand: Some wear. Good. 24x16cm, (13)+25 pages, TWO ITEMS. This is a collection of two items, each authored or co-authored by Danish philologist Lis Jacobsen. Includes: 1) Lis Jacobsen & Erik Moltke "Karlevi-stenen : bidrag til runeindskriftens navnetolkning" [Offprint from ' Germanska namnstudier tillägnade Evald Lidén. Pagination runs [279]-2 92. Inscribed by Moltke & Jacobsen [to Danish historian Vilhelm la Cour] on cover.; together with: 2) Lis Jacobsen "Jelling-stenenes historie gennem tusind år" [København, Gyldendal, 1936, extract from 'Tilskueren'. 25 pages. Worn].
Verlag: Ejnar Munksgaard, 1958
Anbieter: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, Dänemark
Soft cover. Zustand: Good. 29x22cm, 299 pages., Volume 2 only. The first volume was published in 1956. Concerning runologist Jonas Andersen Skonvig, ca. 1600- 1637. Weighs 1 kilo. Minor wear. Corner bump. Good. Includes a 14-page English summary.
Sprache: Französisch
Erscheinungsdatum: 1951
Anbieter: Librairie Le Trait d'Union sarl., TROYES, Frankreich
Verbandsmitglied: ILAB
Copenhague, G.E.C. Gad, 1951. 2 vol. in-8°, rel. demi chagrin brun à coins, dos à 5 nerfs titrés, [5]ff-897pp. en continu (double pagination), 741 ill. en noir dont 8 pl. dépliantes en fin du vol. 1. /102C Dos lég. frottés. Très belle cond. de ce rare ouvrage sur la cathédrale gothique de Roskilde.
1.-2. halvbind. Nationalmuseet, G.E.C. Gads Forlag, København 1940. 1155 sider. Illustreret i s/h. Orig. hellærredsbind. * Komplet sæt. Borte har taget Thisted Amt som administrativ enhed, men det fastholdes i Nationalmuseets storværk som navn på Thy, Mors og omegn med så spændende kirker som Vestervig og Hvidbjerg samt de rigt granitudsmykkede kirker som den i Tømmerby.
2 bind. Nationalmuseet, G.E.C. Gads Forlag, København 1954. 924 sider. Illustreret i s/h. Orig. blåt halvlæder med sølvtryk. * Komplet sæt af afdelingen om Haderslev Amt. Beskriver bl.a. så væsentlige lokaliteter som Haderslev Domkirke og kirken i Christiansfeld.
Kbhvn., 1958. 4to. 299 pp., tekstillustr. Moltkes disputats.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
4 bind. Nationalmuseet, København 1964-75. Illustreret i s/h. Orig. blå halvlæderbind med guldtryk på ryggen. Frisk sæt. * Komplet sæt af Danmarks Kirker, Frederiksborg Amt med de spændende købstadskirker i Helsingør, slotskirkerne på Kronborg og Frederiksborg og de rige og varierede landsbykirker.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
4 bind. Nationalmuseet, København 1944-51. Illustreret i s/h. Orig. blå halvlæderbind med guldtryk på ryggene. * Komplet sæt af afdelingen om kirkerne i Københavns Amt med Roskilde Domkirke i spidsen.
Anbieter: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Dänemark
4 bind. Nationalmuseet, København 1944-51. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. Bagomslaget og sidste side i bind lidt vaflet af fugt. Iøvrigt et frisk og uopskåret sæt klar til indbinding. * Komplet sæt af afdelingen om kirkerne i Københavns Amt med Roskilde Domkirke i spidsen.
6 bind. Nationalmuseet, G.E.C. Gads Forlag, København 1954-63. Illustreret i s/h. Uniforme brune pluviusinbind med orig. foromslag medindbundet. * Samlet sæt af afdelingen om Sønderjylland. Omfatter Haderslev Amt (2 bind), Åbenrå Amt, Sønderborg Amt, Tønder Amt samt et bind med en kunsthistorisk oversigt og registre.
6 bind. Nationalmuseet, G.E.C. Gads Forlag, København 1954-63. Illustreret i s/h. Orig. hellærredsbind med bordeauxfarvede dekorationer. * Samlet sæt af afdelingen om Sønderjylland. Omfatter Haderslev Amt (2 bind), Åbenrå Amt, Sønderborg Amt, Tønder Amt samt et bind med en kunsthistorisk oversigt ogb registre.
Ejnar Munksgaards Forlag, København 1956-58. (8), 240; 299 sidor. 2 volymer. Halvskinnband. 30x23 cm. Något nötta. (Bibliotheca Arnamagnaeana. Supplementum I-II).
Anbieter: Antiquariaat A. Kok & Zn. B.V., Amsterdam, Niederlande
Kobenhavn, Nationalmuseet, 1944-1951. 1 vol. in 4. Text & ills. Hardcovers. - Spines discoloured & slightly rubbed.
Anbieter: Antiquariaat A. Kok & Zn. B.V., Amsterdam, Niederlande
Kobenhavn, Nationalmuseet, 1954-1963. 5 vols in 6. 3092 pp. Ills. Hardcovers. - Spines slightly discoloured.Haderslev Amt (2 vols). - Tonder Ambt - Abenra Ambt - Sonderborg Amt - Tilfojesler og Rettelser Kunsthistorik Oversigt Registre.
49 bind. Nationalmuseet, København 1933-2008. Illustreret i s/h. Med foldede bilag i lomme. Indbundet i 49 elegante uniforme halvbind af brunt gedeskind med rygforgyldning (Anker Kysters Eftf./Mogens Dickow Lund). * Enestående prægtigt sæt af dette monumentale værk i uniforme mesterligt udførte privatbind. Værket, der har været under udgivelse siden 1933, er inddelt efter de gamle amter (anno 1933). Sættet omfatter København (6 bind), Frederiksborg Amt (4 bind), Københavns Amt (4 bind), Holbæk Amt (5 bind), Sorø Amt (2 bind), Præstø Amt (2 bind), Bornholm (1 bind), Maribo Amt (2 bind), Thisted Amt (2 bind), Aarhus Amt (11 bind), Ribe Amt (5 bind) samt Sønderjylland (5 bind). Alle amterne i sættet er afsluttede. For tiden udkommer Ringkøbing Amt, Odense Amt, Svendborg Amt samt Vejle Amt. Hvornår redaktionen når til de gamle amter nord for Aarhus, er der vist ingen der tør gætte på.
46 bind. Nationalmuseet, København 1933-1991. Illustreret i s/h og for de nyeste bind også i farver. Med foldede bilag i lomme. 46 i 46 ensartede halvbind af gråt lærredsbind med rygtitelfelter af variarende farver skind efter de enkelte amter. De nyere bind har de orig. hæfteomslag medindbundet. Velholdt sæt. * Attraktivt sæt af dette monumentale, ufuldendte værk, der er uomgængeligt for enhver med interesse for den historie og kunst, der huses i de danske kirker. Værket, der er inddelt med arabertal efter de gamle amter, omfatter her: 1. København (5 bind, af 6 - mangler bind 4; ikke komplet), 2. Frederiksborg Amt (4 bind), 3. Københavns Amt (4 bind), 4. Holbæk Amt (4 bind, ikke komplet). 5. Sorø Amt (2 bind), 6. Præstø Amt (2 bind), 7. Bornholm (1 bind), 8. Maribo Amt (2 bind), 9. Odense Amt (1 bind, ikke komplet). 12. Thisted Amt (2 bind), 16. Aarhus Amt (8 bind, ikke komplet). 19. Ribe Amt (5 bind, ikke komplet), 20-23. Sønderjylland, Oversigtsbind. 20. Haderslev Amt (2 bind). 21. Tønder Amt. 22. Aabenraa Amt. 23 . Sønderborg Amt. ** Siden anskaffelsen og indbinding af dette sæt gik i stå, er Aarhus, Ribe og Holbæk Amt fuldført, mens Ringkøbing, Vejle og Svendborg Amt er under udgivelse, langsomt, men forholdsvis sikkert. De nordjyske amter tilhører en fjern fremtid.