Carl scheffer (26 Ergebnisse)
Verlag: Leipzig: K.G.Th. Scheffer. (1910). 1910
- Softcover
Anbieter: Antiquariat Schwarz & Grömling GbR, Berlin, , DeutschlandAntiquariat Schwarz & Grömling GbR
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 9,75
EUR 20,50 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
ca. 22 x 15 cm. 1-48, 1-16 S. Original-Broschur mit Deckeltitel. Einband leicht verfärbt und gerändert. Ecken etwas bestoßen. Sonst guter Zustand.

- Softcover
Anbieter: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, DeutschlandAHA-BUCH GmbH
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Neu
EUR 26,00
EUR 60,37 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 2 verfügbar
Taschenbuch. Zustand: Neu. Neuware - This is a historical memorial oration, 'GedächtniÃ?rede Auf Den Freyh. Nils Palmstierna,' delivered in remembrance of Nils Palmstierna, a notable figure of his time. Authored by Carl F. Scheffer and Ludwig von Hess, this work provides insights into Palmstierna's life and contributions. It off…ers a glimpse into the social, political, and intellectual climate of the 18th century. The oration serves as both a biographical sketch and a testament to Palmstierna's legacy, making it a valuable resource for historians and those interested in Swedish history. The text captures the tone and style of formal memorial addresses, providing context for understanding the values and expectations of the era.

- Hardcover
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 16,97
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, 1982. 8vo. xiv,+ 310 pp. Publ. cloth with dust wrapper. (Kungl. samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar del 7.). Hardcover / Hardback.

- Hardcover
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 18,85
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, 1982. 8vo. xiv,+ 310 pp. Publ. cloth with dust wrapper. (Kungl. samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar del 7.) Dedication from the editor to Märta Scheffer. Märta Scheffer var gift med statsheraldiker Gunnar Scheffer. Hardcover / Hardback.

- Hardcover
Anbieter: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, DeutschlandAHA-BUCH GmbH
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Neu
EUR 42,97
EUR 61,20 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 2 verfügbar
Buch. Zustand: Neu. Neuware - This is a historical memorial oration, 'GedächtniÃ?rede Auf Den Freyh. Nils Palmstierna,' delivered in remembrance of Nils Palmstierna, a notable figure of his time. Authored by Carl F. Scheffer and Ludwig von Hess, this work provides insights into Palmstierna's life and contributions. It offers a g…limpse into the social, political, and intellectual climate of the 18th century. The oration serves as both a biographical sketch and a testament to Palmstierna's legacy, making it a valuable resource for historians and those interested in Swedish history. The text captures the tone and style of formal memorial addresses, providing context for understanding the values and expectations of the era.

Sprache: Französisch
Verlag: Stockholm, Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandivaniens historia,, coll. « Handlingar, Ny serie / Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia, 7 », Stockholm 1982
- Hardcover
Anbieter: Librairie de l'Avenue - Henri Veyrier, Saint-Ouen, FR, FrankreichLibrairie de l'Avenue - Henri Veyrier
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Sehr gut
EUR 39,00
EUR 35,00 VersandVersand von Frankreich nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Couverture rigide. Zustand: Très bon état. Zustand des Schutzumschlags: Very Good. In-8 22 x 15 cm. Reliure éditeur pleine toile crème, jaquette jaune illustrée, XIII-310 pp., notes, appendices, répertoire des ouvrages, abréviations, glossaire, bibliographie, index. Exemplaire en très bon état.
Anbieter: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SchwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,37
EUR 30,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Bröderna Lagerströms Förlag 1939. 44,(2) s. Trådhäftad. Blekt rygg. Veck på bakre omslag. 22 x 15,5 cm.[#\71582].
Sprache: Deutsch
Verlag: Gelnhausen , Gettenbach : Lebensweiser-Verl. 1960
Anbieter: Hübner Einzelunternehmen, Hamburg, HH, DeutschlandHübner Einzelunternehmen
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 7,00
EUR 41,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Oln.m.OU. 141 S. : mit Abb. , 8 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 300.

Sprache: Französisch
Verlag: Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia, Stockholm 1982
- Hardcover
Anbieter: Joseph Burridge Books, Dagenham, Vereinigtes KönigreichJoseph Burridge Books
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Neu
EUR 77,57
EUR 31,28 VersandVersand von Vereinigtes Königreich nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Hardcover. Zustand: New. xiii, 310 pages in French : illustrations ; 22 cm.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 28,28
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1961. 8:o. Front.,+ 332 s.+ planscher. Delvis oskuren och ouppsprättad. Häftad. Ur Bengt Olof Käldes bibliotek. Innehåller ett löst bifogat häfte. Softcover / Paperback.

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 28,28
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1942. 4:o. 206 s. Illustrerad. Häftad, oskuren och ouppsprättad. Dedikation till dottern Charlotte. Softcover / Paperback.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 32,99
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1767. 8:o. 31 s. Titelbladet med grav. vinjett och bläcknumrering. Lagerfläckig i marginalerna, särskilt på slutet. Tagen ur band, sprängda snitt. Nils Palmstierna (1696-1766), militär, diplomat, riksråd. Fanatisk hattpolitiker med en mycket begränsad uppsättning skrupler. Invald…i KVA 1740. Carl Fredric Scheffer (1715-1786), diplomat, riksråd. Engagerad i ekonomiska frågor intog han fysiokratismens ståndpunkter gentemot den förhärskande merkantilismen. Hans presidietal (2:a kvartalet 1755) var en hyllning till Gustav III, som just efterträtt Adolf Fredrik. Invald i KVA 1753. Softcover / Paperback.
Verlag: Berlin, Reimar Hobbing, - 1914. 1913
- Hardcover
Anbieter: Antiquariat & Verlag Jenior, Kassel, HE, DeutschlandAntiquariat & Verlag Jenior
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 180,00
EUR 59,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Hardcover mit Lederrücken und -ecken, Rücken mit Goldprägung, Frakturschrift. Zahlreiche Abbildungen und Tafeln. 4°. Lesebändchen. Bei Bänden 6, 7 und 8 oberer Schnitt etwas fleckig. Kanten etwas berieben, sonst gut erhalten. 12 Bände zusammen: Sprache: deu.

Commerce Epistolaire entre un jeune Prince et son Gouverneur. Briefwechsel zwischen einem jungen Prinzen und seinem Hofmeister.
Gustav III., König von Schweden; Scheffer, Carl Fredrik von.
Verlag: Leipzig, Bernhard Gustav Breitkopf und Sohn. 1772
- Hardcover
Anbieter: Antiquariat Rainer Schlicht, Berlin, , DeutschlandAntiquariat Rainer Schlicht
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 320,00
EUR 30,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Ca. 21,5 x 13 cm. 519 (1) Seiten, mit 4 gestochenen Textvignetten von J. M. Stock. Neuerer Pappband mit Marmorpapierbezug. Holzmann/Bohatta I, 9835. Der Briefwechsel zwischen dem späteren König Gustav III. von Schweden und seinem Erzieher und Hofmeister Karl Frederik Graf von Scheffel aus den Jahren 1759-1760 enthält Erörterunge…n der Werke Voltaires und Rousseaus sowie der politischen Lage der europäischen Mächte. Text deutsch und französisch, herausgegeben und eingeleitet von Georg Giädda, übersetzt von Th. H. Gadedusch. Durchgängig etwas gebräunt bzw. braunfleckig. Schönes Exemplar.
Weitere Bilder- Softcover
Anbieter: Antiquariat REDIVIVUS, Regensburg, DeutschlandAntiquariat REDIVIVUS
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Wie neu
EUR 20,00
EUR 100,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Wie neu. Band 1. 196 Seiten, Notenbeispiele, Inhaltsverzeichnis 5900 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 900 Gr.-8°, 23 cm x 16 cm, Softcover, kartoniert, neuwertiger Zustand, keine Gebrauchsspuren.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 37,70
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1755. 8:o. (2),+ 154,+ (2) s. Titeln med grav. vinjett. Ljus fuktrand i övre hörnet. Tagen ur band och insatt i senare enkelt pappersomslag, sprängda snitt. Svaret av Wargentin. Carl Fredric Scheffer (1715-1786), diplomat, riksråd. Engagerad i ekonomiska frågor intog han fysiokrat…ismens ståndpunkter gentemot den förhärskande merkantilismen. 1756-1762 var han kronprins Gustavs guvernör och presidietalet är en hyllning till den nyss tillträdde konungen. Invald i KVA 1753. Preses även 3:e kvartalet 1772. Softcover / Paperback.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 37,70
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1755. 8:o. (2),+ 14,+ (2) s. Titeln med grav. vinjett bläcknumrering och ett par understrykningar i blyerts. Blyertspaginering från samlingsband, ett par förstrykningar. Tagen ur band, sprängda snitt. Svaret av Wargentin. Carl Fredric Scheffer (1715-1786), diplomat, riksråd. Engag…erad i ekonomiska frågor intog han fysiokratismens ståndpunkter gentemot den förhärskande merkantilismen. 1756-1762 var han kronprins Gustavs guvernör och presidietalet är en hyllning till den nyss tillträdde konungen. Invald i KVA 1753. Preses även 3:e kvartalet 1772. Softcover / Paperback.

- Hardcover
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 89,54
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1755. 8:o. (2),+ 14,+ (2) s. Titeln med grav. vinjett. Lagerfläckig. Samtida marmorerat pappband, med röd titeletikett på främre omslaget, dock i kanterna angripet av hungrigt smådjur. Svaret av Wargentin. Carl Fredric Scheffer (1715-1786), diplomat, riksråd. Engagerad i ekonomisk…a frågor intog han fysiokratismens ståndpunkter gentemot den förhärskande merkantilismen. 1756-1762 var han kronprins Gustavs guvernör och presidietalet är en hyllning till den nyss tillträdde konungen. Invald i KVA 1753. Preses även 3:e kvartalet 1772. Hardcover / Hardback.
Weitere Bilder- Hardcover
Anbieter: Mesnard - Comptoir du Livre Ancien, Ruelle-sur-Touvre, , FrankreichMesnard - Comptoir du Livre Ancien
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 150,00
EUR 30,00 VersandVersand von Frankreich nach USAAnzahl: 1 verfügbar
1 volume in-12° relié pleine basane marron marbrée d'époque, dos à nerfs décoré, pièce de titre arrachée, coiffe supérieure un peu courte et fissures aux mors supérieurs, quelques traces de frottement en coupes6 f. nchf. 260 p. Bel état interne (Ex-Libris J. Validire).
Tal, Hållit för Kongl. Vetenskaps Academien,. Den 2 Augusti, år 1755. Stockholm, Lars Salvius, 1755.
Anbieter: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, , DänemarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht
EUR 41,33
EUR 42,00 VersandVersand von Dänemark nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Uden omslag. Kobberstukket titelvignet. (2),14,(2) pp.
Weitere Bilder- Hardcover
- Erstausgabe
Anbieter: Buch & Consult Ulrich Keip, Berlin, DeutschlandBuch & Consult Ulrich Keip
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 200,00
EUR 45,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Greifswald, A. F. Rose, 1772. Illustrierter gestochener Titel, 7 Bl., 256 S. Mit 1 gestochenen Kopfvignette. Einfacher Pappband d. Zeit mit handschriftlichem Rückenschild (berieben u. verstaubt, Ecken bestoßen). Erste deutsche Ausgabe eines "kleinen Theils" aus dem ursprünglich umfangreicheren, aber nicht vollständig überliefert…en Briefwechsel zwischen dem schwedischen Kronprinzen Gustav (später König Gustav III. von Schweden) und seinem Erzieher und Hofmeister Graf von Scheffer aus den Jahren 1759 und 1760. Da die Briefe "von der (vorzüglichen, französisch bestimmten) Erziehung des Prinzen Rechenschaft" ablegen und Einblick gewähren "in die ersten Jahre eines Königs", so ist diese Korrespondenz durchaus ein Beitrag zur Geschichte Schwedens (Gustav hatte gerade durch den Stockholmer Staatsstreich vom 19. August 1772 seine Macht gefestigt und galt als Hoffnungsträger seiner Untertanen) und zugleich ein wertvolles Dokument zur Pädagogik des 18. Jahrhunderts, ein lebendiger "Fürstenspiegel". - Vgl. Holzmann/Bohatta I, 9835. - Gering gebräunt, ca. letztes Drittel mit einzelnem Wurmstich im Bundsteg.
Weitere Bilder- Hardcover
- Erstausgabe
Anbieter: Buch & Consult Ulrich Keip, Berlin, DeutschlandBuch & Consult Ulrich Keip
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 250,00
EUR 45,00 VersandVersand von Deutschland nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Leipzig, Breitkopf, 1772. 519 S. mit 4 (je 2 wiederholten) gestochenen Vignetten von J. M. Stock. Halbleder d. Zeit mit späterem Rückenschild (beschabt, Ecken etwas bestoßen, Rücken an Kopf u. Fuß mit kl. Einrissen, Gelenke gelockert, Vorsätze erneuert). Erste Ausgabe. Deutsch-französische Parallelausgabe dieses Briefwechsels zw…ischen dem schwedischen Kronprinzen Gustav (späterer König Gustav III. von Schweden) und seinem Erzieher und Hofmeister Graf von Scheffer aus den Jahren 1759 und 1760, der dem Leser einen Blick "in die ersten Jahre eines Königs" gewährt. Durch seine Veröffentlichung sollten seine Landsleute erkennen, "wie frühzeitig schon die Grundsätze und Gesinnungen, welche sie heute zu Tage bey ihrem Könige bewundern, in seiner Seele gekeimet haben, und wie viel Rechnung sie sich auf die Gründlichkeit einer Tugend machen dürfen, die sich schon in einem so zarten Alter geoffenbaret hat". So ist die Korrespondenz ein Beitrag zur Geschichte Schwedens und zugleich ein wertvolles Dokument zur Pädagogik des 18. Jahrhunderts, ein lebendiger "Fürstenspiegel". Eine Veröffentlichung war von den Beteiligten nie erwogen worden; sie ist unberechtigt geschehen. - Gebräunt u. stockfleckig.

- Hardcover
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 424,14
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, H. Fougt, 1773. 8:o. (8),+ 28 s. Enstaka små lagerfläckar. Setterwall 3363. Sammanbunden med: SCHEFFER, Carl Fredrik. Pieces concernant l'education du prince royal, à présent roi de Suede. Traduites du suédois. Stockholm, H. Fougt, 1773. 8:o. (8),+ 28 s. Liten reva i dedikationsbladet. Solk på sist…a sidan. Setterwall 3365. Sammanbunden med: MICHELESSI, Domenico. Abbé Michelessis bref, til herr Visconti, ärchebiskop i Epheso, och påwelig Nuncius wid kejserliga kongl. hofwet i Wien, rörande revolutionen som timade i Swerige den 19 aug. 1772. Uppsala, Johan Edman, 1773. 8:o. (2),+ 46 s. Något lagerfläckig. Setterwall 3512. Sammanbunden med: Forme du gouvernement de Suède, ratifiée par le roi et les états du royaume, à Stockholm le 21 Août 1772 avec les discours prononcés à la diète, à l?occasion de sa clôture. Köpenhamn, Cl. Philibert, 1775. 8:o. 96 s. Obetydligt lagerfläckig. Lätt nött turkost samtida pappband med blekt rygg. Ur Ericsbergs bibliotek. Fyra små arbeten kring Gustav III:s uppfostran och statskupp. Den lärde abbén Domenico Michelessi (1735-73), som skrev breven om kungens statskupp, var även utgivare av Carl Fredrik Scheffers arbete om kronprinsens uppfostran. Hardcover / Hardback.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 113,10
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, Johan Julius Lange, 1771. 8:o. (10),+ 19-383,+ (1) s. Bläckplump på första titelbladet, fläckar s. 232-235. Nött samtida hfrbd, ryggen med upphöjda bind och beige titeletikett, skador upptill. Ur Max Schürer von Waldsteins bibliotek, med hans namnteckning. Fransk-svensk parallelltext, med två titel…blad. Den svenska översättningen är gjord av Georg Giädda. Prinsen i fråga är förstås den blivande Gustav III. Carl Fredrik Scheffer (1715-86) var kansliråd och riksråd, men under åren 1756?62 även guvernör åt både kronprinsen och arvprinsarna. Hardcover / Hardback.

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 235,63
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. (Paris, 1767.) 4:o. (2),+ 18 s. Häftad och oskuren, smånagg och veck i kanterna. Warmholtz 6452. Åhlen 17:218. Hattpolitikern Carl Fredrik Scheffers inlägg i en debatt med Heinrich Ludwig von Hess och Carl Gustaf Warmholtz. Den i utlandet bosatte rabulisthatten Hess publicerade 1766 ?Lettre d'un suédois demeu…rant à Londres à un de ses amis à Stockholm. 8 décembre 1766?, där han som vanligt häcklar mössregimen och tycker att att Sverige borde lämna den nya vänskapen med England och Ryssland och istället alliera sig med Frankrike. Mössan Warmholtz svarade strax därpå med ?Remarques sur un ecrit qui a pour titre: Lettre d'un suedois demeurant à Londres, à un de ses amis à Stockholm. Du 8 Decembre, 1766?, på vilken Scheffer här supplikerar. Viss oenighet råder dock rörande vem av Hess eller Scheffer som egentligen har skrivit framförallt den första skriften. Den sistnämnda kom ut på svenska 1769 i översättning av Kexel, ?Anmärkningar, stälde i bref til författaren af granskningarna öfwer brefwet ifrån en swensk uti London.. Softcover / Paperback.

Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, , SchwedenCentralantikvariatet
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 235,63
EUR 25,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Zustand: Very Good. Stockholm, H. Fougt, 1773. 8:o. (8),+ 28 s. Lagerfläckig, sista bladet kraftigt. Brunt hkbd från slutet av 1800-talet med marmorerade pärmpapper och handskriven titeletikett på främre omslaget. Ur Carl Trolle Bondes bibliotek på Trolleholm med exlibris och monogramstämpel på titeletiketten. Setterwall 3365. Ö…versatt och utgiven av den lärde abbén Domenico Michelessi (1735-73) som även 1778 utgav den svenska originaltexten liksom en italiensk översättning. Även en tysk och en dansk översättning utkom. Carl Fredrik Scheffer (1715-86) var åren 1756 till 1762 guvernör åt kronprinsen och prinsarna, och hans inflytande på den blivande Gustav III lär ha varit stort. Han dog dessutom på Trolleholm i Skåne, vilket förstås gör denna proveniens extra skojig. Hardcover / Hardback.