Paul Klee BAUHAUS DERS NOTLARI VE YAZILARI

ISBN 13: 9786058890152

BAUHAUS DERS NOTLARI VE YAZILARI

 
9786058890152: BAUHAUS DERS NOTLARI VE YAZILARI
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Klee'nin dunyasina girebilmek icin onun resimlerine bakmak yetmiyor. Yazilarini, ders notlarini, gunlugunu okumus olmak gerekiyor. Gunlugunde sanatta yolunu bulmak icin verdigi savasimi; yazilarinda dunya gorusunu, gercekle ve sanatla hesaplasmasini; ders notlarinda ise resimlerin yapilisina iliskin teknik sorunlari okuruz. Klee, 1921'de Weimar'da Bauhaus'da ders vermeye baslar. Bauhaus hocaligini, Bauhaus Dessau'a tasindiktan sonra da on yil surdurur. Derslerinin temelinde bicim olusturan dusunme yatar. Bicim olusturma nedir? Yollari neler olabilir? Bicim olustururken resimsel ogelerin (nokta, cizgi, yuzey, mekân, renk, aciklik/koyuluk, golge/isik) icerdigi olanaklardan nasil yararlanilabilir? Bu olanaklar sinirsizdir. Yapitin sanatsal degeri, resimsel ogelerin birbirleriyle ve kompozisyonun butunuyle iliskilendirilmelerine baglidir. Klee bunlari gorsel ve sozel olarak en ince ayrintilarina kadar ogrencilerine aciklar. O sirada isledigi konuyla ilgisi olan resimlerini ornek olarak ogrencilerinin onune koyar, onlardan resmi cozumlemelerini bekler.

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Présentation de l'éditeur:

Klee'nin dünyasına girebilmek için onun resimlerine bakmak yetmiyor. Yazılarını, ders notlarını, günlüğünü okumuş olmak gerekiyor. Günlüğünde sanatta yolunu bulmak için verdiği savaşımı&;#59; yazılarında dünya görüşünü, gerçekle ve sanatla hesaplaşmasını&;#59; ders notlarında ise resimlerin yapılışına ilişkin teknik sorunları okuruz. Klee, 1921'de Weimar'da Bauhaus'da ders vermeye başlar. Bauhaus hocalığını, Bauhaus Dessau'a taşındıktan sonra da on yıl sürdürür. Derslerinin temelinde biçim oluşturan düşünme yatar. Biçim oluşturma nedir? Yolları neler olabilir? Biçim oluştururken resimsel öğelerin (nokta, çizgi, yüzey, mekan, renk, açıklık/koyuluk, gölge/ışık) içerdiği olanaklardan nasıl yararlanılabilir? Bu olanaklar sınırsızdır. Yapıtın sanatsal değeri, resimsel öğelerin birbirleriyle ve kompozisyonun bütünüyle ilişkilendirilmelerine bağlıdır. Klee bunları görsel ve sözel olarak en ince ayrıntılarına kadar öğrencilerine açıklar. O sırada işlediği konuyla ilgisi olan resimlerini örnek olarak öğrencilerinin önüne koyar, onlardan resmi çözümlemelerini bekler.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben