Bruzo Zevi MİMARLIĞI GÖREBİLMEK

ISBN 13: 9786058510876

MİMARLIĞI GÖREBİLMEK

 
9786058510876: MİMARLIĞI GÖREBİLMEK
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Çağdaş yapı sanatı alanında dünyaya ün salmış iki seçkin kişi bir üçüncüyü tanımlarken aşağı yukarı aynı övgülere başvuruyorlar. Övenler F.L. Wright ve Lewis Mumford, övülen insan ise Bruno Zevi İlkin Mumford&'a kulak verelim: "Bruno Zevi, mimari düşüncenin değil yalnız İtalya&'daki, fakat bütün Avrupa&'daki önderidir!" Wright&'ın yargısı bir bakıma daha da geniş, daha da kesin: "Bruno Zevi, çağımızın en derin, en samimi eleştiricisidir. Onda, yapı sanatı görebilme, gördüklerini de korkusuz, aydınlatıcı terimlerle anlatabilme gücü var!"

Bu olumlu yargıların en önemli dayanaklarından biri de, "Saper vedere l&'architettura" adlı denemede, yazarın büyük bir cesaretle ileri sürdüğü mimari görüş ve değerlendirmeler olsa gerek. Bu başlığı"Mimariyi Görebilmek" diye dilimize çevirebiliriz. Kitabın özü ve savunduğu tez, İngilizce baskısının başlığında üç kelimeyle anlatılıvermiş:"Mekan olarak mimari".

Mimari çok kere sanıldığı gibi, birtakım genişlik, uzunluk ve yüksekliklerin toplamı demek olmayıp, kişinin duyup yaşadığı, içinde gezinip dolaştığı boşluğun, kapsanan bir mekanın (spazio racchiso) , iç mekanın ta kendisidir. Yapı sanatıyla ilgili yargıların belirli bir kesinliğe ulaşması mekana ait terimlerin mimariye uygulanmasına bağlıdır. Bu iş yapılamadığı sürece, mimarlık alanındaki inceleme ve araştırmalar, sosyal faktörlerin ( fonksiyon) ,konstrüksiyon verilerin ( tekniğin), volümetrik veya dekoratif niteliklerin ( plastik ve pictural elemanların ) sınırlarını aşamayacaktır.

Mimari nedir? Mimari-olmayan nedir? Mimariyi güzel bir binayla, mimari-olmayanı da çirkin bir binayla özdeşlemek mümkün mü acaba? Mimari ile mimari-olmayan arasındaki ayrılık salt estetik ölçülere mi dayanır? Mimarinin etkeni diye nitelendirdiğimiz mekan nedir? Bu sorular, mimari eleştirinin daha ilk anda karşılaştığı sorulardır.

Mimarinin özü iç mekandır derken, mimari bir yapının bütün bütüne mekan verileriyle olup bittiğini söylemek istemiyoruz.Nitekim her bina, ekonomik, sosyal, teknik, fonksiyonel,estetik, dekoratif, volümetrik ve spasyal faktörlerin etkisi altında meydana gelir. Hatta bunların herhangi birine göre yorumlamalar da yapılabilir. Gelgelelim, bir yapıdaki realitenin bütün bu faktörlerin toplamında bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Product Description:

Cagdas yapi sanati alaninda dunyaya un salmis iki seckin kisi bir ucuncuyu tanimlarken asagi yukari ayni ovgulere basvuruyorlar. Ovenler F.L. Wright ve Lewis Mumford, ovulen insan ise Bruno Zevi Ilkin Mumford'a kulak verelim: "Bruno Zevi, mimari dusuncenin degil yalniz Italya'daki, fakat butun Avrupa'daki onderidir!" Wright'in yargisi bir bakima daha da genis, daha da kesin: "Bruno Zevi, cagimizin en derin, en samimi elestiricisidir. Onda, yapi sanati gorebilme, gorduklerini de korkusuz, aydinlatici terimlerle anlatabilme gucu var!" Bu olumlu yargilarin en onemli dayanaklarindan biri de, "Saper vedere l'architettura" adli denemede, yazarin buyuk bir cesaretle ileri surdugu mimari gorus ve degerlendirmeler olsa gerek. Bu basligi"Mimariyi Gorebilmek" diye dilimize cevirebiliriz. Kitabin ozu ve savundugu tez, Ingilizce baskisinin basliginda uc kelimeyle anlatilivermis:"Mekan olarak mimari". Mimari cok kere sanildigi gibi, birtakim genislik, uzunluk ve yuksekliklerin toplami demek olmayip, kisinin duyup yasadigi, icinde gezinip dolastigi boslugun, kapsanan bir meknin (spazio racchiso) , ic mekanin ta kendisidir. Yapi sanatiyla ilgili yargilarin belirli bir kesinlige ulasmasi mekana ait terimlerin mimariye uygulanmasina baglidir. Bu is yapilamadigi surece, mimarlik alanindaki inceleme ve arastirmalar, sosyal faktorlerin ( fonksiyon) ,konstruksiyon verilerin ( teknigin), volumetrik veya dekoratif niteliklerin ( plastik ve pictural elemanlarin ) sinirlarini asamayacaktir. Mimari nedir? Mimari-olmayan nedir? Mimariyi guzel bir binayla, mimari-olmayani da cirkin bir binayla ozdeslemek mumkun mu acaba? Mimari ile mimari-olmayan arasindaki ayrilik salt estetik olculere mi dayanir? Mimarinin etkeni diye nitelendirdigimiz mekan nedir? Bu sorular, mimari elestirinin daha ilk anda karsilastigi sorulardir. Mimarinin ozu ic mekandir derken, mimari bir yapinin butun butune mekan verileriyle olup bittigini soylemek istemiyoruz.Nitekim her bina, ekonomik, sosyal, tekni

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben