Cemalnur Sargut Ayetü'l Kürsi

ISBN 13: 9786055902421

Ayetü'l Kürsi

4,31 durchschnittliche Bewertung
( 13 Bewertungen bei Goodreads )
 
9786055902421: Ayetü'l Kürsi
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Hz. Peygamber (s.a.s) soyle buyurdular: "Her seyin bir serefesi var. Kur'ân-i Kerîm'in serefesi de Bakara Sûresi'dir. Bu sûrede bir âyet vardir ki Kur'an âyetlerinin efendisidir: Âyetu'l-Kursî" Bakara Sûresi'nin 255. âyetinin adi olan ve tevhid akîdesini anlatan Âyetu'l-Kursî, Allah'in yuce zâti ile ilgili temel ilâhî meseleleri kapsamaktadir. Adini, âyetin icinde gecen ve "taht, hukumranlik, ilim, kudret" gibi mânâlara gelen "kursî" kelimesinden almistir. Ilâhî saltanatin ve hukumdarligin son derece acik ve ozet anlatimini ve Allah Teâlâ'nin zâtini ve sifatini hem tarif eden hem de maddî ve mânevî kuvvetlerinin son derece acik sâhitligi ile ispat eden bu âyet, Kur'an âyetleri arasinda en yuksek bir seref ve kiymete sahiptir. Cunku ilmin kavranmasi icin once Allah'in ve O'nun sonsuz kudretinin taninmasi gerekmektedir. Cemalnur Sargut tarafindan derlenen Âyetu'l-Kursî, cesitli tefsir calismalarinin yani sira Insân-i Kâmil'lerin yorumlarindan faydalanilarak âyetin tasavvufî mânâsinin derinlemesine incelendigi bir serh calismasidir. Bu eserde okuyucu, Allah, Ilâh, Hû, Huve, Huviyet, Hayy, Kayyum, Hâfiz gibi isimler ile Ars ve Kursî'nin hakîkatini tefekkur etme firsati bulacaktir. Cemalnur Sargut'un ifadesiyle: "Âyetu'l-Kursî'nin tamami, Allah'in kulunu hifzetmesini anlatmaktadir. Allah kulunu, onun hicligini ve kendi buyuklugunu gostererek korur. Âyetu'l-Kursî kalplere dirilik verir. Îmani zaaftan korur. Tevhîd konusunda bizi muhafaza eyler. Âyeti okudukca îman guclenir, îman guclendikce Âyetu'l-Kursî, eman hikmetiyle bizi hifzeder, tevhid ve ihlâs sirrini kalplere ilk? eder."

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:

Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurdular:
"Her şeyin bir şerefesi var. Kur&'an-ı Kerim&'in şerefesi de Bakara Suresi&'dir. Bu surede bir ayet vardır ki Kur&'an ayetlerinin efendisidir: Ayetü&'l-Kürsi"

Bakara Suresi&'nin 255. ayetinin adı olan ve tevhid akidesini anlatan Ayetü&'l-Kürsi, Allah&'ın yüce zatı ile ilgili temel ilahi meseleleri kapsamaktadır. Adını, ayetin içinde geçen ve "taht, hükümranlık, ilim, kudret" gibi manalara gelen "kürsi" kelimesinden almıştır. İlahi saltanatın ve hükümdarlığın son derece açık ve özet anlatımını ve Allah Teala&'nın zatını ve sıfatını hem tarif eden hem de maddi ve manevi kuvvetlerinin son derece açık şahitliği ile ispat eden bu ayet, Kur&'an ayetleri arasında en yüksek bir şeref ve kıymete sahiptir. Çünkü ilmin kavranması için önce Allah&'ın ve O&'nun sonsuz kudretinin tanınması gerekmektedir.

Cemalnur Sargut tarafından derlenen Ayetü&'l-Kürsi, çeşitli tefsir çalışmalarının yanı sıra İnsan-ı Kamil&'lerin yorumlarından faydalanılarak ayetin tasavvufi manasının derinlemesine incelendiği bir şerh çalışmasıdır. Bu eserde okuyucu, Allah, İlah, Hu, Hüve, Hüviyet, Hayy, Kayyum, Hafız gibi isimler ile Arş ve Kürsi&'nin hakikatini tefekkür etme fırsatı bulacaktır.
Cemalnur Sargut&'un ifadesiyle: "Ayetü&'l-Kürsi&'nin tamamı, Allah&'ın kulunu hıfzetmesini anlatmaktadır. Allah kulunu, onun hiçliğini ve kendi büyüklüğünü göstererek korur. Ayetü&'l-Kürsi kalplere dirilik verir. İmanı zaaftan korur. Tevhid konusunda bizi muhafaza eyler. Ayeti okudukça iman güçlenir, iman güçlendikçe Ayetü&'l-Kürsi, eman hikmetiyle bizi hıfzeder, tevhid ve ihlas sırrını kalplere ilk? eder."

Reseña del editor:


Bakara Suresi'nin 255. ayetinin adı olan ve tevhid akidesini anlatan Ayetü'l-Kürsi, Allah'ın yüce zatı ile ilgili temel ilahi meseleleri kapsamaktadır. Adını, ayetin içinde geçen ve taht, hükümranlık, ilim, kudret gibi manalara gelen kürsi kelimesinden almıştır. İlahi saltanatın ve hükümdarlığın son derece açık ve özet anlatımını ve Allah Teala'nın zatını ve sıfatını hem tarif eden hem de maddi ve manevi kuvvetlerinin son derece açık şahitliği ile ispat eden bu ayet, Kur'an ayetleri arasında en yüksek bir şeref ve kıymete sahiptir. Çünkü ilmin kavranması için önce Allah'ın ve O'nun sonsuz kudretinin tanınması gerekmektedir.

Cemalnur Sargut tarafından derlenen Ayetü'l-Kürsi, çeşitli tefsir çalışmalarının yanı sıra İnsan-ı Kamil'lerin yorumlarından faydalanılarak ayetin tasavvufi manasının derinlemesine incelendiği bir şerh çalışmasıdır. Bu eserde okuyucu, Allah, İlah, Hu, Hüve, Hüviyet, Hayy, Kayyum, Hafız gibi isimler ile Arş ve Kürsi'nin hakikatini tefekkür etme fırsatı bulacaktır.

Cemalnur Sargut'un ifadesiyle: Ayetü'l-Kürsi'nin tamamı, Allah'ın kulunu hıfzetmesini anlatmaktadır. Allah kulunu, onun hiçliğini ve kendi büyüklüğünü göstererek korur. Ayetü'l-Kürsi kalplere dirilik verir. İmanı zaaftan korur. Tevhid konusunda bizi muhafaza eyler. Ayeti okudukça iman güçlenir, iman güçlendikçe Ayetü'l-Kürsi, eman hikmetiyle bizi hıfzeder, tevhid ve ihlas sırrını kalplere ilka eder.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben