Kolektif YENİ SAVAŞ SANATI

ISBN 13: 9786055585037

YENİ SAVAŞ SANATI

 
9786055585037: YENİ SAVAŞ SANATI
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Yeni Savas Sanati

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Présentation de l'éditeur:

Gerard Chaliand'ın ''Yeni Savaş Sanatı'' adlı kitabı Avesta Yayınları arasında çıktı.

Sun Tzu, yirmi beş asır önce, Savaş Sanatı adlı eserinde "Eğer hem kendini hem de düşmanını tanımıyorsan, her savaşta yenik düşersin" diye yazıyordu.

Irak ve Afganistan savaşlarına düşmanı kültürel olarak gerçekten tanıyarak girişildiği söylenemez. Bunun kadar ciddi, fakat daha paradoksal olan ise, kendilerini iyi tanıdıklarına inanan Batılı toplumların kendi dönüşümlerini ve bundan doğan askeri sonuçları yanlış hesaplıyor olmalarıdır.

Şu halde, çatışmaların kısa sürmesini ve galibiyetle sonlanmasını isteyen kamuoylarında çatışmaların deprem merkezinin gittikçe yerleştiğinin görüldüğü sırada Kuzey yarımküre uzun zamandan beri demografik bir gerileme göstermektedir. Yaşlanan bir nüfusun duyarlığı askeri kayıpları kötü karşılıyor. Oysaki asimetrik denen savaşlar, doğaları gereği, yıpratma savaşlarıdır...

Batılı birlikler bugün düzensiz savaşları kazanabilirler mi? Hala birlikte müdahale etmekte iyi mi ediyorlar? Yeni stratejiler sayesinde bugünden sonra üstün gelebilecekler mi? Bu sorular, savaşın sonsuz sanatını yeniden düşünmek için bu denemenin ortaya koyduklarından bir kaçıdır.

Gerard Chaliand çatışma uzmanıdır ve yıllar boyunca süren alan araştırmaları ona Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki ve son yıllarda, Irak ve Afganistan'daki silahlı mücadeleler hakkında deneyim kazandırmıştır. Chaliand Ena, College Interarmees de Defense, Harvard, Berkeley ve diğer birçok yabancı üniversitede ders vermiştir. Atlas adlı eserleriyle (J.-P. Rageau ile birlikte) jeopolitik bakımından yararlı bilgilerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Askeri alandaki yapıtları (L'Amerique en guerre, Le Rocher, 2007&;#59; Histoire du terrorisme, Bayard, 2004) strateji sorunları ve düzensiz savaşlar hakkında yeni bir yaklaşım ortaya koymaktadırlar. Türkiye'de Meşa bi serhişki (şiir, Fransızca-Kürtçe, Fransızcadan Kürtçeye Çeviren: Fawaz Husen, Avesta, İstanbul, 2005) ve Hatıramın Hatırası (roman, Fransızcadan Çeviren: Ruken Bağdu Keskin, Avesta, İstanbul, 2006) adlı kitapları yayımlanmıştır.

Hunera Şer a Nu

Kiteba lekoliner u stratejiste navdar Gerard Chaliand a bi nave ''Hunera Şer a Nu'' di nav weşanen Avesta de derket.
Sun Tzu 2500 sal bere di kiteba xwe ya bi nave ''Hunera Şer'' de digot, ''Heger tu xwe ji u dijmine xwe ji nas neki te di her şeri de tek biçi.'' Chaliand dibe Rojava beyi ku bi awayeki kulturi dijmine xwe binasi şere Afganistan u Iraqe da destpekirin.
Kiteb ji se beşan pek te&;#59; di Secereya Şer de, ji destpeke ta şere gerillayi li ser diroka şer disekine, beşa duyem ji Şeren Kolonyalist pek te u beşa seyem ji ji Şeren Asimetrik re hatiye veqetandin. Niviskar dibe herçiqas hez bi hev re neyen muqayesekirin ji, di şere asimetrik de tekçun tune ye, heta yek ji hezen di şer de qebul neke ku tek çuye. Niviskar şere çeçen u e kurdan ku li hember Rusya u Tirkiye didin, du dewleten ku he ji adeten despotik didominin, ji şere din vediqetine, le dibe di encame de Tirkiye e mecbur bimine ku mafen kurdan qebul bike.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben