Islam Topraklarinda Otoriter Rejimler

 
9786053992738: Islam Topraklarinda Otoriter Rejimler
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Islâm topraklarinda laiklik fikri, oncelikle Bati hâkimiyeti altina girmis topraklarda ortaya cikmis, daha sonra bu orneklerle Musluman baska ulkelere yayilmis; kimi zaman basariya ulasmis, kimi zaman da basarisizlikla sonuclanmistir. Ancak, her ulkenin kendi tarihi ve konjonkturuyle gelisimi ve sonuclari farkli olmustur. Turkiye, laikligin entegrasyonunda basarili olabilmisken, diger Musluman ulkelerde tam bir uyum saglanamamistir. Calismalarini CNRS'de (Fransiz Ulusal Bilimsel Arastirma Merkezi) surduren Pierre-Jean Luizard karsilastirmali olarak Islâm topraklarinda otoriter laikligin izini surmekte; nedenlerini, gelisimlerini ve sonuclarini Turkiye, Iran, Arap cografyasi ve Kuzey Afrika ozellerinde ortaya koymaktadir. Turkiye ve Iran ornekleri baslangicta birbirleriyle benzerlikler gosterse de hem toplumlarin farkliliklari, hem de yillar icindeki uygulamalar nedeniyle gelisimleri birbirlerinden tamamen ayrilir. Birinci Dunya Savasi'nin ardindan bir ulus-devlet haline gelen Turkiye, laik bir sivil din arayisina gecer ve bu konuda elde ettigi basari, onun Arap ulkeleri tarafindan ornek alinmasina kadar varir. Baslangicta yakin amaclarla yola cikan Iran'da ise durum farkli bir yonde ilerler; Iran, bir Islâm devrimine giderken, Turkiye demokratik problemleriyle bogusarak oncesinde ve sonrasinda askerî darbeler yasar. Arap ulkeleri ve Kuzey Afrika'da ise laiklesme ve demokrasi hareketlerinin seyri, bu iki ulkeden farkli yondedir. Laiklik, Musluman ulkelerde demokratiklesmeye giden bir arac olabilir mi? Pierre-Jean Luizard bu calismasinda otoriter rejimlerle saglanmaya calisilan laikligin Islâm topraklarinda gelismesinin sureclerini, sonuclarini, farkliliklarini ve bunun yaninda ortak noktalarini da incelerken, Turkiye ve Iran'in yani sira, basta Irak, Suriye, Tunus, Cezayir, Misir olmak uzere, Islâm topraklarindan ornekler uzerinden gitmektedir.

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:


İslam topraklarında laiklik fikri, öncelikle Batı hakimiyeti altına girmiş topraklarda ortaya çıkmış, daha sonra bu örneklerle Müslüman başka ülkelere yayılmış&#59; kimi zaman başarıya ulaşmış, kimi zaman da başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ancak, her ülkenin kendi tarihi ve konjonktürüyle gelişimi ve sonuçları farklı olmuştur. Türkiye, laikliğin entegrasyonunda başarılı olabilmişken, diğer Müslüman ülkelerde tam bir uyum sağlanamamıştır. Çalışmalarını CNRS'de (Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi) sürdüren Pierre-Jean Luizard karşılaştırmalı olarak İslam topraklarında otoriter laikliğin izini sürmekte&#59; nedenlerini, gelişimlerini ve sonuçlarını Türkiye, İran, Arap coğrafyası ve Kuzey Afrika özellerinde ortaya koymaktadır. Türkiye ve İran örnekleri başlangıçta birbirleriyle benzerlikler gösterse de hem toplumların farklılıkları, hem de yıllar içindeki uygulamalar nedeniyle gelişimleri birbirlerinden tamamen ayrılır. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından bir ulus-devlet haline gelen Türkiye, laik bir sivil din arayışına geçer ve bu konuda elde ettiği başarı, onun Arap ülkeleri tarafından örnek alınmasına kadar varır. Başlangıçta yakın amaçlarla yola çıkan İran'da ise durum farklı bir yönde ilerler&#59; İran, bir İslam devrimine giderken, Türkiye demokratik problemleriyle boğuşarak öncesinde ve sonrasında askeri darbeler yaşar. Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika'da ise laikleşme ve demokrasi hareketlerinin seyri, bu iki ülkeden farklı yöndedir. Laiklik, Müslüman ülkelerde demokratikleşmeye giden bir araç olabilir mi? Pierre-Jean Luizard bu çalışmasında otoriter rejimlerle sağlanmaya çalışılan laikliğin İslam topraklarında gelişmesinin süreçlerini, sonuçlarını, farklılıklarını ve bunun yanında ortak noktalarını da incelerken, Türkiye ve İran'ın yanı sıra, başta Irak, Suriye, Tunus, Cezayir, Mısır olmak üzere, İslam topraklarından örnekler üzerinden gitmektedir.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben