Anayasa Yargısında İbadet Özgürlüğü

0 durchschnittliche Bewertung
( 0 Bewertungen bei Goodreads )
 
9786051711799: Anayasa Yargısında İbadet Özgürlüğü
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Din ozgurlugu degerlendirmesi ve beraberinde bir anayasal metot/standart uygulanmasi ozellikle azinlik din ve inanclari acisindan onemlidir. Cunku cogunluk dinlerinin fiziksel imkanlar itibariyle daha rahat disavurulacaklari aciktir. ABD, Almanya ve Kanada gibi yargi duzenlerinde de goruldugu uzere, bir anayasal demokrasinin varligi icin, azinlik din ve inanclarinin ibadet ozgurlugu guvencesinden yararlanmalari vazgecilmezdir. Bu baglamda, Turkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin ibadet ozgurlugu taleplerini degerlendirirken belli bir anayasal analiz metodu uzerinden bir yaklasim sekillendirmesi gerekmektedir. Talebin din ozgurlugu yonunden ele alinarak, anayasal bir analize tabi tutulmasi, hemen her toplumda tartismali olan dinsel konularin cogunluk ideolojisine veya her yonuyle siyasi belirlemelere bagimli kalarak, hukuk guvencesinden mahrum kalmasini da onleyebilecektir. Anayasa hukukcusu Saadet Yuksel bu calismasinda, din ozgurlugunun hukuki guvencesine yonelik hukuk korumasinin dine degil, inanc ve ibadet ozgurlugune yonelik olmasi hassasiyetiyle gerceklesebilecegini soyluyor. Baskaca modelleri aynen alintilamak veya bu talepleri ilk bakista din-devlet ayriligina aykiriliktan reddetmek yerine; her olayin ozelliklerini dikkate almaya imkan verecek bir standart gelistirilmesi gerektigini iddia ediyor. Bu standart, Turkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin ozellikle ibadet ozgurlugune mudaheleyi incelerken sorguladigi laiklige dair yeni tanim arayisina da katkida bulunacak ve bir tartima imkan verecek olan "olcululuk"tur. (Tanitim Bulteninden)

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:

Din özgürlüğü değerlendirmesi ve beraberinde bir anayasal metot/standart uygulanması özellikle azınlık din ve inançları açısından önemlidir. Çünkü çoğunluk dinlerinin fiziksel imkanlar itibariyle daha rahat dışavurulacakları açıktır. ABD, Almanya ve Kanada gibi yargı düzenlerinde de görüldüğü üzere, bir anayasal demokrasinin varlığı için, azınlık din ve inançlarının ibadet özgürlüğü güvencesinden yararlanmaları vazgeçilmezdir. Bu bağlamda, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin ibadet özgürlüğü taleplerini değerlendirirken belli bir anayasal analiz metodu üzerinden bir yaklaşım şekillendirmesi gerekmektedir. Talebin din özgürlüğü yönünden ele alınarak, anayasal bir analize tabi tutulması, hemen her toplumda tartışmalı olan dinsel konuların çoğunluk ideolojisine veya her yönüyle siyasi belirlemelere bağımlı kalarak, hukuk güvencesinden mahrum kalmasını da önleyebilecektir.

Anayasa hukukçusu Saadet Yüksel bu çalışmasında, din özgürlüğünün hukuki güvencesine yönelik hukuk korumasının dine değil, inanç ve ibadet özgürlüğüne yönelik olması hassasiyetiyle gerçekleşebileceğini söylüyor. Başkaca modelleri aynen alıntılamak veya bu talepleri ilk bakışta din-devlet ayrılığına aykırılıktan reddetmek yerine; her olayın özelliklerini dikkate almaya imkan verecek bir standart geliştirilmesi gerektiğini iddia ediyor. Bu standart, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin özellikle ibadet özgürlüğüne müdaheleyi incelerken sorguladığı laikliğe dair yeni tanım arayışına da katkıda bulunacak ve bir tartıma imkan verecek olan "ölçülülük"tür.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben