Ümit, Ahmet Ümit, A: Sultani Öldürmek

ISBN 13: 9786051410135

Ümit, A: Sultani Öldürmek

3,77 durchschnittliche Bewertung
( 2.503 Bewertungen bei Goodreads )
 
9786051410135: Ümit, A: Sultani Öldürmek
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

"Biri, sizi cinayet islemekle sucladiginda deliller bulur, taniklar gosterir, bunun bir iftira oldugunu kanitlamaya calisirsiniz, ama sizi itham eden kisi bizzat kendinizseniz, ne yaparsiniz?" Ahmet Umit'in Nisan ayinda yayinlanacak romani Sultani Oldurmek bu satirlarla basliyor. Yillardir ayni kadini bekleyen bir tarihcinin hikâyesi bu. Sahane bir ask icin harcanmis bir omrun hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Mustak Serhazin'in basindan gecen dort gunluk tuhaf bir seruven. Sapinda Fatih Sultan Mehmed'in tugrasi bulunan mektup acacagiyla oldurulmus bir tarih profesoru... Bir ask cinayeti mi? Yoksa kokleri "Ulu Hakan"in supheli olumune uzanan bir entrika mi? Osmanli devletinin bir imparatorluga donustugu o zaferler ve ihanetlerle dolu gunlere yapilan siradisi bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, gecmiste yasananlar midir, yoksa tarihcilerin anlattiklari mi? "...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oglu Murad Han oglu Fatih Sultan Mehmed Han. Iki karanin ve iki denizin hâkimi. Allah'in yeryuzundeki golgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padisah. Roma Imparatorlugu'nun dogal varisi, farkli dinlerden, farkli dillerden, farkli irklardan yepyeni bir millet yaratma askiyla yanip tutusan kudretli hukumdar. Ucsuz bucaksiz ovalarda at kosturan ordular. Kilic sesleri, savas naralari, korku cigliklari. Ardi ardina dusen sehirler, ardi ardina yikilan devletler, ardi ardina el degistiren kaleler. Kirk dokuz yasinda dunyaya nam salmis bir hukumdar. Ve degismez kader. Aksama kavusan gun. Ecel serbetini icen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in supheli olumu. Ve onun iki sehzadesi. Ikiye bolunen saray, ikiye bolunen devlet, hicbir seyden haberi olmayan bir halk. Ve iki sehzadenin kanli bogazlasmasi surerken saray odasinda unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'in cansiz bedeni..." Ahmet Umit, kusursuz bir kurguyla ele aldigi bu cinayet-ask-tarih orgusunde edebiyat okurlarinin gozundeki ayricalikli yerini bir kez daha sagl

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:

Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?" Ahmet Ümit&'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikayesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikayesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin&'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed&'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?
"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hakimi. Allah&'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye&'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu&'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed&'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han&'ın cansız bedeni..."

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben