Mümtazer Mümtaz`er Türköne Siyaset

ISBN 13: 9786051310473

9786051310473: Siyaset
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

"Insanlar, insan olarak deger tasimali, onurlu ve ozgur yasamali. Bizim uzerimizde iktidari kullananlar, yetkilerini ve gucunu bize zarar verecek sekilde keyiflerince kullanmamali. Bize kural ve yasak koyanlar, kurallari ve yasaklari karsilikli mutabakata vardigimiz hukuktan almali. Guvenligimizi saglamak icin eline silah verdiklerimiz, bu silahlarla bize karsi zorbaliga kalkmamali. Iktidari kullananlar ve biz, hukuk onunde esit olmaliyiz." Insanlik, birkac cumleye sigan bu dusunceler icin, tarih boyunca buyuk acilar yasadi, buyuk bedeller odedi. Bugun hepimize normal gelen bu idealler insan haklarina, hukuka ve demokrasiye bagliligin, butun iktidarlar icin dogal sinirlar oldugunu gosteriyor. Ancak madalyonun bir de obur yuzu var: Iktidar, en basit haliyle bile karmasik bir cihazi, kurumlari, bu kurumlar arasinda detayli surecleri temsil ediyor. Bizler de, insan olarak sahip oldugumuz vazgecilmez haklari, bu devasa cihazin icinde saglamaya ve surdurmeye calisiyoruz. Oyleyse bu devasa makinenin nasil calistigini, nasil isledigini, bizim bu makine icindeki yerimizi ve hangi dugmeye basarsak istedigimiz etkiyi yaratabilecegimizi bilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde, bu dev makinenin onunde kendimizi gucsuz ve caresiz gorecek, yabancilasacak ve uzerimize dusen sorumlulugu, yani iktidari sinirlamak ve belirlemek hakkimizi kullanamayacagiz. Oyleyse siyaseti ogrenmek, siyaset hakkinda kanaat sahibi bireyler olmak ve bir yurttas olarak sahip oldugumuz gucu kullanmak zorundayiz. Iktidari baska turlu denetlememiz, makul ve mesru sinirlar icinde tutmamiz, bize zarar vermesini onlememiz mumkun degil. Yine de unutmamaliyiz: Sozkonusu olan, hayaller, utopyalar ve buyuk dusuncelerden once bizim hayatimiz. Onceligi olan, biziz. O halde amacimiz, siyasetin kendisini anlamak, yorumlamak ve degistirmek... Elinizdeki kitap, iste bu amacla yazildi... Siyaset, siyaset bilimciler aciklayip yorumlasinlar diye yapilmiyor. Siyaset bilimi olan biteni aciklamak icin devreye giriyor. O zam

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:

"İnsanlar, insan olarak değer taşımalı, onurlu ve özgür yaşamalı. Bizim üzerimizde iktidarı kullananlar, yetkilerini ve gücünü bize zarar verecek şekilde keyiflerince kullanmamalı. Bize kural ve yasak koyanlar, kuralları ve yasakları karşılıklı mutabakata vardığımız hukuktan almalı. Güvenliğimizi sağlamak için eline silah verdiklerimiz, bu silahlarla bize karşı zorbalığa kalkmamalı. İktidarı kullananlar ve biz, hukuk önünde eşit olmalıyız."İnsanlık, birkaç cümleye sığan bu düşünceler için, tarih boyunca büyük acılar yaşadı, büyük bedeller ödedi. Bugün hepimize normal gelen bu idealler insan haklarına, hukuka ve demokrasiye bağlılığın, bütün iktidarlar için doğal sınırlar olduğunu gösteriyor.Ancak madalyonun bir de öbür yüzü var: İktidar, en basit haliyle bile karmaşık bir cihazı, kurumları, bu kurumlar arasında detaylı süreçleri temsil ediyor. Bizler de, insan olarak sahip olduğumuz vazgeçilmez hakları, bu devasa cihazın içinde sağlamaya ve sürdürmeye çalışıyoruz. Öyleyse bu devasa makinenin nasıl çalıştığını, nasıl işlediğini, bizim bu makine içindeki yerimizi ve hangi düğmeye basarsak istediğimiz etkiyi yaratabileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde, bu dev makinenin önünde kendimizi güçsüz ve çaresiz görecek, yabancılaşacak ve üzerimize düşen sorumluluğu, yani iktidarı sınırlamak ve belirlemek hakkımızı kullanamayacağız.Öyleyse siyaseti öğrenmek, siyaset hakkında kanaat sahibi bireyler olmak ve bir yurttaş olarak sahip olduğumuz gücü kullanmak zorundayız. İktidarı başka türlü denetlememiz, makul ve meşru sınırlar içinde tutmamız, bize zarar vermesini önlememiz mümkün değil.Yine de unutmamalıyız: Sözkonusu olan, hayaller, ütopyalar ve büyük düşüncelerden önce bizim hayatımız. Önceliği olan, biziz. O halde amacımız, siyasetin kendisini anlamak, yorumlamak ve değiştirmek...Elinizdeki kitap, işte bu amaçla yazıldı...Siyaset, siyaset bilimciler açıklayıp yorumlasınlar diye yapılmıyor. Siyaset bilimi olan biteni açıklamak için devreye giriyor. O zaman en çok ihtiyaç duyduğumuz şey siyasete dair bir gerçeklik duygusu olmalı. Kullandığımız teoriler ve kavramlar bu gerçekleri açıklamak için var&#59; yoksa onlar bizatihi bir gerçekliğe sahip değiller.İyi bir siyaset bilimi öğrencisi olmanın en sağlam yolu, bilimsel ilgiyi bu gerçeklik duygusu üzerine inşa etmek. Tarih hiçbir siyasetçinin karar verirken siyaset kitaplarına veya büyük düşünürlerin eserlerine müracaat etmediklerini anlatıyor. Bilimsel açıklama bu kararların peşinden geliyor.Bir cerrah ile bir araba tamircisi arasında geçen diyalog, siyaset ile siyaset bilimi arasındaki farkı özetliyor. Tamirci muayene olduğu cerraha yüklü bir vizite ücreti öderken serzenişte bulunuyor: "Doktor, aslında ikimiz de aynı işi yapıyoruz. Ben arabaları tamir ediyorum, sen de insanları tamir ediyorsun. Neden sen benden daha çok kazanıyorsun?" Cerrahın cevabı son derece sade: "Bir gün arabayı çalışırken tamir etmeyi dene, sebebini anlarsın"

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben