Ana Tanricanin Izinde; Anadolu Kybele Kültü (In Sear of God The Mother)

4,28 durchschnittliche Bewertung
( 25 Bewertungen bei Goodreads )
 
9786051066813: Ana Tanricanin Izinde; Anadolu Kybele Kültü (In Sear of God The Mother)
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Ana Tanrica her zaman bir tezat sembolu oldu; korumaci ve iyi kalpli ya da dehset verici. Kimileri onu kurtarici ve ozgurlestirici ilan ederken kimileriyse dehset verici ve korkunc buluyordu. Ana olarak anilsa da bir cocukla birlikte goruldugu pek nadirdir. Ilk olarak MO I. yuzyilin baslarinda Frigya'da ortaya ciksa da, kultu Yunan ve Roma donemlerini de kapsayan yuzyillar boyunca farkli kitalara yayilir. Kult doruk noktasina Catullus, Vergilius gibi pek cok sair ve dusunurun toplum uzerinde etkili oldugu Roma Imparatorlugu doneminde ulasir. Bu kitap Frigya'da Matar Kubileya, eski Yunan'da Kybele ve Roma'da Magna Mater olarak anilan Ana Tanrica kultuyle ilgili yapilan ilk kapsamli calisma olmanin yani sira, hâlâ devam eden bu kultle ilgili tartismalara da yer veriyor. Lynn E. Roller, tarihoncesinden Roma Imparatorlugu donemine kadarki edebi, tarihsel ve arkeolojik bilgileri analiz edip bize sunuyor. Roller, tanrica ugruna yapilan torenleri ve bu kulte inananlara ne ifade ettigini de goz ardi etmeden Ana kultunun dogusu, yayilisi ve gecirdigi degisimi ayrintili bir sekilde aktariyor. Roller Ana Tanrica kultunun goruldugu Frigya, Yunan ve Roma dunyasi gibi farkli cevrelerin de cercevesini basarili bir sekilde ciziyor. Bu kitap Klasik Donemle ilgilenenlerin, arkeologlarin, antik tarih calisanlarin, din tarihcilerinin ve Akdeniz cografyasina hâkim olan Ana Tanrica'ya ilgi duyan herkesin okumasi gereken bir kaynaktir. "Ana Tanricanin Izinde ozellikle benimsedigi arkeolojik bakis acisiyla antik dinler tarihi bilgilerimize muthis bir katkida bulunuyor. Hem antik dinler hem de arkeoloji konusunun onde gelen uzmanlarindan biri olan Lynn Roller en guc sorulari bile nasil aydinlatacagini iyi biliyor." -Philippe Borgeaud, Cenevre Universitesi, Antik Dinler Tarihi Profesoru, Dinler Tarihinde Baslangiclar kitabinin yazari- (Tanitim Bulteninden)

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:


Ana Tanrıça her zaman bir tezat sembolü oldu&#59; korumacı ve iyi kalpli ya da dehşet verici. Kimileri onu kurtarıcı ve özgürleştirici ilan ederken kimileriyse dehşet verici ve korkunç buluyordu. Ana olarak anılsa da bir çocukla birlikte görüldüğü pek nadirdir. İlk olarak MÖ I. yüzyılın başlarında Frigya'da ortaya çıksa da, kültü Yunan ve Roma dönemlerini de kapsayan yüzyıllar boyunca farklı kıtalara yayılır. Kült doruk noktasına Catullus, Vergilius gibi pek çok şair ve düşünürün toplum üzerinde etkili olduğu Roma İmparatorluğu döneminde ulaşır.

Bu kitap Frigya'da Matar Kubileya, eski Yunan'da Kybele ve Roma'da Magna Mater olarak anılan Ana Tanrıça kültüyle ilgili yapılan ilk kapsamlı çalışma olmanın yanı sıra, hala devam eden bu kültle ilgili tartışmalara da yer veriyor. Lynn E. Roller, tarihöncesinden Roma İmparatorluğu dönemine kadarki edebi, tarihsel ve arkeolojik bilgileri analiz edip bize sunuyor. Roller, tanrıça uğruna yapılan törenleri ve bu külte inananlara ne ifade ettiğini de göz ardı etmeden Ana kültünün doğuşu, yayılışı ve geçirdiği değişimi ayrıntılı bir şekilde aktarıyor. Roller Ana Tanrıça kültünün görüldüğü Frigya, Yunan, ve Roma dünyası gibi farklı çevrelerin de çerçevesini başarılı bir şekilde çiziyor. Bu kitap Klasik Dönemle ilgilenenlerin, arkeologların, antik tarih çalışanların, din tarihçilerinin ve Akdeniz coğrafyasına hakim olan Ana Tanrıça'ya ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kaynaktır.

"Ana Tanrıça'nın İzinde özellikle benimsediği arkeolojik bakış açısıyla antik dinler tarihi bilgilerimize müthiş bir katkıda bulunuyor. Hem antik dinler hem de arkeoloji konusunun önde gelen uzmanlarından biri olan Lynn Roller en güç soruları bile nasıl aydınlatacağını iyi biliyor"

Philippe Borgeaud, Cenevre &Uuml&#59;niversitesi, Antik Dinler Tarihi Profesörü
Dinler Tarihinde Başlangıçlar kitabının yazarı

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben