Gelecegi Yönetmek ve Kazanmak Icin Stratejik Düsünme

3,33 durchschnittliche Bewertung
( 3 Bewertungen bei Goodreads )
 
9786051061658: Gelecegi Yönetmek ve Kazanmak Icin Stratejik Düsünme
Alle Exemplare der Ausgabe mit dieser ISBN anzeigen:
 
 

Gelecegi yonetmek ve kazanmak hedefi insanoglunun binlerce yillik yasam seruvenidir ve bu istek hic bitmeyecektir. Artik sirketler. kurumlar ve organizasyonlar da 'hedeflerine' bunlari koymustur. Strateji cok populer bir kavram haline geldi hemen herkesin dilinde. Stratejik Dusunme ise o denli bilinmiyor. Stratejik dusunme. hedefe varabilmek icin belirlenmesi gereken vizyon, misyon, degerler ile strateji ve strateji uretme surecinin basarilmasini anlatmaktadir. Stratejik dusunme, rakibe ustun gelme ve bunu. ayni seyi onun size uygulamaya calistigim akilda tutarak yapma sanatidir. Rakip iki hamle dusunuyorsa, siz en az dort hamle tasarlamalisiniz. Iste stratejik dusunmenin guclugu de buradadir, Stratejik dusunme bazen de oyundan ne zaman cekilmek gerektigini bilmektir. Geri cekilme kararini verdiginizde ileri hamleyi ne zaman yapacaginizi tasarlamissaniz her sey kolaydir. Bu kitap, strateji uretmeyi, stratejik dusunmeyi gelistirmenin nasil basarilacagini stratejik dusunme, kisilere, sirketlere, organizasyonlara, devleti yonetenlere bir yol haritasidir.

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:

Geleceği kim bilmek istemez ki? Her ne kadar falcılardan medet umsak da bunun mümkün olmadığının hepimiz farkındayız aslında. Oysa ki yarın ne olacağını öğrenmeye çalışmak yerine geleceği yaratmak ve onu yönetmek gücüne sahibiz. Bu nasıl olacak? Çok basit. Matematik aklımızı kullanacağız. Matematik akıl, yarını önümüze alıp bugün yapma yeteneğidir. Son günlerin moda sözcüğü olan stratejiyi çok yalın olarak tanımlamak gerekirse 'olanaklarla koşulları örtüştürme sanatı'dır. Demek ki geleceği yönetmek için ilk olarak yaratıcı olmak gerekiyor.Peki niye Türk insanı bu yaratıcılığını ortaya koyamıyor? Çünkü daha çocukluğunda oynadığı oyuncaklar onun düş gücünü harekete geçirecek nesneler olmuyor. Bugünün karar alıcılarının çocukluklarında seyrettiği Hacivat ve Karagöz, arkasındaki bir sopayla oynatılan tek boyutlu kuklalar. Batı'da ise kuklalar beş parmaktaki iplerle oynatılır. Batı'da kuklacıları yönlendirenlere 'strateji' denirken, bizde adı 'düzenbaz' oluyor.Strateji deyince ilk akla gelen savaşlardır. Oysa strateji hayatın ta kendisidir. Cebimizdeki parayı kullanmaktan aşka kadar yaşamın her alanı bir strateji uzmanlığı gerektirir. Stratejide şansın, hilenin, kumarın, umudun yeri yoktur. Eğer stratejiniz yanlışsa taktik doğrularla zafere ulaşamazsınız. Bu nedenle stratejik düşünme, stratejik öngörü esas unsurlar olarak karşımızda durmaktadır. Geleceği yönetmek demek, liderlik ve gücü, krizi, riski yönetmek demektir. En ürkütücü olanı da yeni savaşların bilgi savaşları olmasıdır. Türkiye gibi ülkeler bu yeni savaş türüyle nasıl başa çıkacak? Artık yeni yüzyıl internetin damgasını vurduğu bir yüzyıldır. e-ekonomi, e-ticaret, e-devlet, e-imza, e-noter gibi yepyeni kavramlarla karşı karşıyayız.20. yüzyıldan alıştığımız Yüksek Strateji değişmiş, Etki Odaklı Harekata geçilmiştir. Türkiye'de henüz konuşulmayan bu konu ilk kez bu kitapta tartışmaya açılıyor. Bu kitap, ilk kez bizlere kendi geleceğimizi yönetmenin yöntemlerini bizim dilimizde sunuyor. Belirlenmiş vizyonu gerçekleştirmenin aslında çok kolay olduğunu, bunun da yine akılla olanaklı kılınacağını gözler önüne seriyor. Yeter ki baktığımızı görebilelim. Dünyanın yuvarlak olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kitabı okuduktan sonra dünyanın düz olduğunu göreceksiniz

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben