Özgür Duru Büyü

ISBN 13: 9783981217094

Büyü

 
9783981217094: Büyü

Buyu

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseña del editor:

Melih Cevdet Anday; ´Cikar yol, siiri tanimlamaktan vazgecmektir. Tanim akil isidir, siir ise akil disidir.´ der. Belki de yüzyillardir anlasilamayan, tarifi yapilamayan siir icin ´BÜYÜ´ demekle bu ise bir cözüm üretmesek de; en azindan bir benzetme yolu ile bu agir konudan laf ebeligi yapmadan kurtulabiliriz. Birilerinin beyninde gizlice girip yerlesen o ´BÜYÜ´cü, sairle birlikte dolasir durur. Sepetine tüm yasananlardan birer tadimlik atar. Sepeti dolunca bunlari sairin yüregine döküverir. Ne zaman mi döker? Bu hic belli olmaz. Bazen arabasini yol kenarina cekerek, bazen lokantada bir peceteye birkac not düserek, bazen de sigarasinin kabini yirtarak beyaz kismina birkac satir karalayiverir. O anlardaki sevinc, ´bedava mal bulmus´ sevincidir, lunaparka götürülmüs bir cocugun sevincidir; yazdiklari hüzün dolu bile olsa. Bu eylem sairi kabina sigmaz yapar; yetinemez bununla. Bir kurt gibi kemirir icini ´BÜYÜ´cünün yüregine döktükleri. Bu karalamalar (siirin ipuclari) mutlaka beyaz sayfalara dökülmelidir. ´BÜYÜ´cünün topladigi tadimliklar, sairin icinde bulundugu ruh hali ile yogurulup ya hüzün ya isyan ya sevgi veya sevinc dizeleri olusturuverir. Bu eylem esnasinda beyin devredisi kalir; zaman durur... ´Büyünün kendisi idin sen, her uzanisimda gecmise, tarihin ruhu capcanli geziyor etraftaki sessizlikte.´ Özgür Duru icinde bir büyücünün oldugunu kitabina verdigi adla kanitlamis sanki. Yasam felsefesi ve askla yogrulmus bu kitap Özgür Duru nun ilk yazdigi siirlerden ki; bunlara ´Ask Karalamalari´ adini vermis, günümüze kadar siir ugrasisini kapsiyor. Sair bu kitabi yapmakla yetinmeyip, kendini daha iyi ifade edebilmek icin iki adet de siir albümü yapmis. Ücüncüsü ise hazirlik safhasinda oldugunu söylüyor. Kitapla birlikte sunulan CD de bu albümlerden tadimliklar bulacaksiniz.

Biografía del autor:

1972 yilinin Temmuz ayinda Mersin de ögretmen bir anne ve badünyaya gelmistir. Ilk ve ortaokulu Mersin ve Istanbul da, liseyi Istanbul da okumustur. 1988 yilinberi Almanya da yasamaktadir. Lise ve yüksekögrenimlerini Almanya da tamamlamis, isletmeve cevirmenlik alanlarinda yüksekögrenim almis, özel olarak da hukuk ögrenimi görmüstür. Saisiz seminerlere katilmis, kurslar bitirmistir. 1994 yilindan bu yana tercüme dünyasinin icindedir. 2003 yilinda Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafindan yeminli tercümanliga, 2008 yilinda da yetkili mütercimlige atanmistir. 2004 yilinda bütün dünya dillerini sunan kendi tercüme sirketi Almanya DURU Dil HizLtd. Sti. Grubu nu kurmus ve halen genel müdürlügünü sürürmektedir. Günlük yasaminda, mahkemeler basta olmak üzere, adliye, polis, cezaevi, sanayi, ticaret ve is dünyasinda sözlü tercüman olarak görev yapmaktadir. Bunun yani sira, her alandan yazili ceviriler yapmakta ve tercüme bürolarini yönetmektedir. Ögrenim alanlarina dayanarak ceviuzmanlastigi alanlar hukuk, ekonomi ve psikiyatridir. Cesitli akademi ve enstitülerde Almanca ve Türkce dersleri vermeközellikle devlet tercümanlik sinavlarina girecek cevirmen adaylarini okutmaktadir. Türk Milli Egitim Bakanligi tarafindan Türkiye de enstitü, akademi ve ögretim kurumlarinda Alman dili egitimi verme yetkisine sahiptir. Cocuklugundan beri dil ve edebiyat ile ic icedir. Sekiz yasindan beri siir, yirmili yaslarindan bu yana denemeler yazmaktadir. Üc CD siir albümü bulunmaktadir. Bazi gazetelerde köse yazarligi yapmaktadir. Cesitli gazete ve dergilerde denemeleri yayimlanmaktadir. Yazar kimligi ve basin karti sahibidir. Dünyanin en büyük is agi XING te ´Türk Dili´ ve ´Almanya Türk Dili Uzmanlari´ gruplarini kurmus olup halen moderatörlügünü sürürmektedir. Ilgi alanlari: Türk dili, Türk ve dünya edebiyati, diller, felsefe, kültür, sanat, tarihtir. Hobileri: ceviri yapmak, yazmak, sesli siir okumak ve kaydetmek, yeni kültürler tanimak, farkli ülke ve cografyalari görmek, felsefi sohbetler yapmaktir. Alman Hür Yazarlar Birligi, Türkiye Edebiyatcilar Dernegi, Alman Gazeteciler Birligi, Kuzey Almanya Birlesmis Tercümanlar ve MüterBirligi, Alman Bilimsel Tercümanlik ve Mütercimlik Cemiyeti üyesidir. Geboren im Juli 1972 als Sohn eines Lehrerehepaars im südtürkischen Mersin, verbrachte Özgür Duru seine Kindheit und Schulzeit in Mersin und Istanbul. Seit 1988 lebt er in Deutschland, wo er nach dem Abitur seine wissenschaftliche Aus- und Weiterbildung in Betriebswirtschaft, Dolmetschen und Übersetzen sowie Rechtswesen absolviert hat. Gedichte schreibt er seit seinem achten Lebensjahr, später widmet er sich auch dem Schreiben von Essays. Er hat bereits drei CD-Gedichtalben herausgebracht. Zudem ist er als Kolumnist bei verschiedenen Zeitungen tätig und seine Essays werden in zahlreichen Zeitschriften und Journalen veröffentlicht.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben