Puthje e Pamundur: Kronikė e Pranverės 97

 
9781511505987: Puthje e Pamundur: Kronikė e Pranverės 97
Reseńa del editor:

Nė jetė luajnė tė qetė vetėm ata qė nuk kanė asnjė rol. Ndėrsa tek ne gjithēka qėndron ndryshe. Jemi aktorė dhe regjizorė njėherėsh, veēse nė miniaturė. Dėshirojmė tė luajmė, por ngatėrrojmė batutat, skenat, lėvizjet risillen pėrmbys. Atėherė gėrhasim, fajėsojmė, kėrleshemi. Kjo kėrleshje ka vite dhe vite. Dekada dhe dekada, qė zhvillohet brenda vetes. Kėrleshjen fillimisht e pranuam si lodėr fėmijėsh, si njė dhuratė tė vogėl simbolike, por tunduese. E pėrtypėm me ngut, gjithė dėshirė, e cila zbriti rrėmbyeshėm, ashtu e patretur mirė nė stomak. Lėnda e qulltė, u pėrzje me acidėrat e stomakut dhe, nė mėnyrė tė rrufeshme u pėrhap nė gjithė qenien. Trupi e pranoi dhe s'e nxori jashtė...

Biografķa del autor:

Kristaq Turtulli, shkrimtar, gezetar, piktor, romancier i njohur korēar me banim nė Kanada. Fitues i disa ēmimeve kombėtare nė prozė. Ėshtė pėrkthyer nė anglisht. Rrjedh nga njė familje e shquar patriotike e cila gjithmonė i ėshtė gjendur pranė kombit. Anėtar i Unionit tė Shkrimtarėve tė Kanadasė. DISA NGA VEPRAT: - Nėna, novelė, 1981 - Aventurat e Arushit Topik, novelė pėr fėmijė, 1988 - Zogjtė, tregime dhe novelė pėr fėmijė, 1989 - Ana, novelė, 1989 - Hija e Ariut, roman, 1996 - Hani me Dy Porta, roman, 1997 - Ē’ėshtė Jeta e Njė Njeriu, roman, 2003 - Vetmia e Zėrave, roman, 2007 - Friends, novelė pėr fėmijė nė anglisht, 2009 - The Inn with Two Doors, roman i pėrpunuar nė anglisht, 2009 - Dėgjo Floriri Im, roman, 2009 - Nė Trenin e Linjės 16, roman, 2010 - Syri i Ritės, roman, 2011 - Tulipani i Koresė, roman, 2012 - Pianisti, novela, 2013 - Zhgėnjimi, novela, 2015

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben