Puthje e Pamundur: Kronikë e Pranverës 97

 
9781511505987: Puthje e Pamundur: Kronikë e Pranverës 97
Vom Verlag:

Në jetë luajnë të qetë vetëm ata që nuk kanë asnjë rol. Ndërsa tek ne gjithçka qëndron ndryshe. Jemi aktorë dhe regjizorë njëherësh, veçse në miniaturë. Dëshirojmë të luajmë, por ngatërrojmë batutat, skenat, lëvizjet risillen përmbys. Atëherë gërhasim, fajësojmë, kërleshemi. Kjo kërleshje ka vite dhe vite. Dekada dhe dekada, që zhvillohet brenda vetes. Kërleshjen fillimisht e pranuam si lodër fëmijësh, si një dhuratë të vogël simbolike, por tunduese. E përtypëm me ngut, gjithë dëshirë, e cila zbriti rrëmbyeshëm, ashtu e patretur mirë në stomak. Lënda e qulltë, u përzje me acidërat e stomakut dhe, në mënyrë të rrufeshme u përhap në gjithë qenien. Trupi e pranoi dhe s'e nxori jashtë...

Über den Autor:

Kristaq Turtulli, shkrimtar, gezetar, piktor, romancier i njohur korçar me banim në Kanada. Fitues i disa çmimeve kombëtare në prozë. Është përkthyer në anglisht. Rrjedh nga një familje e shquar patriotike e cila gjithmonë i është gjendur pranë kombit. Anëtar i Unionit të Shkrimtarëve të Kanadasë. DISA NGA VEPRAT: - Nëna, novelë, 1981 - Aventurat e Arushit Topik, novelë për fëmijë, 1988 - Zogjtë, tregime dhe novelë për fëmijë, 1989 - Ana, novelë, 1989 - Hija e Ariut, roman, 1996 - Hani me Dy Porta, roman, 1997 - Ç’është Jeta e Një Njeriu, roman, 2003 - Vetmia e Zërave, roman, 2007 - Friends, novelë për fëmijë në anglisht, 2009 - The Inn with Two Doors, roman i përpunuar në anglisht, 2009 - Dëgjo Floriri Im, roman, 2009 - Në Trenin e Linjës 16, roman, 2010 - Syri i Ritës, roman, 2011 - Tulipani i Koresë, roman, 2012 - Pianisti, novela, 2013 - Zhgënjimi, novela, 2015

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben