Kanuni i Lekė Dukagjinit

4,25 durchschnittliche Bewertung
( 40 Bewertungen bei Goodreads )
 
9781499126006: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Like New copy. In Albanian

Die Inhaltsangabe kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

Reseńa del editor:

The Kanun is a set of traditional Albanian laws. The Kanun was primarily oral and only in the 20th century was it published in writing. There is only one Kanun since the ancient times commonly referred to the "Kanun of Leke" from which six later variations eventually evolved, categorized according to the area, the personality and their time of origin: Kanun i vjetėr (English: Old Kanun), Kanuni i Lekė Dukagjinit (English: The Kanun of Lekė Dukagjini) The Kanun of Lekė Dukagjini was developed by Lekė Dukagjini, who codified the existing customary laws. It has been used mostly in northern and central Albania and surrounding areas formerly in Yugoslavia where this is a large ethnic Albanian population; Montenegro, Kosovo and Macedonia. It was first codified in the 15th century but the use of it has been outspread much earlier in time.

-0-0-0-0-

Kanuni i Lekė Dukagjinit ose Kanuni i Malėsisė ėshtė pėrmbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare tė Shqipėrisė sė Veriut nė njė libėr, nė rrjedhėn e disa qindvjeēarėve, para dhe pas jetės sė Lekė Dukagjinit. Thelbi i Kanunit tė Lekė Dukagjinit janė fjalėt e urta tė dala nga goja e tij, qė u ruajtėn (dhe u pasuruan) brez pas brezi pėr gati gjashtė shekuj. Ata janė pėrēuar gojarisht nga brezi nė brez. Ligjet e "Kanunit" kane shėrbyer pėr mė shume se pesė qindvjeēarė si mėnyra e themeltė e sjelljes shoqėrore dhe vetėqeverisjes pėr klanet e Shqipėrisė sė Veriut, edhe atėherė kur rajoni sundohej nga Perandoria Osmane. Rėndėsia e Kanunit nė historinė e popullit shqiptar mund tė mbivlerėsohet pak, por rregullat dhe normat e tij vazhdojnė ende tė ushtrojnė njė ndikim tė ndjeshėm ndėr shqiptarėt qė jetojnė nė Shqipėri dhe Kosovė, si edhe nė vendet tjera nė tė cilat kanė shtegtuar shqiptarėt. Forma e pare e tij e shkruar i referohet Leke Dukagjinit edhe pse ka ekzistuar qė mė pėrpara. Libri i Kanunit tė Lekė Dukagjinit u mblodh dhe u pajis nga At Shtjefėn Gjeēovi gjate viteve 1910-1925.

„Über diesen Titel“ kann sich auf eine andere Ausgabe dieses Titels beziehen.

(Keine Angebote verfügbar)

Buch Finden:Kaufgesuch aufgeben

Sie kennen Autor und Titel des Buches und finden es trotzdem nicht auf ZVAB? Dann geben Sie einen Suchauftrag auf und wir informieren Sie automatisch, sobald das Buch verfügbar ist!

Kaufgesuch aufgeben